כללית און-ליין
נשים ויולדות

פורסם בראשונה: 11.10.2018

לידה שקטה: פרוייקט תמיכה וליווי בקפלן

מהי לידה שקטה ומה כולל הפרוייקט שנוצר בחטיבת הנשים של המרכז הרפואי קפלן לטיפול וסיוע ליולדת ולמשפחתה?

חודש אוקטובר הוא חודש המודעות ללידה שקטה.

למרות השם הפסטורלי, לידה שקטה היא חוויה קשה וכואבת של מות העובר או התינוק והיא מתרחשת בכ 1% מכלל הלידות בארץ.

תמיכה נפשית במהלך הלידה ואחריה יכולה לסייע בהתמודדות עם האובדן ולנו בקפלן חשוב להעניק את אותה חשיבות להיבט הנפשי בדיוק כפי שאנחנו כמרכז רפואי נותנים להיבט הפיזי.

הכשרנו את צוותי חדר הלידה ואת מחלקת נשים להתמודדות עם ההיבטים הנפשיים של לידה שקטה, יצרנו רצף טיפולי בין המחלקות ואנשי הצוות השונים. אנו מיידעים גם את הרופא של היולדת בקהילה על הלידה, כדי שהמרפאה תערך לתת מענה במקרה הצורך.

המשפחה מקבלת את המידע המלא על סידורי קבורה, זכויות לאחר הלידה, מקורות מידע ותמיכה יחד עם מספרי הטלפון האישיים של המיילדות שלנו – כך שהזוג יוכל ליצור איתנו קשר, לשאול ולשוחח מתי שירצו. אנחנו מקפידים ליצור קשר בעצמנו כחודש לאחר הלידה השקטה, ולראות במה אנחנו יכולים לעזור ולהקל.

לאחר השחרור, במידה והיולדת מעוניינת, אנחנו יוצרים קשר עם השירות הפסיכולוגי שלנו ומזמינים אותה, ללא תשלום, לכמה מפגשים של טיפול פסיכולוגי תומך.

התוכנית נבנתה ע"י הצוות לאחר שיחות עם נשים שעברו לידה שקטה והבנת השינויים הנדרשים.

את הפרויקט הובילה סיגל חן, אחות אחראית חדר לידה יחד עם המיילדת בקי סלע, ד"ר רוני לוי מנהל חדר הלידה, נרית אוקשי אחות אחראית מחלקת נשים, הפסיכולוגית חניתה צימרמן והעובדת הסוציאלית אנה זלקין במטרה להעניק את התמיכה השלמה, ההוליסטית והטובה ביותר עבור היולדת.