כללית און-ליין
עיניים

הדמעות זולגות מעצמן

מרפאת דמעות ראשונה מסוגה בישראל

​מומחי מחלקת העיניים במרכז הרפואי קפלן מטפלים בבעיות חסימה בדרכי הדמעות. המטופלת מרים טובול (בתמונה): "בדיקה משותפת של רופאי עיניים ואף אוזן וגרון חוסכת זמן ומקנה לי כמטופלת תחושת ביטחון ורוגע"

ביום א', 22.1.2012, נפתחה בבית החולים קפלן מרפאה ראשונה מסוגה בישראל תוך שיתוף פעולה של מומחים ממחלקת העיניים, בראשותה של פרופ' איילה פולק, ומחלקת אף אוזן וגרון, בראשותו של ד"ר דורון הלפרין, במטרה לאבחן בעיות חסימה בדרכי הדמעות, הקיימות בעיקר בקרב נשים, ולבצע במשותף ניתוח לפתרון הבעיה. ד"ר יוסף בבניק, מומחה למחלות אף אוזן וגרון, אשר יזם את הקמת המרפאה, הסביר כי מדובר בצעד אפקטיבי המשפר את האבחון והטיפול באופן משמעותי, ונלמד ממרפאה דומה באוסטרליה, שהתוצאות בה משכנעות ביותר.

מרפאת דמעות בקפלן 

מומחה העיניים השותף לטיפול הוא ד"ר אשר מילשטיין, מומחה לרפואת עיניים ומנהל שירות אוקולופלסטיקה וארובת העין. "שיתוף הפעולה יגרום לשני מומחים ממקצועות שונים לטפל בחולה אחד או אחת", ממשיך ד"ר בבניק, "בעיית חסימה בדרכי הדמעות עלולה לנבוע מבעיות הקשורות הן לארובת העין והן לאף או הסינוסים. מדובר במערכות קרובות מאוד המשפיעות ומושפעות זו מזו וקיימת חשיבות רבה בדיוק האבחנה. הבעיה קיימת בכל גיל, אך בעיקר בקרב נשים מבוגרות".
ד"ר מילשטיין מוסיף כי חולים בחסימת דרכי הדמעות סובלים מדלקת של שק הדמעות, מדלקת הלחמית או מדמעות שמרטיבות את העור וגורמות ליובש ולדלקת של עור הלחי. ברגע שרופא העיניים מאתר שהבעיה מתמקדת בדרכי הדמעות המנקזות, נערך שיתוף פעולה עם רופאי אף אוזן גרון והם בודקים שאין בעיה נוספת בדרכי הנשימה", הוא מסכם.

מרפאת דמעות בקפלן
 "עד היום ערכנו כ-350 ניתוחים לפתרון הבעיה ובהצלחה גבוהה מאוד", אומר ד"ר בבניק. "במהלך הבדיקה נוכל לאבחן גם בעיות נלוות בארובת העין או בסינוסים באף, הדורשים התייחסות בעת הניתוח, נוכל לדון בעניין בשיתוף מלא של החולה ונוכל לקבל הסכמתו להרחבת הניתוח אם יידרש". במהלך הניתוח, המתבצע בדרך אנדוסקופית, המומחים מטפלים בבעיה בדרכי הדמעות מתוך האף כדי לפתוח דרך טבעית של דמעות מהעיניים ובכך משמרים את מנגנון סחיטת שק הדמעות על ידי השרירים. ניתוח אנדוסקופי ניתן לביצוע אפילו כשיש דלקת חריפה בשק הדמעות.

"שיתוף הפעולה בין המומחים ומעקב משותף אחר המטופל, טרם הניתוח ולאחריו, תורמים רבות לשיפור אחוזי ההצלחה של הניתוח ולשירות טוב יותר למטופל או המטופלת", הוא מסכם. 
מרים טובול, תושבת אשדוד היתה בין המטופלים הראשונים ביום הפתיחה במרפאה החדשה. טובול סובלת בחמשת החודשים האחרונים מדמע בלתי פוסק, ומדמה את התפקוד שלה לרכב שנוסע בכביש גשום ושזקוק להפעלת מגבים כל הזמן כדי לראות היטב. "אני מלאת התפעלות מהעובדה ששני מומחים מתחומים שונים עורכים את הבדיקות יחד", היא הוסיפה. "הנוחיות הרבה שחוסכת ביקור נוסף ועצם העובדה ששניהם מתייעצים במהלך הביקור, מרגיעה אותי מאוד ומקנה לי תחושת ביטחון, שכל כך חשובה עבור המטופל".

טלפון במרפאת עיניים:
08-9441447/321
פקס: 08-9441968
Leasha@clalit.org.il