כללית און-ליין
אורולוגיה
    מאת:
  • פרופ' דן ליבוביץ

סרטן הערמונית

מהי המחלה, במי היא עלולה לפגוע, כיצד ניתן לטפל בה והיכן? כל התשובות לשאלות – בכתבה שלפניכם

הידעתם? אחד מכל 6 גברים עלול ללקות בסרטן הערמונית, שהינו הגידול השכיח ביותר בקרב גברים.

סרטן הערמונית הוא מחלה איטית, לרוב, שאין לה סימנים מוקדמים. האבחנה של המחלה מתבצע באמצעות בדיקת דם ((PSA, מציאת גוש במישוש הערמונית ונטילה של ביופסיה מהערמונית בעזרת מכשיר אולטרה-סאונד המוחדר דרך פי הטבעת, בהרדמה מקומית. ואולם חשוב לציין, כי אין דרך מהימנה לשלול בוודאות את קיומו של סרטן בערמונית, על כן לעתים ישנו צורך במעקב על ידי צוות מקצועי מיומן. במצבים מסוימים משתמשים בבדיקות גנטיות מתוחכמות או מבצעים ביופסיה בטכנולוגיה חדשנית (בשיטת FUSION ) שמבוצעת  אצלנו, במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי קפלן. טכנולוגיה זו משפרת משמעותית את אחוזי הדיוק של הביופסיה תוך התבססות על צילומי MRI

כיצד מטפלים בסרטן הערמונית?

חלק מהחולים המאובחנים בסרטן הערמונית אינם זקוקים לטיפול, אלא רק להמשך מעקב צמוד. במקרים אחרים יש צורך בכריתה של בלוטת הערמונית. במחלקתנו ניסיון עשיר ותוצאות טובות מאוד בניתוח זה.

אפשרות נוספת היא טיפול בהקרנות. טיפול זה מיועד בעיקר לחולים קשישים שהינם בעלי מחלות רקע מרובות.

כאשר קו טיפולי ראשון – ניתוח או הקרנות -  אינו מצליח, נוהגים להציע טיפול נוסף, כגון הקרנות למי שעבר ניתוח שנכשל, ולהפך, ניתוח למי שלא נרפא באמצעות הקרנות. במחלקתנו ניסיון רב בטיפולים אלו.

בחולים מסוימים ניתן לשלב בין מעקב צמוד ללא טיפול עם טיפול ממוקד המיועד לפגוע במוקד הסרטני מבלי להשמיד את כלל בלוטת הערמונית. אנו פוגעים בגידול בהקפאה נקודתית ועמוקה של מקטע מהערמונית בו המחלה נמצאת. לשיטה זו יש אמנם פחות תופעות לוואי, אבל היא מתאימה רק לחלק מהחולים.

בחולים המאובחנים בסרטן ערמונית מתקדם בשלב גרורתי, עיקר הטיפול הוא תרופתי. המחלקה האורולוגית בקפלן פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם המכון האונקולוגי ובידינו ניסיון וידע רב בטיפול בתרופות החדשניות ובגישות הטיפוליות המעודכנות ביותר, כמו גם באמצעים מיוחדים כגון תרופה המכילה רדיום – חומר דומה לסידן, שנספג בגרורות בעצמות ומקרין אותן מבפנים. טיפול כזה יעיל בהפחתת כאב ומאריך חיים. במצבים אלה חשוב מאוד להיות במעקב וטיפול של אורולוגים ואונקולוגים. כמו כן, חשוב שהמטופלים יהיו  פעילים פיזית וישמרו על כושר גופני. כמו כן, ישנן תרופות שצריך לקחת על מנת לשמור על בריאות העצמות וחוזקן, ויש צורך בתוספים של סידן וויטמין D בחולים אלו. מדי פעם ניתן לשקול טיפול ניתוחי במטרה לשפר איכות החיים או כדי לפתור בעיות ספציפיות בחולים אלה. וכך, באמצעות טיפול נכון וגישה רב תחומית הקיימת אצלנו ניתן להאריך חיים ולהפוך סרטן גרורתי למחלה כרונית שחיים אתה ושלא בהכרח מאיימת על החיים.