כללית און-ליין
אורולוגיה

פורסם בראשונה: 26.01.2012

    מאת:
  • ד"ר גדליה מוטי | מרכז רפואי קפלן

כאבים באשכים

כאבים באשכים אצל בני נוער – מחייבים בדיקה בחדר מיון!

"לעתים הנער מתבייש לספר להוריו על הכאב או שהם ממתינים, לשווא, שהכאב יעבור"

בשנת 2011 פנו עשרות נערים למחלקה האורולוגית בבית החולים קפלן בשל כאבים באשכים.
ארבעה נערים בגיל 16-15 הגיעו מאוחר מידי ונאלצו לעבור כריתת אשך בשל אי-אספקת דם לאשך ונמק האשך.

ד"ר מוטי גדליה, מומחה לכירורגיה אורולוגית, יוצא בקריאה להורים: הגעה מוקדמת יותר לבית החולים ובעקבותיה אבחון וטיפול מידי יכולים לחסוך את כריתת האשך.
ד"ר גדליה מסביר כי בכל ארבעת המקרים התמונה הקלינית הייתה זהה והתבטאה בכאבים ובנפיחות של שק האשכים, מבלי שההורים תיארו לעצמם שזמן ההמתנה הוא קריטי והמתינו שהנפיחות והכאבים יחלפו מעצמם. "לצערנו, אנו עדים לדרמה הזו לעתים קרובות מידי, היא נובעת מחוסר ידע ומחוסר מודעות לנושא זה. כאבים באשכים מחייבים הגעה מידית לבית חולים".

תסביב האשך (TORSION OF TESTIS) שכיח בעיקר בילדים ובנוער ונחשב מצב חירום רפואי. 
"מדובר בבעיה אורולוגית חריפה המצריכה התערבות כירורגית דחופה, אחרת האשך הופך לאחר כשש שעות לנמקי והרופאים נאלצים לכרות אותו. שכיחות תסביב האשך נעה סביב 1 לכל 4,000 בנים מתחת לגיל 25. רוב המקרים מתרחשים בסביבות גיל ההתבגרות, אך אסור לשכוח שתסביב האשך יכול להתרחש בכל גיל.  בישראל, עשרות ילדים עוברים מידי שנה כריתת אשך בעקבות תסביב האשך", הוא מסביר.

הסיבה או הגורם לתסביב האשך אינם ידועים לגמרי. ההשערות הן שבחלק מהמקרים הסיבה היא שינוים אנטומים במבנה חבל הזרע והאשך או היעדר קיבוע של האשך למעטפות סביבו.
חבלה באשך ופעילות גופנית מאומצת עלולות גם הן להוות גורם סיכון לתסביב האשך. "התמונה האופיינית לתסביב האשך היא הופעת כאב פתאומי באשך וכאב שמתגבר בהדרגה ומקרין לאזור המפשעה", הוא מפרט. "בתחילה האשך רגיש מאוד למגע ומצוי גבוה בשק האשכים. בהמשך האשך מתנפח והופך נוקשה ושק האשכים נפוח, אדום ורגיש למגע".

במקרים רבים הילד נמנע מלספר להורים על הכאב באשך מפני שהוא מתבייש. במקרים אחרים הילד מדווח על כאב בטן ולא על כאב אשך ולעתים ההורים ממתינים שהכאב יחלוף מעצמו, בלי לדעת שמדובר במצב חירום רפואי.
ד"ר גדליה מספר כי ההורים מגיעים עם הילד לחדר המיון לבדיקה ללא שידעו למעשה שמדובר במצב חירום רפואי. "האורולוג הבודק מתרשם מהנפיחות והרגישות, ממרקם האשך, מתנוחת האשך ומהנידות שלו. כשעולה חשד לתסביב האשך מבוצעת בדיקת אולטרה-סאונד דופלר של האשך. אם ישנו חשד סביר לתסביב האשך, הנער מופנה בדחיפות לניתוח הכולל אקספלורציה (סקירה) של שק האשכים". במהלך הניתוח מחלצים את האשך הנפוח, משחררים את חבל הזרע מהסיבוב ומחזירים את האשך למנח האנטומי. אם מבחינים באשך שעבר תהליך נמקי, נוהגים לכרות אותו.               
"אבחנה מהירה וטיפול ניתוחי דחוף חשובים לטיפול טוב ויעיל ואף להצלת האשך", הוא מסכם.