כללית און-ליין
ריפוי בעיסוק

פורסם בראשונה: 24.04.2011

    מאת:
  • אילנית בן גיגי | מרפאה בעיסוק

תפקוד עצמאי בסביבה בטיחותית

סביבת המגורים וסביבת העבודה מהוות גורם חשוב ומשמעותי ביכולת התפקוד העצמאי של אנשים עם מגבלות שיש להם קשיים בניידות ו/או ירידה תפקודית בתחומים אחרים. אנשים אלו נאלצים לעיתים קרובות לתפקד בסביבה בלתי מותאמת לצרכיהם. סביבת מגורים או עבודה שהיא בלתי מותאמת גורמת לירידה ביכולת התפקודית האופטימלית. היא עלולה לסכן את האדם ולהביא לירידה בדימוי העצמי. התאמת תנאי הדיור מאפשרת תפקוד מרבי בהתאם ליכולות האדם בעיסוקי יום יום בסיסיים, (ניידות, אכילה רחצה, לבוש) ופעולות יומיומיות מורחבות (ניקיון, בישול, עיסוקי פנאי ולעיתים גם עבודה).

כיצד ניתן להתאים את סביבת המגורים ולהפוך אותה לבטיחותית יותר ותומכת?

מרפאים בעיסוק, לרוב במסגרת היחידות להמשך טיפול ומעקב בקהילה, עורכים ביקור בבית המטופל ומעריכים מהם גורמי הסיכון בסביבת המגורים. לאחר זיהוי גורמי הסיכון ניתנות המלצות לביצוע שינויים במטרה להפחית סיכונים, למנוע תאונות ולאפשר לאדם תפקוד מרבי ובטוח בסביבת מגוריו.
דוגמאות למפגעים בסביבה העלולים לסכן אדם עם מוגבלות הם: היעדר תאורה, חוטי הארכה המונחים על הרצפה, ריצוף שפני השטח שלו מחליק, לא אחיד או משובש וכו'.

להלן כמה המלצות להתאמת סביבת המגורים ושיפור הבטיחות:

המלצות לבטיחות אישית:
התקנת לחצן מצוקה וענידת הלחצן הנייד כאשר האדם נמצא לבדו בבית, השארת תאורה דולקת בלילה, פינוי שטיחים או הדבקת קצותיהם באמצעות דבק דו צדדי, שימוש בשטיחון גומי במקלחת, שימוש בקלמר תרופות.

המלצות לביצוע שינויים בתוך הבית:
התקנת מעקים לאורך מדרגות, שינוי כיוון פתיחת דלתות במידת הצורך, הרחבת פתחי כניסה לחדרים, שינוי מיקום ריהוט, מכשירים וכלים, פינוי ריהוט, מיקום חפצים הדרושים לשימוש יום יומי במקומות נגישים ובולטים.

המלצות לשינויים מורחבים במבנה מחוץ לבית:
נגישות לחניה, למדרגות, לכניסה לבית, התאמת מעלונים.

לעיתים ניתנת למטופל הדרכה לשימוש באביזרי עזר ובטכנולוגיה מסייעת שמאפשרים תפקוד יעיל, מפחיתים תסכול ובמקרים רבים מונעים החמרה במצב. למשל: הגבהה לאסלה, קרש ישיבה באמבטיה, הגבהות למיטה או לכורסה , רכישת כורסה/ כסא / מיטה מתאימים, התקנת מאחזים בקירות, בדופן המיטה, התקנת בידן באסלה, הפעלת מכשירי חשמל או מפסקים באמצעות שלט, ועוד.

להדגמה מובא תיאור מקרה והפתרונות שהוצעו:

ג', בן 57, נשוי עם 2 ילדים, אדם צלול, עצמאי ופעיל. ג' עבד מביתו בתחום ההשקעות וייעוץ מס ובשעות הפנאי נהנה לטפל בגינתו ולבשל. הוא מתגורר עם אשתו בבית פרטי צמוד קרקע שבכניסה אליו שתי מדרגות. הבית עצמו מפולס עם שתי קומות ו -20 מדרגות בין הקומות.
בחדר הרחצה ישנה אמבטיה, חדר השירותים קטן, סטנדרטי והדלת בכניסה אליו נפתחת פנימה.
ג' הגיע לשיקום לאחר שעבר אירוע מוחי עם חולשה קשה ביד ורגל שמאל ללא ליקויים קוגניטיביים. עם תום השיקום חזר ג' לביתו כאשר הוא עצמאי בהליכה עם הליכון, מסוגל לעלות  מדרגות בתמיכת מעקה, נזקק לעזרה חלקית ברחצה, בלבישה ובחלק מתפקודי היום יום המורחבים, כגון בישול.
משפחתו של ג' נאלצה להתאים את סביבת מגוריו למצבו התפקודי החדש.
ניתנו המלצות ע"י מרפאה בעיסוק להתאמת הבית, הסרת מכשולים והתנהלות בטיחותית.

 דוגמאות להמלצות שניתנו:

  • שימוש בלחצן מצוקה
  • התקנת מעקה  לאורך המדרגות בביתו
  • ארגון חדר הרחצה והשירותים באמצעות התקנת מאחזים, התקנת מקלחון, שינוי כיוון פתיחת הדלת בכניסה לחדר השירותים
  • ארגון ציוד משרדי בחדר העבודה
  • ארגון הציוד החשמלי והאביזרים במטבח
  • נשיאת חפצים והעברתם בצורה בטיחותית

בנוסף קיבל ג' הדרכה ותרגול מעשי כיצד לתפקד באופן עצמאי ובטיחותי במגוון תפקודי יום יום שגרתיים.

לסיכום, התאמת תנאי הדיור מאפשרת תפקוד עצמאי בהתאם ליכולות האדם, צרכיו ורצונותיו.
היא יוצרת סביבה נגישה, בטיחותית ותומכת כדי למנוע נפילות ותאונות, מאפשרת השתתפות בעיסוקים משמעותיים ומשפרת את איכות החיים הן עבור האדם והן עבור בני  משפחתו ומטפליו.