כללית און-ליין
אורולוגיה

דף הסבר למטופלים לאחר כריתת גידול בכיס השתן

מטופל יקר,

זה עתה עברת ניתוח להסרת גידול מכיס השתן, ואנו מקווים שהנך בטוב.
ברצוננו לספר על הצפוי לך לאחר הניתוח ולהנחות אותך לגבי שאלות שכיחות לקראת שחרורך.

לאחר הניתוח

מיד לאחר תום הניתוח ייתכנו תסמינים של חולשה, יובש בפה ובחילה שבדרך כלל נובעים מהרדמה שעברת וצפויים לחלוף בתוך מספר שעות.
אנו נוהגים להשאיר קתטר שתן לאחר הניתוח למשך מספר ימים בהתאם להחלטת המנתח. צבע השתן בשקית צפוי להיות ורוד או צהוב. כתוצאה מהקטטר צפוי לחוש כאב מקומי או צריבה בפין/נרתיק.

לעתים יופיעו התכווצויות של כיס השתן בתגובה לקתטר המתבטאים בכאבי בטן תחתונה פתאומיים המלווים בדליפת שתן מסביב לקתטר. תסמינים אלו יחלפו במרבית המקרים רק לאחר ההסרה. אם זה גורם לך סבל יש לעדכן את הצוות המטפל. הוצאת הקתטר מבוצעת במחלקה לפני שחרורך ולרוב אינה כרוכה בכאב.

טרם שחרורך נבקש ממך להטיל שתן, לוודא שאין בעיה בהתרוקנות.

לאחר השחרור

ייתכנו תסמינים של צריבה, תכיפות ודחיפות בהטלת שתן למשך כ 1-2 שבועות. ייתכן שצבע השתן יהיה ורדרד בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח. חשוב להימנע ממאמץ גופני לרבות הליכה ממושכת, אימון גופני, ופעילות מינית למשך שבוע לאחר הניתוח. אם טופלת באמצעות מדלל דם, הרופא יציין מתי מותר לחדש את הטיפול לאחר הניתוח.

 

להלן מצבים המחייבים התייחסות:

  • שתן דמי (צבע אדום ככה) לעיתים עם קרישי דם.
  • עליית חום מעל 38.3 וצמרמורת.
  • כאבי בטן עזים.
  • חוסר יכולת להטיל שתן.

 

עם  שחרורך ניתן לך מכתב שחרור שבו נזמין אותך לביקור במרפאות החוץ לשיחה עם אחד מרופאי המחלקה לקבלת התשובה הפתולוגית. מועד הביקור הצפוי הוא 3-4 שבועות לאחר הניתוח.

אם לא תואם תור יש ליצור קשר בטלפון 08-9441615 למרפאות החוץ לצורך תיאום מחדש. בעת הביקור נעדכן אותך במשמעות הממצא שנכרת והצורך בהמשך בירור וטיפול.

מרבית הגידולים בכיס השתן סרטניים אך דרגת הסיכון משתנה ממחלה מתונה עם סיכון לחזרה בעתיד ועד למחלה קשה ומסכנת חיים. בכל מקרה חובה להגיע לביקורת במרפאה על מנת לקבל את תשובת הביופסיה ולקבוע את המשך המעקב.

 

 

בברכת החלמה קלה,

צוות המחלקה האורולוגית