כללית און-ליין
היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

פורסם בראשונה: 03.09.2018

כל מה שצריך לדעת על הפריה חוץ גופית

כיצד מתבצע התהליך? מהם אחוזי ההצלחה? ומתי בודקים אם תהליך הפריה חוץ גופית הצליח? כל מה שחשוב לדעת על IVF

ביחידה להפריה חוץ גופית בקפלן מטופלים זוגות ובודדים המעוניינים בהריון ולא הצליחו להרות באופן עצמאי. זהו תהליך פשוט עם מינימום תופעות לוואי וטומן בחובו הצלחה רבה.

בפגישה הראשונה, הזוג מקבל הסבר קצר על התהליך שמלווה בתמונות וקטעי וידאו קצרים תוך כדי תיאור התהליך עצמו. מטרת הפגישה היא להפגיש את בני הזוג עם הצוות המטפל שכולל רופא, אחיות והאמבריולוגית של היחידה, לתת הסבר, ולענות על שאלות על מנת להקטין את החרדה מפני ההליך הרפואי.

אחוזי ההריונות ביחידה שלנו בקפלן הם מעל ל-50 אחוז בהחזרת עובר אחד באשה מתחת לגיל 36.

לאחר שהמטופלים קיבלו הסבר מהרופא הם עוברים להמשך הדרכה והיכרות עם היחידה. הם יבקרו בחדר הטיפולים, חדר אולטרסאונד, חדר התאוששות וחדר הניתוח.

יחד עם הזוג נעבור על פרוטוקול הטיפול, נדריך על התרופות וכיצד לוקחים אותם בכל שלב של הטיפול וגם ננחה ונתרגל כיצד לבצע הזרקה עצמית של התרופות.

במהלך הטיפול המטופלת תגיע לביקורת, בדיקת דם ואולטרסאונד המבוצעים ביחידה ע"י רופא ואחות. לפי תוצאות הבדיקות האחות תדריך את המטופלת על המשך הטיפול הצפוי.

האחות מקבלת את הזוג לשאיבה בחדר התאוששות, בן הזוג ימסור את הזרע למעבדה. בשאיבה נוכחים מרדים, רופא, אחות וכח עזר. לאחר שעתיים-שלוש המטופלת משוחררת לביתה בליווי בן הזוג. המטופלת מקבלת טיפול הורמונלי זהה לזה שמופרש באופן טבעי מהמוח וגורם להתפתחות זקיקים בשחלות אשר בתוכן נמצאות הביציות.

כאשר הזקיקים מגיעים לגודל מתאים, מתבצעת שאיבת הנוזל מהזקיקים דרך הנרתיק בהרדמה כללית. הנוזל שנשאב מהזקיקים מועבר למעבדה ושם מבודדים את הביציות שנשארו. הביציות מופרות על ידי הזרע של בן הזוג. במעבדה אנחנו עוקבים אחר התפתחות העוברים.

גם פעולת החזרת העוברים לחלל הרחם מבוצעת דרך הנרתיק, ללא צורך בהרדמה. לאחר המתנה של שבועיים אנו בודקים אם העובר נקלט בחלל הרחם וכאן בעצם מתחיל ההריון עצמו.

לאחר ההחזרה, המטופלים יקבלו הדרכה של אחות להמשך טיפול ואורח חיים רגיל. 14 ימים מיום שאיבת הביציות מתבצעת בדיקת דם להריון.

אנחנו יודעים שמטרת הטיפול היא להשיג הריון ולידה של ילד בריא, אנחנו נעשה הכל על מנת שחלום זה יתגשם.