כללית און-ליין
עיניים
פנייה ליחידה

יצירת קשר

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 ,בניין מרפאות חוץ, קומה 2.

גלאוקומה: המחלה שעלולה לגרום לעיוורון

​מדוע נקראת גלאוקומה "גנבת הראייה השקטה", מהם הסימנים והסיבות למחלה, כיצד מאבחנים ואילו סוגי טיפול ניתנים כדי להתמודד עם המחלה?

גלאוקומה היא מחלת עיניים ללא סימנים מקדימים שנחשבת לאחד מגורמי העיוורון המובילים בעולם המערבי, על כן זכתה לכינוי "גנבת הראייה השקטה". יחידת הגלאוקומה במרכז הרפואי קפלן עוסקת באיתור מוקדם של המחלה, אבחון וטיפול בה.

גלאוקומה (ברקית בעברית) היא למעשה שם כולל של מספר מחלות שהמכנה המשותף ביניהן הוא פגיעה בעצב הראייה. משום שאין למחלה סימנים מקדימים ישנה חשיבות רבה לבדיקות ולגילוי מוקדם של המחלה, למניעת הפגיעה בראייה.

כאמור, אין למחלה סימנים מקדימים והיא מתגלית בדרך כלל בשלביה המאוחרים, כשכבר התרחשה פגיעה בלתי הפיכה בראייה. על כן, חשוב לאתר את המחלה בגילוי מוקדם לפני שמתהווה נזק בלתי הפיך לראייה.

גלאוקומה פוגעת בדרך כלל בשתי העיניים, אך ייתכן שהעיניים לא יפגעו באותה דרגת חומרה. הפגיעה מתבטאת בניוון של עצב הראייה, הגורם לכך ששדה ראייה מצטמצם. הסיבה העיקרית לניוון בעצב הראייה היא עליה של הלחץ התוך עיני, בגלל הפרעה בניקוז הנוזלים שממלאים את העיניים. הפרעה בניקוז הנוזלים מתרחשת בגלל תקלה או חסימה, תוצאה של  דלקות עיניים, חבלות או תכונות תורשתיות.

הלחץ המוגבר פוגע בתאי עצב הראייה ועלול להמית אותם. כל קבוצת תאי עצב שמתנוונת משמעה עוד אזור שנעלם משדה הראייה. הסיכון לחלות במחלה עולה עם הגיל. גורמי הסיכון למחלה הם  סוכרת, יתר לחץ דם, תורשה ועוד.    

כאמור, חשוב  להקפיד על בדיקות לגילוי מוקדם של המחלה, שמתבצעות במרפאת עיניים בקהילה, באמצעות מדידת הלחץ התוך עיני והתבוננות בעצב הראייה. אם קיים חשד לגלאוקומה הרופא יפנה לבדיקות המשך.

הבדיקות במרפאה שלנו כוללות אבחון של גורמי סיכון לגלאוקומה, ובעיקר של גורמים הקשורים לנטייה משפחתית, ייעוץ ומעקב.

כמו כן, אצלנו מבוצעות בדיקות הדמיה בטכנולוגיות חדישות הכוללות מדידות עובי קרנית, צילומי עצב הראייה, בדיקות שדה ראייה וסריקה ממוחשבת של עצבי הראייה להערכת התקדמות המחלה Optical Coherence Tomography –(OCT).

מטרת הטיפול היא הפחתה של הלחץ התוך עיני. ישנן מספר אפשרויות לטיפול:

בטיפות עיניים ובתרופות: הטיפול התרופתי בגלאוקומה כולל טיפות מקומיות לעין ולעיתים טיפול בתרופות הנלקחות דרך הפה. ההחלטה על סוג הטיפול היא על פי שיקול דעתו  של  מומחה לגלאוקומה בהתאם למצב.

צוות רופאי המרפאה בקפלן פיתח שיטה מיוחדת להדרכה ומעקב אחר איזון תרופתי של גלאוקומה, באמצעות שימוש בטבלאות טיפול המותאמות לאורח חייו של המטופל. את השיטה מיישמים הצוות הרפואי והצוות הסיעודי.

בלייזר: קיימים סוגים ייחודיים של טיפולי לייזר, בהתאם לסוג הגלאוקומה.

בניתוח:  במרפאה שלנו בקפלן מבוצעים ניתוחים בשיטות חדשניות ובטכניקות המתקדמות ביותר. כמו כן, מבוצעים ניתוחים משולבים להסרת קטרקט (ירוד) וגלאוקומה.

 

 

רופאים בכירים במרפאה:
ד"ר מרים זליש

דר' רביע קאסם