כללית און-ליין
נשים ויולדות

פורסם בראשונה: 05.03.2019

שירות מיוחד בקפלן לנפגעות טראומה מינית

צוות רפואי המורכב מנשים בלבד, רופאות גניקולוגיות, מיילדות ועובדות סוציאליות, יעניק מעטפת תומכת ליולדות שחוו טראומה מינית

אחת מ-3 נשים בישראל חוותה בעבר טראומה מינית

לידה יכולה להיות חוויה מעצימה מאושרת ומספקת, אך בו זמנית יכולה גם להיות אירוע טראומטי או חוויה מחיית-טראומה עבור נשים עם היסטוריה של פגיעה מינית.

בקבוצה זו קיימת שכיחות גבוהה יותר של לידות מכשירניות, ניתוחים קיסריים, תסמונת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) לאחר לידה ודכאון לאחר לידה.

מרפאת "לי-לך" תעניק ליווי אישי במהלך ההריון ותהליך הלידה ע"י צוות  רב מקצועי הכולל: מיילדת, רופאה ועובדת סוציאלית,  

במטרה להקטין את רמת החרדה, לאפשר חיבור לסיטואציה ולמנוע סיבוכים גופניים ונפשיים של תהליך הלידה.

כמו כן, אנו שואפים להקטין את שיעור הלידות המכשירניות והניתוחים הקיסריים בקבוצה זו.

 

אם הנך מכיר/ה מטופלת שיכולה להפיק תועלת מפעילותינו ניתן להפנותה לשיחת היכרות אנונימית בטלפון  08-9441231 

 

 

ד"ר נטע מלר (33, נשואה + תינוקת), גניקולוגית בחטיבת הנשים שהקימה את מרפאת 'לי – לך' יחד עם ד"ר שיר דפנה-תקוע (49, נשואה+3), מנהלת השירות לעבודה סוציאלית בביה"ח, מסבירה כי המטרה היא למנוע סיבוכים גופניים ונפשיים, מניעת יצירת טראומה חדשה והקטנת שיעור הלידות המכשירניות והניתוחים הקיסריים בקרב נשים שחוו בעבר פגיעה מינית.

בירורים שנעשו ע"י נשות צוות המרפאה עם מטופלות אמיצות שעברו פגיעה מינית העלו דפוסי התנהגות חריגים בשלב הלידה שמאפיינים נשים שחוו טראומה מינית, כגון לידה כואבת יותר, לידות ואקום וניתוחים קיסריים. מכאן החליטו בקפלן על הקמת מרפאה חדשה וייעודית בתמיכתו של פרופ' אלון בן אריה, מנהל חטיבת נשים ויולדות בקפלן, שכולל  תכנית ליווי וטיפול אישית בהתאם למצבה של האישה.  

הצוות המטפל במרפאת 'לי – לך' מורכב מנשים בלבד: רופאות גניקולוגיות, מיילדות, עובדות סוציאליות. הטיפול הוא טיפול הוליסטי. כלומר, נשות המקצוע (המטפלות) פועלות במקביל באופן מסונכרן ומתואם, על פי תכנית טיפול שנבנתה על ידי המטפלות והמטופלת יחדיו. "בכדי להפחית את החרדות מה'לא נודע' כולנו מגדירות איך להתמודד עם סיטואציות שעלולות להתפתח תוך כדי לידה. למשל, נשים שנרתעות מבדיקה וגינלית יכולות לבקש הערכה על ידי אולטרה-סאונד חיצוני. לעיתים אנחנו מבצעות סיור משותף בחדר הלידה, בחדר הניתוח, במידה ומתוכנן קיסרי, בחדר ההתאוששות ובמחלקת ילודים".

ואז מגיעה הלידה. "המטופלת מתבקשת לעדכן אותנו כשהיא בדרך לבית החולים, כך שכשתגיע לחדר הלידה הצוות יהיה מוכן לקראתה. לאחר הלידה, אנחנו מבקרות אותה, בכדי לבדוק מה מצבה ולקיים שיחת עיבוד של חווית הלידה", מסבירה ד"ר דפנה-תקוע. "במידה והמטופלת מרגישה צורך בהמשך טיפול רגשי ופיזי במהלך תקופת משכב הלידה, המרפאה ממשיכה ללוות אותה. למשל, מטופלת שלנו, שנרתעה מלהניק בשל המגע עם השד, סייענו לה ללמוד לחוות את הגוף שלה באופן אחר ומיטיב יותר", היא מסבירה.  

"התרומה וההשפעה שיש לקול הנשי בתחומים שעד לא מכבר נחשבו גבריים באופן מובהק, היא מדהימה, כולל תחום הגינקולוגיה. נשים הן כמחצית מהאוכלוסייה, יש לנו קול אחר, שונה, שחשוב שיישמע וישפיע. האחריות שלנו במערכת הבריאות היא להקשיב לקולות הסמויים והמושתקים, ולהתאים את הטיפול והשיח הרפואי", מסכמות ד"ר מלר וד"ר דפנה-תקוע.

 

יולדות מוזמנות לפנות בכל עת לצוות המרפאה החדשה 'לי – לך' בקפלן בטלפון 08-9441231