כללית און-ליין
שיקום שדרה ע"ש אורנשטיין

פורסם בראשונה: 28.02.2013

הגישה השיקומית לכאב גב עם קשיי תפקוד

פרופ' עמירם כ"ץ

טלי כהן, פקידה מסורה בסניף בנק, סובלת מכאב בגב התחתון ודקירות משני צידי הישבן. כשלושה חדשים שהיא אינה מסוגלת לשבת או ללכת בלי לסבול מכאבים חזקים, ולאחרונה היא מתניידת ממקום למקום בכסא גלגלים ונעזרת בבעל ובבת כדי להתרחץ, לנעול, לגרוב ולהרים את התחתונים.
בבדיקת סי.טי. נראו בכל חוליות עמוד השדרה המתני שלה "שינויים ניווניים", כלומר, בליטת זיזי עצם מהחוליות ודיסקים מביניהן. בדיקת אמ.אר.איי הראתה אותו הדבר ולא הדגימה לחץ על חוט השדרה או על שורשי עצבים שעוברים בתוך עמוד השדרה. האורטופד הסביר לה שאין כרגע מקום לניתוח והרופא המטפל עשה לה סדרת בדיקות ענקית שלא העלתה ממצא שאפשר לטפל בו. הוא הציע תרופות נגד כאבים, אבל טלי שונאת תרופות וגם כשלקחה פעם-פעמיים זה לא כל כך עזר. למען האמת, הרגישה לא רע במיטה, אולם הכאב לא משתפר, להתנועע נעשה קשה יותר מפעם לפעם, חופשת המחלה שמגיעה לה נגמרת, המצב הכלכלי לא-משהו ולבעל נמאס לדאוג לכל ענייני הבית. המריבות מתרבות, הילדים מעצבנים ומצב הרוח על הפנים. הכי גרוע: אף אחד לא יכול לשים את האצבע על הסיבה האמיתית לכאבים. היא קשורה אולי לאיזשהו דיסק אבל הבדיקות לא מראות מי הנבל שכדאי לסלק.

בעיה משמעותית: קושי באבחון

טלי בחברה טובה. לפחות ב- 85% מהמקרים של אנשים הסובלים מכאבי גב תחתון, הרופאים לא מגיעים לאבחנה מהימנה של סיבת הכאב ונהוג לכנות אותו "בלתי ספציפי". גם בחלק מהמקרים בהם נקבעה אבחנה לסיבת הכאב, כמו הצרות תעלת השדרה, או פריצת דיסק, ספק אם זו סיבת הכאב, בגלל השכיחות הגבוהה (עד 83%) של מצבים כאלה בצילומי רנטגן, סי.טי או אמ.אר.אי של עמוד השדרה באנשים ללא כאב גב, שדומה לשכיחות בסובלים מכאב גב.
החדשות הטובות: ברוב המקרים הכאבים חולפים תוך זמן קצר, לרוב תוך ימים אחדים ולכל היותר תוך שלושה חדשים.
החדשות הרעות: ברוב המכריע של כאבי הגב התחתון המתמשכים לא מגלים את הסיבה להם וגם אין טיפול שיכול לפתור את הבעיה מיסודה. אמצעים טיפוליים מגוונים שנוסו עשויים להשיג הקלה בכאבים. ביניהם, תרופות משככות כאבים, טיפולים פיסיקליים מגוונים, פעילויות בעלות השפעה פסיכולוגית וחינוכית, טיפולי רפואה משלימה מסוימים, הזרקות לעמוד השדרה, השתלת אלקטרודות בתעלת השדרה, ניתוחים מסוימים ושילובים מגוונים של סוגי הטיפול האלה. אולם אף אחד מהם אינו מסלק את הבעיה מהעולם, ואף כי הם מקלים על חלק כלשהו מהסובלים, הסיכויים של רובם להועיל לאדם מסוים אינם טובים מאלה של טיפול אחר כלשהו או של אי מתן טיפול כלל.

בעיה עיקרית: קושי בתפקוד

לעיתים קרובות, כאבים שחלפו לא יחזרו משך שנים או בכלל. אולם הכאב עלול לחזור, לפעמים תוך שבועות או חדשים. כ- 10% מהאנשים ימשיכו לסבול מכאב למעלה משישה חדשים. כאשר כאב הגב מתמשך עלולים להתלוות אליו הפרעות תפקוד, דיכאון, חרדה, קשיים משפחתיים וחברתיים וקושי בעבודה. התופעות הנלוות שנובעות ביסודן מהכאב, עלולות לפעול בחלוף הזמן כגורמים עצמאיים בעלי השפעה שלילית על איכות החיים. כאב שהיה תחילה סימפטום הופך לחלק מבעיה מורכבת שביטויה העיקרי הוא הפרעה בתפקוד. החולים מתלוננים בעיקר על כאב, אולם לעיתים קרובות זהו רק סימפטום מייצג של מעגל קסמים בו התופעות הנלוות והכאבים מזינים אלה את אלה.

הפתרון על פי הגישה השיקומית – שיפור התפקוד

כיוון שהבעיה העיקרית במצב זה היא הכשל התפקודי, שיפור התפקוד הוא המפתח לשיפור המצב. הגישה השיקומית מציבה את הכשל התפקודי ואת שיפור התפקוד במרכז. זאת, בניגוד לגישות אחרות לפיהן הבעיה המרכזית היא הגורם הגופני לכאב הגב, או הכאב עצמו.
הגישה השיקומית מתייחסת למרכיבים השונים של הבעיה המורכבת במקביל וכוללת הערכה כמותית של היכולת התפקודית, אמצעים תרופתיים ופיסיקליים להפחתת כאב, אמצעים בעלי השפעה פסיכולוגית והתנהגותית, ייעוץ לפתרון בעיות משפחתיות וחברתיות, חשיפה מדורגת למשימות תפקודיות, אימון גופני מדורג ובמקרים מסומים, גם התערבות ארגונומית במקום העבודה. הטיפול השיקומי שניתן בידי צוות רב-מקצועי "שובר" את מעגל הקסמים ומשחזר את היכולת למלא תפקידים חשובים במשפחה בחברה ובעבודה.
לסיכום, טלי כהן לא תדע אולי מה הסיבה לכאבי הגב שלה, אבל אחרי טיפול שיקומי יש סיכוי טוב שתחזור להיות אם לילדיה, רעיה לבעלה ואולי גם אישה עובדת. הכאב יעלם, יפחת, או לפחות יהפוך מבעיה משתקת לקושי נשלט.

בית חולים לוינשטיין, מקבוצת כללית, מוכר וידוע כמרכז שיקום מוביל, איכותי ומקצועי בארץ ובעולם. הוא המרכז השיקומי העצמאי הגדול במדינה וכולל את המחלקה הגדולה בישראל לטיפול בנפגעי שדרה.