נשים ויולדות

יצירת קשר

מזכירת מרפאות נשים: גב' נעמי מדר

טלפון: 08-9441325  08-9411356
פקס: 08-9441699

אחות אחראית מרפאות נשים: גב' דינה מרגי

טלפון: 08-9441385

מרפאת סוכרת בהיריון

מרפאת סוכרת בהריון

בקיצור

1.

מרפאה חדשה לטיפול ולליווי נשים בהיריון החולות בסוכרת או טרום סוכרת

2.

שיתוף פעולה מלא בין רופא אנדוקרינולוג ורופא גינקולוג

3.

המטרה: הבאת תינוק בריא לעולם תוך שמירה על בריאותה של האם

​דוגמאות למקרים

קרן, בת 27 חלתה בסוכרת סוג 1 כשהייתה בת 13, ומאז מטופלת בזריקות אינסולין. היא התחתנה לאחרונה ובני הזוג חושבים על הרחבת המשפחה. לקרן שאלות וחששות כיצד תעבור את ההיריון עם הסוכרת ברקע.
לילך, בת 42, מנסה להרות כשנה ואמורה להתחיל טיפולי פוריות. היא אובחנה עם סוכרת לפני שנתיים ומקבלת תרופות דרך הפה כדי לאזן את רמות הסוכר. רופא פריון שלח אותה למרפאת סוכרת כדי לוודא שהסוכר מאוזן ושניתן להתחיל בטיפולים בבטחה.

על המרפאה החדשה

כדי לתת מענה אופטימלי, מעטפת תומכת וליווי אישי לנשים אלו החלה לפעול בימים אלו במרכז הרפואי קפלן קפלן מרפאה משולבת, מרפאת הריון וסוכרת. צוות מרפאת היריון וסוכרת כולל רופאה אנדוקרינולוגית, ד"ר טל שילר, רופא גינקולוג מצוות המרפאה להריון בסיכון, ד"ר אורן ברק, צוות אחיות, דינה מרגי וניצה וזאנה והדיאטניות לי כהן ויעל שוורצברג זיו. הצוות מסתייע במקרה הצורך גם במערך המומחים הנרחב והמקצועי של בית החולים בעניינים בריאותיים המצריכים בירור מקיף.

למי מומלץ  לבקר במרפאה?

נשים החולות בסוכרת או טרום סוכרת ומעוניינות להרות חייבות לעבור מעקב אחר איזון רמת הסוכר, בדיקת איברי מטרה (עיניים, כליות, עצבים ולב), איזון תרופתי מדויק, בניית תפריט תזונה נכונה ושילוב פעילות גופנית בסדר היום החל משלב ההכנה להיריון ועד לאחר הלידה המיוחלת. כל זאת, למען בריאותן האישית וכדי למנוע מומים או התפתחות לא תקינה של העובר.

ד"ר טל שילר, רופאה אנדוקרינולוגית, מסבירה כי הרעיון להקמת המרפאה נוצר כתוצאה מצורך ממשי של נשים עם סוכרת או טרום סוכרת השואפות להביא לעולם תינוק בריא וכמובן לשמור על בריאותן מבלי לעבור מסע של רופאים ובדיקות במחלקות שונות, כי אם במקום אחד מרכזי המכיר אותה ויודע לטפל ולאזן את מצבה. "המעקב שאנו מבצעים תוך שיתוף פעולה מלא בין רופא אנדוקרינולוג ורופא גינקולוג מעניק רוגע וביטחון ליולדת עוד טרם נכנסה להיריון, אגב גם במהלך טיפולי הפריה, ועד לאחר הלידה", היא מסבירה. "אנו מאגדים במקום אחד את האבחון, הטיפול והבדיקות של היולדת, ואף נמצאים בקשר ישיר עם צוות חדר לידה לקראת הרגע המיוחל של הלידה". 

ד"ר אורן ברק, רופא גינקולוג, מסביר כי מידת איזון הסוכר, החל מהחודשים שטרם להריון, היא בעלת השפעה מכרעת על סיכויי הצלחת ההיריון, הן מבחינת האם והן מבחינת העובר.רמות סוכר גבוהות לפני ההיריון מורידות את הסיכויים לקליטת היריון מחד ומעלות את הסיכויים להיווצרות מומים בתקופה העיקרית ביותר להתפתחות העובר, השליש הראשון להריון. בהעדר ניטור צמוד ומדויק במהלך ההיריון סיכויי הצלחת ההיריון יורדים ועלולים להתפתח סיבוכים הן ליולדת והן לעובר - רעלת היריון, לידה מוקדמת, לידת ואקום, לידה בניתוח קיסרי, עובר גדול מדי או קטן מדי לגיל ההיריון, ריבוי מי שפיר, מצוקה עוברית ועד מוות עוברי. "אין ספק שצוות המרפאה החדשה נותן מענה חשוב ואף מכריע באיזון אפקטיבי על ידי טיפול משולב ומרוכז שכולל בנוסף למענה התרופתי גם שימת דגש על הדיאטה והפעילות הגופנית שחשובים אף הם בדרך להבאת תינוק בריא לעולם תוך שמירה על בריאותה של האם".  

הצוות הרפואי