כללית און-ליין
שירותים לקהילה
פנייה ליחידה

יצירת קשר

טלפון: 09-7709643/09-7709064

המכון להערכה תפקודית

אחת המיומנויות החשובות של הצוות בלוינשטיין היא ביצוע הערכה תפקודית

הצלחה של טיפול שיקומי מתבטאת בשיפור המימוש של היכולת התפקודית שניתן להשיג אחרי חבלה או מחלה. כדי לקבוע מטרות לטיפול ולהעריך את הישגיו יש צורך להעריך את רמת התפקוד, להשוות אותה לתפקוד המרבי שהמומחים ברפואת שיקום מעריכים שניתן להשיג, ובהתאם להשוואה זו לנקוט באמצעים טיפוליים שיקרבו את התפקוד למרבי האפשרי.

הצורך בהערכה תפקודית חורג מעבר לזה של הטיפול השיקומי, ולוינשטיין מעמיד ברצון את יכולותיו בתחום זה, לשירות הנפגעים, גם בלי קשר לטיפול בבית החולים. המיומנות בהערכת תפקוד שרוכש הצוות בלוינשטיין, יכולה לשמש גם להערכת החסר התפקודי לצורך קביעת צרכי נכות. לכן, כשהמוסד לביטוח לאומי ביקש להקים מערכת שתבצע הערכה תפקודית לצורך קביעת זכויות עקב נכות, בית החולים לוינשטיין נבחר באופן טבעי כמקום המערכת הזו.

בשנת 1974 אושר בכנסת "חוק נכות כללית", הקובע זכאות לאנשים שהפכו למוגבלים שלא בעקבות תאונת עבודה או מחלה הקשורה למקצוע. יישום החוק הוטל על המוסד לביטוח לאומי והעומדים בראשו החליטו אז לקיים פיילוט בבית החולים לוינשטיין בכדי ללמוד ממנו על אפשרויות תפקוד עתידי של המערכת.
בסיום הפיילוט, בשנת 1976, הקים פרופ' חיים רינג ז"ל, שהיה מנהל מחלקה לשיקום נוירולוגי בבית החולים, את המכון להערכה תפקודית של לוינשטיין, ושימש כמנהלו הראשון. המכון משרת ציבור רחב שמופנה על ידי המוסד לביטוח לאומי ומגיע לאבחון רפואי על ידי צוות רב מקצועי. מטרת האבחון לקבוע אחוזי נכות רפואיים ולהעריך את היכולות התפקודיות, חלקם במסגרת הבית (עקרות בית) וחלקם בתחום העבודה (משתכרים).

במכון פועלים שני סוגים של ועדות רפואיות:

  • דרג ראשון שקובע את המגבלות הרפואיות והתפקודיות לאחר אבחון רפואי וסוציאלי
  • ועדות עררים לעקרות בית ומשתכרים הדנות בערעור של התובעים לגבי החלטה קודמת

במכון מועסקים רופאים מומחים ברפואת שיקום וכן רופאים יועצים רבים מתחומי התמחות שונים של הרפואה שקובעים את אחוזי הנכות, כל אחד בתחומו. בנוסף לרופאים, יש במכון צוות רב תחומי הכולל בין השאר גם עובדים סוציאליים העוסקים בהערכת המצב הסוציאלי והתפקודי של החולה.

פקידות התביעה של המכון, מנוסות בכל החוקים והתקנות של ביטוח לאומי, ומנווטות את התהליכים של הבדיקות והועדות במכון.

רוב הצוות מגיע מתחום השיקום גם בועדות הדרג הראשון ובעיקר בועדות עררים (מנהל הועדה, עובדת סוציאלית, מרפאה בעיסוק, נציג תעסוקתי). רפואת השיקום תורמת רבות לראייה הרחבה של הועדות הרפואיות במכון, ולהבנת ההשלכות התפקודיות של כל החבלות והמחלות, והימצאות המכון במתחם בית החולים לוינשטיין חיונית לאיכות השירות המקצועי שהציבור הנזקק מקבל בתחום זה".