כללית און-ליין
כירורגיה
פנייה ליחידה

יצירת קשר

שעות ביקור

שעות מענה טלפוני
 • א: 08:00-16:00
 • ב: 08:00-16:00
 • ג: 08:00-16:00
 • ד: 08:00-16:00
 • ה: 08:00-16:00

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 ,בניין אשפוז, קומה 6.

כירורגיה של היד

מ"מ מנהל היחידה: ד"ר יהודה דוד

היחידה לכירורגיה של היד הוקמה בשנת 1973 בעיצומה של מלחמת יום הכיפורים. מנהלה הראשון ומייסד מקצוע הכירורגיה של היד בישראל היה פרופ' קסלר ז"ל, אשר נודע כמנתח מוביל הן בארץ והן בעולם. פרופ' קסלר המציא טכניקות כירורגיות רבות המיושמות כיום ברחבי העולם עד ימינו אלה ממש.
המחלקה לכירורגיה של היד משרתת את כל שכבות הציבור מכל רחבי הארץ ואף מחוצה לה, כולל חיילים ואנשי זרועות הביטחון.
ביחידה מועסקים כיום שלושה רופאים מומחים בכירים, רופא מתמחה, בנוסף לרופאים המגיעים מהמחוז וממחלקות אחרות לצורך השתלמויות קצרות טווח. המחלקה מורכבת מצוות סיעודי המשרת את החולים המאושפזים וכן מנהל את פעילות המרפאה הטיפולית. כמו כן צוות השיקום כולל שלוש מטפלות בשיקום כף היד (Hand Therapists).

ניתוחים

ביחידה לכירורגיה של היד נותנת מענה למכלול הבעיות ביד. מענה המקיף הן את האבחנה, הטיפול השמרני או הטיפול הניתוחי והן את השיקום הדרוש כדי להשיב ליד האנושית את תפקודה. המכון לשיקום היד עובד בצמוד לצוות הרופאים ובשיתוף פעולה מלא.
המחלקה מטפלת במומים מולדים מורכבים, בבעיות התפתחותיות בכף היד, במחלות ראומטיות (שגרוניות) הפוגעות ביד, במצבי כליאה של גידים ועצבים בגפה העליונה, שינויים שחיקתיים ומחלות תורשתיות שונות, מחלות מקצוע ובכל מגוון סוגי הטראומה הפוקדים את היד האנושית.

בין השאר מטפלים במסגרת היחידה במצבים הקליניים הבאים:

 1. אצבע הדק (Trigger Finger).
 2. תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome).
 3. מחלת דה קרוון (De  Quervain's Disease).
 4. תסמונת לכידת העצב האולנרי (Ulnar Entrapment Neuropathy).
 5. מחלת דופוטרן (Dupuytren's Disease).
 6. שינויים שחיקתיים במפרקי היד (Osteoarthritis).
 7. מחלות שגרוניות (Rheumatoid Arthritis).
 8. שיתוקים מולדים (Birth Palsy).
 9. מומים מולדים (לדוג' Syndactyly, Polydactyly, Bifid Thumb, Congenital Trigger Thumb).
 10. שיתוק מוחין (Cerebral Palsy).
 11. גידולים ביד (Hand Tumors).
 12. גנגליון (Ganglion).
 13. פגיעות טראומתיות (תפירת גידים, תפירת עצבים Nerve Suture, Tendon Suture).
 14. שברים למיניהם (קיבוע פתוח וסגור).
 15. אצבע מקבת (Mallet Finger).


במסגרת היחידה מבוצעים כ-1000 ניתוחים מדי שנה. הניתוחים מבוצעים הן במסגרת אמבולטורית והן באשפוז מלא. המחלקה מנתחת בימים ראשון, שני, שלישי ורביעי מדי שבוע וכן ניתוחי חירום במקרים דחופים.
כל חולה המועמד לטיפול ניתוחי במסגרת היחידה זוכה לדיון קליני רב משתתפים ומולטי דיסציפלינארי בטרם קבלת החלטה על אופי הטיפול. במסגרת המחלקה מבוצעים דיונים קליניים במקרים סבוכים או כאלו להם אנו נדרשים עקב הפניות עמיתים מבתי חולים אחרים.

מרפאות

הטיפול המרפאתי נחלק למרפאות חוץ ולמרפאה טיפולית. במסגרת המרפאות נבדקים כ-9000 חולים מדי שנה.
מרפאות חוץ: מתקבלים חולים חדשים המופנים על-ידי רופאי הקהילה וחולים הנמצאים במעקב.
המרפאה מתבצעת 3 פעמים בשבוע במהלך שעות הבוקר, המרפאה ממוקמת בבנין המרפאות קומה 4.
מרפאה טיפולית: מתקבלים חולים לאחר ניתוח או כאלו המופנים להמשך טיפול לאחר פנייה ראשונית למיון. במסגרת מרפאה זאת מבוצעות פעולות קטנות וכן טיפולים אמבולטוריים זעירים. המרפאה ממוקמת בקומה 6 בבנין האשפוז.

ייחודיות המקצוע

בשל המורכבות הרבה של היד האנושית הוגדר מקצוע הכירורגיה של היד כמקצוע על והוא דורש התמחות נוספת בת שנתיים ומחצה מעבר להתמחות הבסיסית במקצוע הכירורגיה האורתופדית או הפלסטית. האבחנות והניתוחים בכירורגיה של היד הינם תובעניים ודורשים הן מיומנות כירורגית רבה, הבנה מעמיקה בתהליכי המחלה וההחלמה השונים ומעל לכל יכולת עבודה בצוות רב תחומי הכולל בתוכו מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים.

כירורגיה של היד במרכז רפואי "קפלן" הייתה מאז ומעולם מובילה ארצית בתחום ייחודי זה ופיתוחים אשר יצאו מקפלן מאומצים עד היום על-ידי מנתחים ברחבי העולם. תפר הגידים ע"ש פרופ' קסלר, לדוגמה, הוא התפר המקובל בעולם בטיפול הניתוחי בפגיעה גידית של מכופפי היד ונעזרים בו מהמזרח הרחוק, דרך אסיה, אירופה ואף בצפון אמריקה ודרומה. גם שכנינו למזרח התיכון עושים שימוש בטכניקה שאותה המציא פרופ' קסלר בזמנו.

פעילות אקדמית

המחלקה מוכרת על-ידי המועצה המדעית להתמחות מלאה בכירורגיה של היד. מתקבלים רופאים מומחים בתחום הכירורגיה האורתופדית או הפלסטית. המחלקה משתתפת באופן פעיל בכנסים ארציים ובינלאומיים. המחלקה עוסקת במחקר בסיסי ויישומי ובשילוב טכנולוגיות פורצות דרך אשר מטרתן להביא מזור לחולים ולשפר את האסתטיקה והתפקוד של היד האנושית.

 

הצוות הרפואי

 • רופאים בכירים

  ד''ר ויצנבליט מרדכיד''ר אורון אמיר
 • מזכירת היחידה:

  שרה מוטט
 • הצוות הסיעודי

  בן שחר מיכל - אחות אחראית במרפאה הטיפוליתדהן זוהרית - אחות אחראית מחלקה אורטופדיתשניידרמן ברוריה - סגנית אחות אחראית מחלקה אורטופדית