כללית און-ליין
מרפאת מטיילים
    מאת:
  • ד"ר אייל נדיר | מנהל מרפאת מטיילים

סכנות בריאותיות לקראת נסיעה לברזיל

כיצד להימנע מסכנות בריאותיות לקראת הנסיעה למונדיאל בברזיל?

נסיעה לברזיל - מרפאת מטיילים - קפלן

היעדרותה של נבחרת ישראל מגביע העולם בכדורגל לא מונע מאלפי ישראלים לרכוש כרטיסים (מעל 11,000 (!) ישראלים) ולנסוע לברזיל כדי לחוות מקרוב את החוויה המרתקת ביחד עם מאות מיליונים מכל רחבי העולם. ישראלים רבים ינצלו את שהותם לטייל ולהתרשם מהטבע הפראי של ברזיל.

ד"ר נדיר אייל, מנהל מרפאת המטיילים במרכז הרפואי קפלן מסביר כיצד כדאי להיערך לקראת הנסיעה מההיבט הבריאותי.
"ככלל ניתן לחלק את הסכנות הבריאותיות העיקריות בנסיעה כזו לארבע קבוצות, שלוש הראשונות רלוונטיות כמעט לכל מקום בברזיל", הוא מפרט.
הראשונה, מחלות שניתן לרכוש "דרך הפה", במסעדות, בדוכנים ואף בשירותים ציבוריים. כנגד שתיים מהן, צהבת מסוג A וטיפוס הבטן קיימים חיסונים יעילים, כנגד האחרות מומלץ להקפיד לשטוף ידיים לפני אכילה ואחרי ביקור בשירותים, להימנע מלאכול במקומות הנראים "מפוקפקים" ולהצטייד בתכשירים לטיפול בזיהומי מעיים.

השנייה, מחלות הנרכשות "על הטריבונה". דלקת קרום המוח המניניגוקוקלית וכן חצבת הן מחלות קשות הנרכשות בתנאי צפיפות. ביציע ובתורים ניתן להיחשף אליהן וכן למחלות נוספות דוגמת שפעת. למחלות אלה חיסונים יעילים ומומלצים.

השלישית, מחלות המועברות "במגרש הפרטי". קיום יחסי מין מזדמנים או בתשלום יכול לגרור אחריו גם תוצאות מאד לא רצויות. למרבית המחלות (אך לא לכולן) קיים טיפול יעיל וכן קיים חיסון יעיל כנגד צהבת מסוג B  המועברת במגע מיני. חובה להשתמש בקונדומים!

הרביעית, מחלות המועברות בעקיצות יתושים. כנגד שתיים מהן ניתן להתגונן בצורה יעילה. הקדחת הצהובה נמצאת בכל אזורי ברזיל למעט רצועת החוף. ישנם כמה אצטדיונים (דוגמת זה שבבירה ברזיליה) הממוקמים במקומות שבהם ניתן להיחשף למחלה. במחלת המלריה ניתן להידבק בעיקר באזורי האמזונס, אך גם שם ישחקו. טרם הנסיעה יש להקפיד ולהצטייד גם בתרופה למניעת המלריה, כדוגמת מלרון, אשר נלקח בבליעה של כדור אחד ביום, כיממה, לפני הכניסה לאזור, במהלך כל השהות בו וכשבוע אחרי עזיבת המקום. חשוב לדעת כי במדינות העולם השלישי קיים חשש כבד מזיופי תרופות לכן עדיף להצטייד בתרופות בארץ. החיסון לקדחת צהובה יינתן למרבית הנוסעים והטיפול התרופתי למניעת מלריה יירשם לאילו אשר מתכוונים לבקר באזור האמזונס. ככלל, התמגנות כנגד יתושים מומלצת כמעט בכל אזור ברזיל גם כנגד מחלות אחרות כמו קדחת דנגי.
בכל מקרה, אני ממליץ על ביקור במרפאות המטיילים בבתי החולים טרם הנסיעה על מנת לעבור עוד צעד חשוב לקראת נסיעה מהנה, בטוחה ובריאה.