כללית און-ליין
נשים ויולדות

יצירת קשר

​טלפון: 08-9441605

פקס: 08-9441020

שעות ביקור

שעות פעילות המרפאה:

ימי ג' 12:00-15:00

שעות מענה טלפוני לבירורים וקביעת תור: ימי א'-ה' בין השעות 8:00 ל- 15:00

מיקום

בניין יולדות, קומה 1, יחידת אולטרה-סאונד נשים (בסמוך למכון רפואה גרעינית/מכון איזוטופים)

מרפאת מעקב אחר טראומה מילדותית

מהי טראומה מילדותית? מה מתבצע במרפאה? וכיצד נוכל לסייע לך לטפל בתסמינים ולהערך ללידה עתידית?

​מהי טראומה מילדותית?

לידות נרתיקיות רבות עלולות להסתבך עם נזק לשרירי רצפת האגן או לסוגר של פי הטבעת. השכיחות של טראומה משמעותית לרצפת האגן משתנה בהתאם לגורמי סיכון שונים (לידה נרתיקית ראשונה, גיל היולדת, לידה מכשירנית, משך הלידה וכו') ועלולה להגיע עד לכדי 46% מהלידות.

טראומה מילדותית עלולה לגרום לתסמינים שונים ומגוונים דוגמת דליפת גזים או צואה, תחושת בלט מהנרתיק או תחושת 'משיכה' כלפי מטה באגן, הפרעות במתן שתן ודליפת שתן, כאבי אגן כרוניים, כאבים בקיום יחסי מין או הפרעות אסתטיות באזור הפות. חלק מהתסמינים שלעיל עלולים להופיע לראשונה גם זמן ממושך לאחר הלידה והנזק הראשוני.

טראומה לסוגרים של פי הטבעת עלולה להישנות בלידה חוזרת ולפיכך יש משמעות להערכת המצב האנטומי והתפקודי של הסוגרים לפני דיון והחלטה על אופן הלידה העתידית במידה וזה רלבנטי.

באם אובחנת לאחר הלידה עם קרע פרינאלי (באיזור החיץ) מדרגה 3 או 4 או באם את סובלת מחלק מהתסמינים שלעיל לאחר הלידה מומלץ להגיע למרפאתנו לאבחון, התייעצות ותחילת מעקב וטיפול לפי הצורך.

 

מה מתבצע במרפאת מעקב אחרי טראומה מילדותית?

הדרך במרפאת מעקב אחרי טראומה מילדותית מתחילה בשיחה איתך בה נבצע בירור לגבי תסמינים אפשריים הקשורים בלידה טראומטית ובבעיות הקשורות ברצפת האגן. לאחר מכן נבצע בדיקה גופנית ובדיקה גיניקולוגית שגרתית ולבסוף נבצע בדיקת אולטרהסאונד ארבע-מימדי פרינאלי (באיזור החיץ) שבה ניתן לקבל מידע על תמיכת איברי האגן, על מצב שרירי רצפת האגן ועל מצב הסוגרים של פי הטבעת. בדיקה זו של אולטרסאונד פרינאלי היא חיצונית, ללא כאבים ומחליפה למעשה את בדיקת האולטרהסאונד הטרנס-רקטלי שהינה פחות נוחה למטופלת ובעלת מהימנות לכל היותר זהה.

לאחר הבירור נעדכן אותך בממצאים ולפי הצורך נבנה תוכנית טיפול. בנוסף, במידה וזה רלבנטי, נשוחח על אופן הלידה המומלץ בלידה עתידית.

בעזרת בדיקת האולטרה-סאונד הפרינאלי ניתן גם לזהות הפרעות אחרות ברצפת האגן שאינן קשורות לטראומה מילדותית דוגמת סעיף (דיברטיקולום) של השופכה או התפשלות של הרקטום. בדיקה זו היא גם בדיקת ההדמיה היחידה כיום שבה ניתן לדמות רשתות וסרטים סינטטיים באגן.

 

כיצד תוכלי לפנות למרפאת טראומה מילדותית?

לצורך קביעת תור למרפאה יש להצטייד בהפניה מרופא נשים מטפל ובטופס 17 לצורך בדיקת אולטרסאונד של רצפת האגן.

במידה ועברת קרע פרינאלי מדרגה 3/4 מומלץ לקבוע תור למרפאה לפחות 3 חודשים לאחר הלידה, לבצע טרם הביקור במרפאה בדיקת מנומטריה אנורקטלית ולהגיע עם תוצאותיה על מנת שיתבצע ייעוץ איכותי יותר.

טלפון לקביעת תור 08-9441605.

קבלת מטופלות בבניין יולדות, קומה 1, ביחידת אולטרה-סאונד נשים (סמוך למכון רפואה גרעינית/מכון איזוטופים). יש לציין בבקשה לקביעת התור כי התור הוא עבור מרפאה ובדיקת אולטרה-סאונד ארבע-מימד של רצפת האגן המבוצע על ידי ד"ר גילאור.     

הצוות הרפואי

ד"ר משה גילאור