כללית און-ליין
מחלקות אשפוז

יצירת קשר

טלפון: ​09-7478695

בית הספר

מנהלת: איריס נמרי

תלמידי בית הספר לומדים על פי תוכנית הלימודים של משרד החינוך, ורובם חוזרים למסגרת שבה למדו טרם האשפוז

בבית הספר של שלוותה לומדים נערים ונערות בני 21-12 המאושפזים במחלקת הנוער. רובם מגיעים ממסגרות חינוכיות – מהחינוך הרגיל, ממסגרות פנימייתיות רגילות ומיוחדות וממסגרות החינוך המיוחד.

בית הספר הוא מרכיב משמעותי בתהליך הטיפולי והשיקומי של בני הנוער המאושפזים. המסגרת הלימודית מסייעת למאושפזים בהתארגנות, בשימור יכולות קוגניטיביות, בהגדלת טווח הקשב והריכוז, בהשלמת פערים לימודיים ובהקניית חוויות הצלחה לימודיות. במחלקת הנוער מאמינים שלכל נער ולכל נערה מאושפזים יש פוטנציאל לשוב לבית הספר שבו למדו לפני האשפוז. לשם כך, אנו פועלים לאיתור החלקים הבריאים של בני הנוער, מעצימים אותם ומעניקים להם כלים ואסטרטגיות למידה. עמידה בתוכנית הלימודים האישית בבית הספר שבמחלקה מאפשרת לבני הנוער לחזור ולהשתלב במסגרות הלימוד בקהילה, ואכן - רובם חוזרים למסגרת שבה למדו טרם האשפוז.

בית הספר נמצא בפיקוח משרד החינוך, וכולל ארבע כיתות לימוד ובהן כיתת קלט הממוקמת בתוך המחלקה ומשרתת את בני הנוער לקליטה ראשונית או כאלה שמצבם מחייב השגחה בתנאים סגורים. הכיתות מצוידות במחשבים, ולרשות התלמידים עומדים גם חדר אמנות גדול ועשיר, חדר מוסיקה מאובזר, חדר תנועה ופינת חי.

צוות המורים מוכשר להוראה בחינוך המיוחד, ובעל תחומי ידע רבים ונוספים של החינוך הרגיל. הצוות מלמד את כל המקצועות הנלמדים בחטיבות הביניים ובתיכונים של החינוך הרגיל, כולל הכנה לבגרות. מאבחנת דידקטית מעריכה את הנערים/ות, בונה להם תוכנית לימודים מתאימה ומפקחת עליה. תלמידים הזקוקים להוראה מתקנת, מקבלים את המענה הנדרש. יועצת בית הספר מקיימת קשר רצוף (בכפוף לוויתור על סודיות חינוכית) עם בית הספר בקהילה, כדי להמשיך את הרצף הלימודי על כל מרכיביו, ובונה תוכנית שילוב מתאימה.

פעילות העשרה

חינוך גופני – הפעילות הגופנית מכוונת למודעות גופנית, להתמצאות במרחב ובזמן ולהפנמת קבלת כללים ונורמות בינאישיים בתהליך חברות קבוצתי. הפעילות כוללת עבודה על קואורדינציה, אתגרים, התמודדות עם בעיות ופתרון בעיות, ויסות כוח, התמודדות עם קשיים, חרדות ותסכולים.

טיפול בתנועה – מטרת העבודה לשכלל ולשנות את התקשורת והארגון הגופני שלא ברמה המילולית. הדגש מושם על פיתוח קואורדינציה, עבודה בחלל ובמרחב, התבטאות אישית תנועתית, יצירת קשר תנועתי ומפגשים בינאישיים תנועתיים.

טיפול באמצעות בעלי חייםהטיפול בבעלי החיים מאפשר הנאה, הפוגה, הפחתת חרדה, שיפור המיומנויות החברתיות והשלכה רגשית. הטיפול גם מאפשר פיתוח אמפתיה ואחריות של המטופל כלפי עצמו וכלפי סביבתו ועבודה על נורמות התנהגות, ערכים ומוסר חברתי.

טיפול במוסיקה – חדר המוסיקה בבית הספר מצויד במיטב הכלים. האלתור במוסיקה מתרחש בשני רבדים: ההתנסות של "כאן ועכשיו" ורובד הכולל את האסוציאציות הסמליות, הפנטזיות והזיכרונות. לעתים המאושפז מסוגל להתייחס למוסיקה לפני ההתייחסות לאדם אחר. מעצם טיבה הלא־מילולי, המוסיקה מאפשרת חוויה לא מאיימת, שבאמצעותה יכול החולה לחוש נחמה ותקווה. פעילות נוספת שמתקיימת באופן ייחודי בבית הספר היא טיפול באמצעות הקול, תוך כדי הקשבה ממוקדת, פיתוח תקשורתי ומתן ביטוי גופני ונפשי.

טיפול באמנות – טיפול זה מעודד יצירתיות וספונטניות, באמצעות מתן ביטוי לרגשות ולקונפליקטים. הטיפול באמנות גם כולל התנסות בקשר בינאישי, בניית ביטחון אישי, מתן תוקף עצמי ומימוש הפוטנציאל האישי.

טיפול באמצעות ביבליוגרפיה כתיבה כאמצעי ביטוי לא ישיר היא הליך תרפויתי מעצם העלאתם של תכנים פנימיים ורגשיים ועיבודם מחדש.