כללית און-ליין
שיקום שדרה ע"ש אורנשטיין

פורסם בראשונה: 11.07.2016

מחלקת שיקום שדרה – מרכז מצוינות של "כללית"

ה"כללית" בוחרת, אחת לשנתיים, יחידות ומחלקות מצטיינות מתוך בתי החולים שבניהולה. בין המחלקות והיחידות הזוכות נבחרה המחלקה לשיקום שדרה בבית החולים לוינשטיין, בניהולו של פרופ' עמירם כ"ץ.

בטקס שנערך במרכז רפואי קפלן נבחרו 11 מרכזי המצוינות שזכו בתואר, הודות להישגים שהציגו בתחומים מגוונים ובראשם הטיפול הרפואי, המחקרי, הטכנולוגי והשירותי.

בדברי הברכה במהלך הטקס ציין מנכ"ל הכללית, אלי דפס, "בתי החולים של כללית מצטיינים בתחומים רבים ובעיקר מובילים במדדי האיכות שקבע משרד הבריאות. במציאות של היום, שבה קיימת תחרות, השאיפה למצוינות וטיפוח מרכזי מצוינות בבתי החולים נוטעת במטופלים ביטחון כי הם מטופלים בידיים טובות". 

בין המחלקות והיחידות הזוכות נבחרה המחלקה לשיקום שדרה בבית החולים לוינשטיין בניהולו של פרופ' עמירם כ"ץ:
המחלקה לשיקום שדרה בלוינשטיין היא הגדולה מסוגה במזרח התיכון. המחלקה מהווה מרכז מצוינות בזכות שילוב מערכת ייחודית, היחידה בעולם, המאפשרת להעריך את יכולתו של המטופל להשתקם על פי אלגוריתם מיוחד שפותח במחלקה והודות לשילוב טכנולוגיות חדשניות של הנעה רובוטית.

המחלקה לשיקום שדרה מספקת טיפול רפואי פרטני, מקיף, איכותי וייחודי למטופלים הסובלים מדרגות שונות של פגיעה אחרי מחלה או חבלה בעמוד השדרה, בחוט השדרה ובעצבים ההיקפיים, או מהפרעות תפקוד הנובעות מכאבי גב וצוואר - בכל שלבי השיקום וההחלמה. היא זכתה לשם עולמי בזכות מחקריה המובילים בתחום, וכלי האבחון הייחודיים שפיתחה ונמצאים בשימוש במדינות רבות. צוות המחלקה מעורב בלימוד והוראה אקדמיים ובמחקר פגיעות השדרה, בשיתוף אוניברסיטת תל-אביב. המחלקה פרסמה מחקרים רבים על מערכת העצבים האוטונומית (העצבים האחראים לפעילות לא רצונית, בעיקר באיברים פנימיים - כלי-דם, לב, ריאות, מעיים וכליות), תוך דגש על ליקוייה בקרב נפגעי חוט השדרה.

המחלקה לשיקום שדרה בלוינשטיין פיתחה בין היתר כלי להערכה תפקודית של נפגעי חוט שדרה שנקרא: (SCIM (Spinal Cord Independence Measure, אשר הוצג בכנסים ברחבי העולם, נמצא תקף במחקר בינלאומי מקיף ונעשה בו כיום שימוש ברבות ממדינות העולם. בית החולים לוינשטיין מאפשר את השימוש בכלי זה ללא תשלום - למטרות רפואיות ואקדמיות.