כללית און-ליין
שירותי רוקחות
פנייה ליחידה

יצירת קשר

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 ,בניין מרפאות חוץ, קומה 4.

מרפאה לייעוץ תרופתי בהתאמה אישית

מנהלת: ד"ר לידיה הרכבי

המרפאה לייעוץ תרופתי בהתאמה אישית היא מרפאה חדשה ויחידה באזור שמטרתה להטמיע עקרונות של טיפול תרופתי מושכל תוך התאמה אישית.

צוות המרפאה יעניק ייעוץ פרטני והדרכה לחולה ולמשפחתו בכל הקשור לשימוש נכון בתרופות, ליחסי גומלין בין תרופות, ולתופעות הלוואי, במיוחד במצבים כגון: קשישים, מטופלים עם אי-ספיקה כלייתית או לבבית ועוד.

רקע

השכיחות של מחלות כרוניות עולה עם הגיל וכתוצאה מכך עולה גם השימוש בתרופות. אמנם התרופות מסייעות להתמודד עם מחלות האופייניות לגיל המבוגר, אך שימוש לא מושכל עלול להיות בלתי יעיל, כרוך בתופעות לוואי ואף להוות סיכון בריאותי. 

מתוך בני 65 ומעלה, 40% מקבלים מעל 5 תרופות כרוניות קבועות, 90% נוטלים תרופות OTC ו- 60% מקבלים גם צמחי מרפא ותוספי מזון.

מחקרים מראים כי העלייה בלקיחת מספר תרופות קבועות מעלה באופן ישיר את השכיחות (מעל 70%) של תופעות הלוואי עקב התנגשות בין התרופות.

על פי הספרות העולמית, 5% ומעלה מהחולים שמגיעים לאשפוז סובלים מתופעות לוואי של הטיפול התרופתי עקב שימוש לא נכון או נטילת תרופות סותרות. מידע תרופתי ברור ומותאם אישית עשוי להגדיל באורח משמעותי את ההיענות לטיפול ולשפר את איכותו.

מדוע כדאי להסתייע בייעוץ תרופתי אישי?

מערכת הבריאות המודרנית משאירה פחות ופחות זמן להערכה מעמיקה חוזרת ומעקב על משטר הטיפול התרופתי.  בנוסף, אנשים רבים נוטלים על דעת עצמם צמחי מרפא ותוספי תזונה. על פי רוב, יעילותם של תוספים אלה אינה מוכחת והשימוש בהם עלול לגרום לתופעות לוואי או להתנגשות עם תרופות או טיפולים אחרים ללא ידיעת המטופל או מטפליו.

מחקרים מראים כי ההסתברות לתופעת לוואי מנטילת תרופות עולה מאד ככל שגדל מספר התרופות שאותן נוטלים במקביל. לעתים התופעות אינן מזוהות ככאלה, אלא מיוחסות למחלה חדשה, והדבר גורר תוספת של תרופות שעלולות להחמיר את המצב.

מחקרים מראים שחולים שמקבלים ייעוץ תרופתי מקיף צורכים פחות תרופות, הם מאוזנים יותר, מתאשפזים פחות ומצליחים לשפר את איכות חייהם.

 

התוכנית במרכז הרפואי קפלן

משופץ.jpg

 בתמונה:  ד"ר רנטה שיכמנטר וד"ר לידיה הרכבי

 

ייעוץ תרופתי בהתאמה אישית יינתן על ידי פרמקולוג קליני שנועד לסייע הן למטופלים ובני משפחותיהם והן לרופאי המשפחה על מנת להבטיח טיפול תרופתי איכותי.  

חולים יקבלו ייעוץ ממומחיות ברפואה פנימית ובפרמקולוגיה קלינית - ד"ר לידיה הרכבי וד"ר רנטה שיכמנטר, במהלך שתי פגישות:

 1.  הפונים יוזמנו לפגישה ראשונה עם פרמקולוג קליני לקבלת אנמנזה רפואית מדויקת כולל טיפול תרופתי כרוני ושימוש בתוספי מזון.
 2.  בעקבות שיחה עם המטופל, תתבצע בדיקה לגבי בטיחות טיפול תרופתי משולב כולל בדיקת האפשרות של התנגשות בין התרופות ותוספי המזון שהחולה מקבל. תיבדקנה כפילויות של תרופות ותישקל הורדת מספר תרופות כרוניות.

3.  חולים יוזמנו לפגישה שנייה לקבלת תוצאות הסקירה המלווה בהמלצות ובהדרכה כתובה לחולה ולרופא מטפל.

הייעוץ מיועד:

 • לכל המטופלים אשר מעוניינים בו 

 • לנוטלים מספר תרופות ומעוניינים במידע עליהן, ועל ההשלכות שלהן

 • לבדיקת ההתאמה בין המחלה לטיפול התרופתי הקבוע

 • לבדיקת התאמת מינון ונטילה נכונה של תרופות (שעות נטילה, אם או ללא מזון, אלכוהול ועוד)

 • לבדיקת יחסי גומלין אפשריים בין התרופות השונות

 • למעוניינים לשלב צמחי מרפא או תוספי תזונה

 • לסובלים מתופעות לוואי מרובות או ולבדיקת בטיחות של טיפול תרופתי

 • למתקשים לאזן טיפול בנוגדי קרישה

 • לנוטלים מספר תרופות בהנחיית רופאים ומרפאים שונים שאינם מתואמים ביניהם (כולל צמחי מרפא ותוספי מזון)

   

 על הפונים להצטייד ברשימת אבחנות עדכנית מרופא המשפחה, תוצאות בדיקות רלוונטיות, ולהביא לפגישה איתם את התרופות הקבועות ואת תוספי התזונה אותם הם נוטלים.

השירות מחוץ לסל וכרוך בתשלום.