כללית און-ליין
הרופאים שלנו

ד"ר נחום סורוקר

פרטים אישיים

  • השכלה

    ​בוגר ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית / הדסה ירושלים. אחרי שרות בצה"ל במסגרת העתודה האקדמאית כרופא גדודי וחטיבתי התמחות בבי"ח לוינשטיין ברפואה שיקומית. השתלמויות בנושאים הקשורים לשיקום מוחי בארה"ב ובאנגליה.

  • פרסומים נבחרים

    ​ד"ר סורוקר ערך את הספר Advances in Physical and Rehabilitation Medicine (542 עמודים) יחד עם פרופ' חיים רינג ז"ל. הוא פרסם עד עתה 69 מאמרים מקוריים, 3 תיאורי מקרה, 2 מאמרי סקירה, 6 פרקים בספרים, 29 מאמרים בנוסח מקוצר בעקבות כנסים ו 14 פרסומים אחרים. כמו כן הוא השתתף בהצגת 276 עבודות בכנסים מדעיים, מהם עשרות פעמים כמרצה מוזמן בכנסים בינלאומיים בארצות רבות.

  • ניסיון קליני קודם

    ​מנהל מחלקה לשיקום נוירולוגי ב' בבי"ח לוינשטיין. דגש בעבודה הקלינית – טיפול שיקומי בחולי שבץ ומחלות מוח אחרות. במחלקה מופעלת תכנית טיפול מובנית שבה מושם דגש על בירור ואיזון מדוקדק של כל גורמי הסיכון לשבץ, לשם הקטנת הסיכוי להישנות. פעילות זאת נעשית במהלך האשפוז, במקביל לטיפול שיקומי רב מקצועי שבו מבררים ומתייחסים לכל היבטי הליקוי בתפקודי המוח השונים. מודל העבודה הוצג בכנסים מדעיים בארץ ובעולם. ד"ר סורוקר הגדיר כדלקמן את היעוד והחזון של המחלקה בניהולו: ייעוד – "שיקום חולים הסובלים מליקוים תפקודיים בעקבות נזק מוחי (על רקע - שבץ, כריתת גידול, תקלה בחמצון המוח, אנצפליטיס וכו')."  חזון – "טיפול איכותי, בהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר ולידע העדכני ביותר ברפואה שיקומית. // מניעה שניונית: חתירה לזיהוי כל גורמי הסיכון ולאיזון מיטבי שלהם עוד בתקופת האשפוז, על מנת להקטין את הסיכוי להישנות מחלת היסוד. // טיפול הומאני, שוויוני, ללא משוא פנים. // טיפול הנותן לכל חולה סיכוי מירבי למיצוי הפוטנציאל השיקומי. // התייחסות לכל היבטי הבעיה התפקודית של החולה על פי עקרונות ה ICF." במבדקים חוזרים של מדדי איכות, תפוקות, ושביעות רצון עובדים ומטופלים המחלקה מקבלת ציונים גבוהים. קירות המחלקה גדושים בעשרות מכתבי תודה שכתבו חולים ובני משפחה.

משפחה

נשוי לדגנית, אב לחמוטל, אביגיל ואחינועם וסבא של אבישי, תלתן, עמרי ואביה.
גר ברמות השבים.

 

מעמד בינלאומי (תפקידים ב 10 השנים האחרונות)

פעילות בארגון השיקום העולמי ( International Society of Physical and Rehabilitation Medicine, ISPRM): יו"ר הוועדה המדעית בכנס העולמי השני בפראג; סגן נשיא אזורי (מזה"ת ואפריקה); חבר הוועד המנהל; אחראי על אתר האינטרנט של האיגוד; חבר בוועדות החינוך, הפרסומים והפיננסים של האיגוד. מרצה מוזמן בכל כנסי האיגוד משנת 2003 ועד עתה (פראג, סאו-פאולו, סיאול, איסטנבול, סאו-חואן, בייג'ינג, קנקון, ברלין). חבר במערכות עיתוני שיקום.

 

מעמד בקהילת השיקום בישראל

יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פיזיקאלית ושיקום (2005-2009). מרצה מוזמן, מארגן סדנאות וחבר בוועדה המדעית בכל הכנסים השנתיים של האיגוד מ 2003 ועד עתה. בתפקידו כיו"ר האיגוד פיתח וביסס מודל של כנס שנתי רב מקצועי, עם ייצוג לכל מקצועות הבריאות המעורבים בעשייה שיקומית, דבר שהגדיל מאוד את ההשתתפות בכנסים. חבר במועצה הלאומית לשיקום מהקמתה ועד עתה. מרצה בכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ראש החוג הנוכחי לרפואה שיקומית באוניברסיטת תל אביב.

 

עבודה מחקרית

לשיקום אנשים עם נזק לרקמת המוח נדרשת הבנה מעמיקה של התפקודים המוחיים השונים (בקרת תנועה, תפיסה חזותית, שפה, זיכרון, קשב, תפקודי ניהול וכו'). נדרשת גם הבנה מעמיקה של האופן שבו תפקודים אלה מאורגנים באזורים השונים של קליפת המוח. המדע הבסיסי שבו נעשית אינטגרציה של שני תחומי הידע הזה נקרא Cognitive Neuroscience. לאור זאת במשך השנים ד"ר סורוקר יזם שיתופי פעולה מחקריים עם חלק ניכר מהמדענים המובילים התחום זה בישראל. מחקרים משותפים נערכו עם אנשי מדע בסיסי מאוניברסיטאות תל-אביב, העברית, בר אילן, חיפה, הטכניון, בן גוריון ומכון וייצמן והתפרסמו בעיתונים יוקרתיים כולל Nature Neuroscience, PNAS, Brain ועוד. שיתופי הפעולה האלה העמיקו מאוד את הידע הבסיסי של אנשי השיקום שהשתתפו בהם, והביאו לפיתוח שיטות אבחון וטיפול חדשות. על מנת לאפשר את הפעילות המחקרית הזאת הוקמו במחלקה שתי מעבדות מחקר מצוידות היטב באמצעים לניטור אלקטרו-פיזיולוגי של הפעילות המוחית בתגובה לטיפולים ניסיוניים שונים. בכל עת יש במחלקה 6-7 סטודנטים שמבצעים עבודות לתואר שני ושלישי (לאחרונה רוב הסטודנטים הם דוקטורנטים מאוניברסיטאות שונות).


ד"ר סורוקר זכה בפרס מנכ"ל כללית "על הצטיינות בביצוע עבודה למופת" ובאות המצוינות בתחום הקליני טיפולי לשנת 2014.

 

לרשימת המאמרים והמחקרים של ד"ר נחום סורוקר - Publications List
 
Read Dr. Soroker's full english CV


 Read Dr Soroker's English CV one page

ד"ר סורוקר בתכנית "רפואה שלמה"

 

 

ד"ר סורוקר בערוץ הרופאים