כללית און-ליין
שיקום שדרה ע"ש אורנשטיין
פנייה ליחידה

יצירת קשר

טלפון בעמדת אחיות: 09-7709931/2
פקס מזכירת מחלקה: 09-7709769
מייל: lvkabshidra@clalit.org.il
ימי עבודה של מזכירת המחלקה: א' עד ה'
מיקום: בניין אשפוז מרכזי, קומה 6
קבלת משפחות: על פי תיאום מראש עם מזכירת המחלקה, בטלפון: 09-7709986  

שעות ביקור

ימים ראשון - חמישי 15:00 עד 21:00
ימי שישי - שבת וחג - 10:00 עד 12:00, 15:00 עד 21:00

המחלקה לשיקום שדרה ע"ש אורנשטיין

המחלקה לשיקום שדרה ע"ש אורנשטיין היא הגדולה מסוגה באזורנו. המחלקה מספקת טיפול רפואי פרטני, מקיף, איכותי וייחודי למטופלים הסובלים מפגיעות אחרי מחלה או חבלה בעמוד השדרה, בחוט השדרה ובעצבים ההיקפיים, או מהפרעות תפקוד הנובעות מכאבי גב וצוואר.

בראש המחלקה פרופ' עמירם כ"ץ, מומחה ברפואת שיקום, בעל שם עולמי בתחומי הטיפול והמחקר של פגיעות השדרה. פרופ' כ"ץ בעל ניסיון רב בטיפול בסיבוכים והפרעות התפקוד של חוט השדרה, ובבעיות שקשורות לשליטה בסוגרים וכאבי גב וצוואר.

אנשי הצוות הרפואי והפרה-רפואי במחלקה לשיקום שדרה בלוינשטיין הם בעלי מוניטין וניסיון רב שנים בתחום. הצוות כולל רופאים מומחים בפעילות השיקום, המיומנים בטיפול בהפרעות הנובעות מפגיעות בשדרה, ובהן הפרעות בתנועה, הפרעות נשימה והפרעות בתפקוד הגב והצוואר. רופאי המחלקה מנחים את שיפור התפקוד תוך אינטגרציה של נתוני הליקוי הגופני והחסר התפקודי לחיזוי התפקוד הפוטנציאלי. הטיפול במחלקה כולל שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, חדשניות וייחודיות, והיא פועלת בשיתוף פעולה קבוע עם יועצים ומחלקות מתחומי האורתופדיה, ניתוחי השדרה, הנוירולוגיה, האורולוגיה והכירורגיה הפלסטית. כמו כן, היא נעזרת ביועצים ומומחים נוספים בעת הצורך.

המחלקה לשיקום שדרה זכתה לשם עולמי בזכות מחקריה המובילים בתחום, וכלי האבחון הייחודיים שפיתחה ונמצאים בשימוש במדינות רבות. צוות המחלקה מעורב בלימוד והוראה אקדמיים ובמחקר פגיעות השדרה, בשיתוף אוניברסיטת תל-אביב. המחלקה פרסמה מחקרים רבים על מערכת העצבים האוטונומית (העצבים האחראים לפעילות לא רצונית, בעיקר באיברים פנימיים - כלי-דם, לב, ריאות, מעיים וכליות), תוך דגש על ליקוייה בקרב נפגעי חוט השדרה.

המחלקה לשיקום שדרה בלוינשטיין פיתחה בין היתר כלי להערכה תפקודית של נפגעי חוט שדרה שנקרא (SCIM (Spinal Cord Independence Measure, אשר נמצא תקף במחקר בינלאומי מקיף, נעשה בו כיום שימוש ברבות ממדינות העולם,  הוא אומץ על ידי החברה הבינלאומית לחוט שדרה (ISCoS) והומלץ על ידי מנהל התרופות האמריקאי להערכת תוצאות טיפולים חדשניים להחלמת חוט שדרה שנחבל. במשאל שנערך בכנס בבוסטון ב-2006 בחרו 94% מאנשי המקצוע - בהם מומחים מהשורה הראשונה בעולם - בכלי זה כפיתוח הטוב מסוגו, שזכה לאינספור שבחים והכרה כלל עולמית.

המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין מאפשר את השימוש בכלי זה ללא תשלום - למטרות רפואיות ואקדמיות. השימוש בו, בכל אחת מגרסאותיו ובכל שפה, חופשי לשימוש למטרות קליניות ואקדמיות. לשימוש למטרות רווח, כולל שימוש בניסויים קליניים שממומנים על-ידי חברה מסחרית, נדרשים הסכם עם המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין ותשלום. הסולם מופץ בעולם גם על-ידי חברת Neural Outcomes Conulting Inc ומשתמשים אשר חייבים בתשלום עבורו, יכולים לרכוש אותו ממנה. החברה הזו מספקת בתשלום, לכל דורש, גם תכניות הדרכה לשימוש בסולם. משתמשים שחייבים בתשלום יכולים לרכוש את SCIM גם מחברה נוספת,  Mapi reaserach trust שאף היא מפיצה את הסולם.

על בסיס הכלי הזה פותח במחלקה כלי נוסף שנקרא SCI-ARMI אשר מעריך את מימוש הפוטנציאל התפקודי של נפגעי חוט שדרה ומשמש להערכת תרומת הטיפול השיקומי לשיפור בתפקוד.

למחלקה מתקבלים גם חולים עם הפרעות תפקוד על רקע מחלות מפרקים.

למחלקה מרפאת חוץ למעקב וייעוץ. למידע על המרפאה לפגיעות שדרה, עצבים ופרקים לחצו כאן!

יש לכם שאלה? המומחים שלנו יענו לכם ב"קהילת חוט שדרה"

הצוות הרפואי

מנהל המחלקה: פרופ' עמירם כ"ץ, קבלת משפחות בתיאום מראש עם שירה מסורי, מזכירת המחלקה, בטלפון: 09-7709986 

מנהל היחידה לאורודינמיקה ושיקום סוגרים: ד"ר ודים בלובשטיין, קבלת משפחות כל יום בתיאום מראש עם שירה מסורי, מזכירת המחלקה, בטלפון: 09-7709986 

רופאה בכירה: ד"ר דיאן מיכאלי

אחות אחראית: ריפעת עזאם, קבלת משפחות בתיאום טלפוני מראש

עובדות סוציאליות: 
רווית אפגין וחולוד אבו עמשה, בתיאום מראש. טלפון: 09-7709935

אחראית ריפוי בעיסוק: הדס טרייסמן

אחראי פיזיותרפיה: סיון אבנרי

אחראי פסיכולוגיה: ד''ר בר חיים למבז