כללית און-ליין
נשים ויולדות

אולטרה צ'ק - אולטרסאונד בחדר הלידה

החל מבדיקת פתיחת צוואר הרחם ועד מעקב התקדמות אחר העובר בתעלת הלידה, קפלן מכניסים השימוש באולטרסאונד באופן שגרתי אל חדר הלידה וחוסכים כאב, אי נוחות וסכנת זיהומים מהיולדות

כל מי שעברה לידה מכירה את הרגע הזה בו המיילדת או הרופא בודק את פתיחת צוואר הרחם. זוהי בדיקה לא נעימה, לחלק מהנשים זה אפילו כואב מאד, במיוחד אם במהלך הבדיקה תוקף אותך ציר.

ד"ר רוני לוי, מנהל חדרי הלידה אצלנו בקפלן, הכניס את השימוש באולטרסאונד באופן שגרתי אל חדר הלידה – שימוש המאפשר מעקב באולטרסאונד חיצוני אחרי התקדמות תהליך הלידה תוך הפחתה משמעותית בצורך בבדיקות פנימיות.

למשל, במקום הבדיקה הידנית הפולשנית לבדיקת פתיחה, אנו משתמשים באולטרסאונד המכוון לצוואר הרחם מבחוץ. בדיקה זו אינה פולשנית ולא גורמת לכאבים או אי נוחות. כמו כן זוהי בדיקה אובייקטיבית, אמינה ויש פחות סכנה לזיהום.

בדיקת האולטרסאונד מאפשרת לנו גם לעקוב אחר התקדמות העובר בתעלת הלידה בזמן הלחיצות ב"צירי לחץ". המיילדת והיולדת יוכלו לראות במוניטור, בזמן אמת, איך ראש העובר מתקדם בתעלת הלידה וכך היולדת תוכל לראות שהיא לוחצת בצורה טובה ואפקטיבית. כמו כן באמצעות האולטרסאונד ניתן לראות האם העובר שוכב בצורה הרגילה המתאימה ללידה (מסתכל למטה) או שצריך לתת לו עוד זמן והזדמנות להסתובב לצורה הנכונה. מידע זה יכול לעזור להימנע מלידות מכשירניות.

מה היתרונות של בדיקת האולטרסאונד?

בדיקת האולטרסאונד היא בדיקה חיצונית ולכן אינה כואבת, זוהי בדיקה אובייקטיבית ואמינה ומקטינה את שיעור הזיהומים במהלך הלידה.

האם הבדיקה מסוכנת?

 בדיקות אולטרסאונד מבוצעות במהלך ההיריון כשיגרה ואין בהם סיכון בבדיקת האולטרסאונד.

האם אין בכלל בדיקות ידניות?

בדיקת האולטרסאונד מחליפה את הבדיקה הידנית אבל לא בכל המקרים. לעתים, לפי שיקול הצוות, יהיה צורך בבדיקה ידנית אבל בדיקות האולטרסאונד יפחיתו משמעותית את ביצוע הבדיקות הידניות.

האם פרט לזה שהאולטרה צ'ק לא כואב, הוא חשוב מבחינה רפואית?

בהחלט, לעתים קורה שיולדות, בעיקר בלידה ראשונה, מגיעות לפתיחה מלאה אך הלידה אינה מתקדמת ויש צורך לקבל החלטה כיצד להמשיך אותה: כלידה מכשירנית או באמצעות ניתוח קיסרי. מחקרים הראו שבשלב זה של הלידה בדיקה ידנית אינה מדויקת, גם כשמדובר ברופאים מיומנים.

בעזרת האולטרה צ'ק אנו יכולים לבצע מדידות שיאפשרו לנו להעריך את הסיכויים להצלחת לידה מכשירנית, ובכך לחסוך ניתוח מיותר. למעשה, שימוש בשיטה זו יכול להקטין את שכיחות כישלון לידה מכשירנית בהשוואה ללידות בהן לא נעשה שימוש באולטרסאונד.

האם בדיקה זו מבוצעת בבתי חולים אחרים?

השימוש באולטרסאונד בלידה נפוץ בחדרי הלידה בעולם. בדיקה זו מבוצעת גם בחדרי לידה במרכזים רפואיים בארץ  אך בחדר לידה בקפלן הוא המקום היחידי שבו נעשית הבדיקה באופן שיגרתי.

בדיקת אולטרה צ'ק בפעולה