כללית און-ליין
ריפוי בעיסוק

פורסם בראשונה: 26.12.2016

    מאת:
  • עפרה ברקת סרולביץ

עיסוק ככלי לריפוי

הריפוי בעיסוק בשלוותה נועד לתת למטופלות ולמטופלים כלים ומיומנויות שיאפשרו להם להתמודד עם דרישות החיים ולהיות מעורבים בעיסוקים בעלי משמעות וחשיבות בעבורם

​ריפוי בעיסוק הוא מקצוע שיקומי־טיפולי, שתפקידו הוא לתת לאדם כלים ומיומנויות שיאפשרו לו להתמודד עם דרישות החיים ולהיות מעורב בעיסוקים בעלי משמעות וחשיבות בעבורו – ובכך להיות שותף פעיל במצבים בחייו.

מטרת הריפוי בעיסוק היא לעזור למטופל לתפקד בצורה עצמאית עד כמה שניתן בחיי היומיום, בכל תחומי העיסוק השונים:
• תפקודי יומיום בסיסיים (אכילה, לבוש, רחצה, שירותים, היגיינה אישית)
• תפקודי יומיום משניים (ניהול משק בית, קניות וסידורים, ניהול כספים ועוד)
• עבודה ולימודים
• פנאי ופעילות חברתית

שירות הריפוי בעיסוק בשלוותה ניתן בתוך המחלקות, עם מרפאה בעיסוק צמודה, ומחוץ למחלקות ביחידות המנוהלות על ידי מרפאות בעיסוק - היחידה להערכה והכנה לשיקום וגינון טיפולי.  

ריפוי בעיסוק במחלקות

שירות הריפוי בעיסוק הוא למעשה מוקד הפעילות של כל מחלקה. המקום מרווח, נוח וזמין לכל המאושפזים. כל מטופל מכוון, לפי בחירתו, לעיסוקים שמותאמים לצרכיו, ליכולותיו ולמצבו. במהלך האשפוז עורכת המרפאה בעיסוק הערכה של רמת התפקוד העכשווית של המטופל, ומאבחנת יכולות וקשיים בתחומי התפקוד השונים. מטרת הטיפול ותוכנית הטיפול נקבעות בשיתוף עם המטופל, תוך מטרה להחזירו לשגרת חייו בצורה עצמאית ככל האפשר.

יכולת התפקוד של המטופל קשורה קשר ישיר למצבו הנפשי. ייחודיות הטיפול של המרפאה בעיסוק היא בניתוח הפעילות והקשר שבין ההתנהגות לקשיים הנפשיים. התאמת העיסוקים נעשית במשותף עם המטופלים לצורך שיפור שביעות הרצון מחייהם.

ליחידת הריפוי בעיסוק בכל מחלקה יש מערכת פעילויות ומאפיינים ייחודיים, שעונה לצרכים המגוונים של המטופלים  – ממצב מחלה חריף של אשפוז מלא ועד הכנה לקראת תפקוד עצמאי יותר בבית ובקהילה.

הטיפול ניתן באופן פרטני ובאופן קבוצתי. בטיפול הפרטני נעשית עבודה על נושאים כמו, בניית תוכנית עיסוקים לשעות הפנאי וניהול תקציב אישי. בטיפול הקבוצתי נעשה שימוש באמצעים שונים ובקבוצות שונות, כמו קבוצת מטבח, קבוצת גינון, קבוצת אקטואליה וקבוצת הכנה לחיים עצמאיים.

לקראת השחרור, המרפאה בעיסוק עושה הערכה של יכולותיו התפקודיות של המטופל, ובמידת הצורך מפנה אותו לגורמים שיקומיים המשכיים שונים בקהילה (למשל: גורמי סל שיקום או ביטוח לאומי).

במחלקת הנוער שירות הריפוי בעיסוק ניתן במקביל לבית הספר המיוחד של המחלקה.

השירות מחוץ למחלקות

חלק מהשירות של הריפוי בעיסוק מתקיים ביחידות ייעודיות לפי נושאי טיפול. צוות נפרד של מרפאות בעיסוק מאייש יחידות אלה\ ומשלים את הטיפול הניתן במחלקה. השירות ניתן לכל המחלקות, כאשר המרפאות בעיסוק במחלקה מפנות לקוחות ליחידות השונות לפי התוכנית המתאימה:
• הערכה והכנה לשיקום
• גינון טיפולי

צוות הריפוי בעיסוק:

מנהלת השירות - עפרה ברקת-סרולביץ
סגנית מנהלת השירות - איילת רייזברג

מחלקה א' - חנה פרץ, שרון רולנד

מחלקה ב' - שני ולוביק, מיכל מנור, דפנה הירשמן

מחלקה ג' - שירלי אדיר, מור אלוס, איילת רייזברג 

מחלקה ה' - , רותם טרנר, טל גפניאל 

מחלקת נוער - שלומית מוטרו, שיר מיכאלי, זהר שדה

טיפול יום - מורן לוי, רקפת הוד

מרפאת ילדים ונוער -  עדי אליאס, שקד צ'רני, עדי סגל

מרכז יום לטיפול אינטנסיבי - ליאת סלע

הערכה והכנה לשיקום - דפנה ארדיטי, מרים בן-זקן

גינון טיפולי - ליאת סלע