כללית און-ליין
הרופאים שלנו

ד"ר נחום סורוקר

פרטים אישיים

  • השכלה

    ​בוגר ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית/ הדסה ירושלים. אחרי שירות בצה"ל במסגרת העתודה האקדמאית כרופא גדודי וחטיבתי התמחות בלוינשטיין ברפואה שיקומית. השתלמויות בנושאים הקשורים לשיקום מוחי בארה"ב ובאנגליה.

  • פרסומים נבחרים

    ד"ר סורוקר ערך את הספר Advances in Physical and Rehabilitation Medicine (542 עמודים) יחד עם פרופ' חיים רינג ז"ל. הוא פרסם עד עתה 101 עבודות מחקר מקוריות, ובנוסף - 3 תיאורי מקרה, 2 מאמרי סקירה, 8 פרקים בספרים, 40 מאמרים בנוסח מקוצר בעקבות כנסים ו 15 פרסומים אחרים. כמו כן הוא השתתף בהצגת 362 עבודות מחקר בכנסים מדעיים, מהם עשרות פעמים כמרצה מוזמן בכנסים בינלאומיים בארצות רבות.

  • ניסיון קליני קודם

    משנת 2019 מנהל מעבדת המחקר במחלקה לשיקום נוירולוגי במרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין, לפני כן במשך 22 שנה מנהל המחלקה לשיקום נוירולוגי בלוינשטיין. בתקופה זו נקבעו הדגשים הבאים לעבודת המחלקה – טיפול שיקומי בחולי שבץ ומחלות מוח אחרות, תוך הפעלת תכנית טיפול מובנית שבה מושם דגש על בירור ואיזון מדוקדק של כל גורמי הסיכון לשבץ, לשם הקטנת הסיכוי להישנות. פעילות זאת נעשית במהלך האשפוז, במקביל לטיפול שיקומי רב מקצועי שבו מבררים ומתייחסים לכל היבטי הליקוי בתפקודי המוח השונים, לאור החזון של "טיפול איכותי, בהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר ולידע העדכני ביותר ברפואה שיקומית". מבחינת מניעה שניונית: חתירה לזיהוי כל גורמי הסיכון ולאיזון מיטבי שלהם עוד בתקופת האשפוז, על מנת להקטין את הסיכוי להישנות מחלת היסוד. עוד מהיבטי החזון: "טיפול הומאני, שוויוני, ללא משוא פנים. טיפול הנותן לכל חולה סיכוי מירבי למיצוי הפוטנציאל השיקומי. התייחסות לכל היבטי הבעיה התפקודית של החולה על פי עקרונות ה ICF".

משפחה

נשוי לדגנית, אב לחמוטל, אביגיל ואחינועם וסבא של אבישי, תלתן, עמרי, אביה ורות. גר ברמות השבים.

 

מעמד בינלאומי (תפקידים ב 10 השנים האחרונות)

פעילות בארגון השיקום העולמי ( International Society of Physical and Rehabilitation Medicine, ISPRM): יו"ר הוועדה המדעית בכנס העולמי השני בפראג; סגן נשיא אזורי (מזה"ת ואפריקה); חבר הוועד המנהל; אחראי על אתר האינטרנט של האיגוד; חבר בוועדות החינוך, הפרסומים והפיננסים של האיגוד. מרצה מוזמן בכל כנסי האיגוד משנת 2003 ועד עתה (פראג, סאו-פאולו, סיאול, איסטנבול, סאו-חואן, בייג'ינג, קנקון, ברלין). חבר במערכות עיתוני שיקום.

 

מעמד בקהילת השיקום בישראל

יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פיזיקאלית ושיקום (2005-2009). מרצה מוזמן, מארגן סדנאות וחבר בוועדה המדעית בכל הכנסים השנתיים של האיגוד מ 2003 ועד עתה. בתפקידו כיו"ר האיגוד פיתח וביסס מודל של כנס שנתי רב מקצועי, עם ייצוג לכל מקצועות הבריאות המעורבים בעשייה שיקומית, דבר שהגדיל מאוד את ההשתתפות בכנסים. חבר במועצה הלאומית לשיקום מהקמתה ועד עתה. מרצה בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ראש החוג לרפואה שיקומית באוניברסיטת תל אביב (2016-2012).

 

עבודה מחקרית

לשיקום אנשים עם נזק לרקמת המוח נדרשת הבנה מעמיקה של התפקודים המוחיים השונים (בקרת תנועה, תפיסה חזותית, שפה, זיכרון, קשב, תפקודי ניהול וכו'). נדרשת גם הבנה מעמיקה של האופן שבו תפקודים אלה מאורגנים באזורים השונים של קליפת המוח. המדע הבסיסי שבו נעשית אינטגרציה של שני תחומי הידע הזה נקרא Cognitive Neuroscience. לאור זאת במשך השנים ד"ר סורוקר יזם שיתופי פעולה מחקריים עם חלק ניכר מהמדענים המובילים התחום זה בישראל. מחקרים משותפים נערכו עם אנשי מדע בסיסי מאוניברסיטאות תל-אביב, העברית, בר אילן, חיפה, הטכניון, בן גוריון ומכון וייצמן והתפרסמו בעיתונים יוקרתיים כולל Nature Neuroscience, PNAS, Brain ועוד. שיתופי הפעולה האלה העמיקו מאוד את הידע הבסיסי של אנשי השיקום שהשתתפו בהם, והביאו לפיתוח שיטות אבחון וטיפול חדשות. על מנת לאפשר את הפעילות המחקרית הזאת הוקמו במחלקה שתי מעבדות מחקר מצוידות היטב באמצעים לניטור אלקטרו-פיזיולוגי של הפעילות המוחית בתגובה לטיפולים ניסיוניים שונים. בכל עת יש במחלקה 6-7 סטודנטים שמבצעים עבודות לתואר שני ושלישי (לאחרונה רוב הסטודנטים הם דוקטורנטים מאוניברסיטאות שונות).


ד"ר סורוקר זכה בפרס מנכ"ל כללית "על הצטיינות בביצוע עבודה למופת" ובאות המצוינות בתחום הקליני טיפולי לשנת 2014.

לרשימת המאמרים והמחקרים של ד"ר נחום סורוקר - Publications List

Nachum Soroker Bio Sketch 2022

ד"ר סורוקר בתכנית "רפואה שלמה"

 

 

ד"ר סורוקר בערוץ הרופאים