כללית און-ליין
מלר"ד (מיון) ילדים

טשטוש בעזרת תרופה (סדציה) לפני פעולה

ילדיכם זקוק לפעולה רפואית תחת טשטוש תרופתי. כיצד מתבצע הטשטוש? תוך כמה זמן הטשטוש ישפיע? ומתי הטשטוש יפוג?

במסגרת הטיפול הרפואי במלר"ד ילדים קפלן הוחלט לבצע פעולה תחת טשטוש תרופתי. מטרת הטשטוש היא לאפשר את ביצוע הפעולה (כגון החזרת שבר, ניקוז אבצס וכו')  בתנאים הטובים ביותר וכן למנוע מהילד את הסבל הכרוך בביצוע הפעולה ולקבל את שיתוף הפעולה שלו.

לפני הטשטוש (סדציה)

לפני תהליך הטשטוש נשאל אתכם מספר שאלות אודות מצבו הבריאותי של ילדכם ונבדוק אותו בדיקה גופנית. ביצוע טשטוש תרופתי במסגרת המלר"ד מתאים לילדים שהם בריאים בדרך כלל, ללא מחלות רקע כגון מחלות לב/ריאה ולכן חשוב ליידע את הצוות בכל בעיה רפואית שיש לילדכם.

לאחר התשאול הראשוני ובדיקה גופנית, תקבלו הסבר בעל פה על תהליך הטשטוש, באילו התרופות אנו משתמשים ומה הן תופעות הלוואי האפשריות. לאחר ההסבר תתבקשו לקרוא ולחתום על טופס הסכמה כדי שנוכל להמשיך בתהליך.

את התרופות המשמשות לסדציה אנו נותנים דרך הווריד. לשם כך יש להרכיב עירוי לילדכם. בפעולות דחופות נבצע את הפעולה באופן מידי, ובמקרים אחרים ייתכן שנבקש מכם להמתין בהתאם לדחיפות הפעולה ומידת העומס במלר"ד. חשוב להבין כי ההמתנה נועדה להבטיח שילדכם יקבל את מירב תשומת הלב של צוות המלר"ד בעת ביצוע הפעולה.

מהלך הטשטוש

בתהליך הטשטוש התרופתי אנו עושים שימוש בעיקר באחת מ-3 התרופות הבאות: קטמין, פרופופול ומידאזולם. עם שלושתן יש לצוות שלנו ניסיון רב שנים והן תרופות מוכרות ובטוחות שעושים בהן שימוש יומיומי.

תופעות הלוואי העיקריות של התרופות: ירידה זמנית בריווי החמצן בדם, בחילות והקאות, הפרשות מוגברות. לאור תופעות הלוואי, כל פעולה בטשטוש נעשית תחת ניטור של דופק ונשימה וצוות המלר"ד מלווה את התהליך כולו מקרוב.   

התרופות מתחילות לפעול שניות לאחר שניתנו, וילדכם עשוי להיראות כאילו הוא ישן בעיניים פקוחות. בשלב זה נבקש מכם לצאת מהחדר למספר דקות על מנת לאפשר לרופאים המבצעים את הפעולה לבצע את עבודתם בצורה הטובה ביותר.

משך ההשפעה של התרופות הוא קצר יחסית, כדי להבטיח התחלה של התעוררות מיד בסיום הפעולה. עם זאת, משך ההתאוששות המלאה והחזרה לתפקוד מלא משתנה בין ילד לילד.

אחרי הטשטוש

ההתעוררות מהטשטוש מתחילה כבר בסוף הפעולה. לאחר מכן נמתין עד שנראה שהשפעת התרופות פגה וילדכם מתנהג כרגיל, יציב בהליכה, שותה מים ואינו מקיא. בשלב זה ייתכן שיידרשו בדיקות עזר נוספות (כמו צילום ביקורת לאחר תיקון שבר, לדוגמה).

ילדכם ישוחרר מהמלר"ד רק לאחר התאוששות מלאה וחזרה לתפקוד רגיל.

 

יש לכם שאלות נוספות? אתם מוזמנים לפנות לצוות שלנו