כללית און-ליין
עיניים

פלסטיקה של העין והארובה ומרפאת דרכי הדמעות

אילו מחלות, תופעות והפרעות קשורות לארובות העיניים, לעפעפיים ולדרכי הדמעות ומהם הטיפולים בבעיות אלה?

פלסטיקה של העין והארובה (אוקולופלסטיקה) הינו תחום רפואי העוסק באבחון וטיפול בבעיות כגון צניחת עפעפיים, מחלות עפעפיים, בלט עין, גידולים שונים, חסימה של דרכי הדמעות ועוד. רופאי מערך העיניים במרכז הרפואי קפלן הינם בין המובילים בישראל בתחום והראשונים  להקים מרפאה ייעודית לטיפול בדרכי הדמעות.

ישנו מגוון רחב של בעיות הנכללות בתחום רפואי זה, והן עלולות להיגרם כתוצאה של תהליכים דלקתיים וזיהומיים, גידולים למיניהם ועוד. חלקן עלולות לגרום להפרעות אסתטיות בלבד ואולם יש בהן שעלולות לגרום הפרעה לראייה.   

השלב הראשון באבחנה הינו בהסתכלות ובבדיקה מקיפה על ידי רופא עיניים שהתמחה בתחום. בהמשך, ייתכן צורך בבדיקות נוירולוגיות, בסריקת CT , בהדמיית MRI, או בבדיקות מתקדמות כגון EMG הבודק את הפעילות החשמלית בעצבים, וזאת בהתאם למחלה או להפרעה שאובחנה.

הבדיקות השונות מבוצעות בחלקן במסגרת המרכז הרפואי קפלן, אך חלקן יבוצעו מחוץ למסגרת בית החולים.

הטיפול במחלות השונות מגוון אף הוא, ועושה שימוש בתרופות שונות, כגון אנטיביוטיקה, סטרואידים ובמקרים מסוימים בתרופות נוגדות סרטן הניתנות באמצעות טיפות, משחות, הזרקות ישירות לעין, בטפטוף דרך הוריד או בתרופות הנלקחות בבליעה.

במצבים מסוים ייתכן צורך בטיפול כירורגי, כלומר בניתוח. במיוחד כשמדובר בחסימה של דרכי הדמעות, בעיה שאופיינית גם אצל ילדים. מרבית הניתוחים מתבצעים בהרדמה מקומית ואין צורך באשפוז לאחריהם. מיעוטם של הניתוחים מורכבים יותר, על כן, יבוצעו בהרדמה מלאה ולאחר הניתוח יהיה צורך באשפוז להשגחה.

רופאי המחלקה הם חלוצים בביצוע ניתוחי דרכי דמעות בשיטה אנדוסקופית, המבוצעת בשילוב עם רופאי המחלקה לאף אוזן וגרון, כדי לאפשר גישה טובה ומדויקת למקור החסימה דרך האף.