כללית און-ליין
עיניים
פנייה ליחידה

יצירת קשר

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 ,בניין מרפאות חוץ, קומה 2.

מהן המחלות שעלולות לפגוע ברשתית?

סוכרת, ניוון מקולרי גילי (AMD), היפרדות של הרשתית – כל אלה הן מחלות שעלולות להיות משמעותיות. מדוע חשוב להיות במעקב רפואי וכיצד מטפלים בהן?

הידעתם? תפקידה של רשתית העין הינו להמיר את האור לאותות עצביים ולהעבירם אל המוח באמצעות עצב הראייה.

ישנן לא מעט מחלות עיניים הפוגעות ברשתית שעלולות לפגוע בראייה, עד כדי עיוורון. בהן: ניוון מקולרי גילי (AMD), , רטינופתיה סוכרתית, חסימות של כלי הדם, רטיניטיס פיגמנטוזה ועוד.

תופעה נוספת שעלולה להיגרם היא היפרדות של הרשתית – זו תופעה הנגרמת כתוצאה של חור או קרע ברשתית, שעלול להיגרם מסיבות רבות, כגון חבלה, קוצר ראייה ואפילו בעקבות ניתוח קטרקט (קישור).

לא תמיד ניתן להבחין בסימנים למחלות רשתית ולעתים יש צורך לטפל בפגיעות שהתהוו עוד לפני שמתעוררת הפרעה לראייה. לכן, המלצתנו היא להיות תחת מעקב של רופא עיניים בקהילה - במיוחד כשמדובר במי שאובחנו כסוכרתיים ולחולי AMD שמחלתם אינה פעילה (מחלה יבשה), או במרפאתנו – כשמדובר במחלה פעילה ומאובחנת. 

המלצה נוספת היא לפנות במהירות למרפאת עיניים, או אפילו לחדר מיון, בכל הפרעה פתאומית לראייה – מצב שעלול להעיד על החמרה במחלה קיימת או על התפרצות של מחלה חדשה.

במרבית המקרים, מטופלים מגיעים למרפאת רשתית במרכז הרפואי קפלן באמצעות הפניה של רופא עיניים בקהילה, במקרים נדירים אנחנו מקבלים פניה דחופה דרך חדר המיון בבית החולים.

המרפאה שלנו מצוידת במכשירים אבחנתיים מתקדמים ובציוד טכנולוגי עדכני המאפשרים אבחנה וטיפול מיטביים תחת קורת גג אחת.

האבחון העיקרי המקובל כיום ברפואת עיניים הינו בבדיקת  טומוגרף של העין .(OCT) זו בדיקה לא פולשנית, המספקת מידע חיוני על מבנה הרשתית.

הטיפולים במחלות של הרשתית כוללים ניתוחים, טיפולי לייזר, הזרקות לתוך העין ועוד, וזאת בהתאם לאבחנה הרפואית ולמצב..

ניתוחי רשתית: חדר הניתוח שלנו מצויד במכשירים מודרניים לביצוע ניתוחים בטכניקות חדשות ומורכבות, כגון ניתוחי כריתת זגוגית העין ללא תפרים, וניתוחי רשתית המשולבים עם הסרת ירוד.

לייזר: טיפולי רשתית במרפאתנו מבוצעים במכשיר לייזר ייחודי וייעודי המקצר את משך הטיפול ומקטין את אי הנוחות למטופל.

הזרקות תוך עיניות: מערך העיניים במרכז הרפואי קפלן היה בין הראשונים שהקים מרפאה להזרקות תוך עיניות ושימוש בתרופה אבסטין. כיום אנו מזריקים מבחר תרופות בהתאם למחלה העינית (אבסטין, לוסנטיס, אילייה ואוזורדקס)

ד"ר אמיר בוקלמן  - מנהל יחידת רשתית

ד"ר יואל גרינוולד

ד"ר תמיר וינברג

ד"ר אלכסה אגוז

ד"ר חיה כץ

ד"ר אורן יובל

ד"ר אפרים ברקו