כללית און-ליין
עיניים
פנייה ליחידה

יצירת קשר

שעות ביקור

שעות קבלה
 • א: 07:30-21:00
 • ב: 07:30-21:00
 • ג: 07:30-21:00
 • ד: 07:30-21:00
 • ה: 07:30-21:00
 • ו: 07:30-21:00
 • ש: 07:30-21:00
שעות מענה טלפוני
 • א: 07:00-15:00
 • ב: 07:00-15:00
 • ג: 07:00-15:00
 • ד: 07:00-15:00
 • ה: 07:00-15:00

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 ,בניין אשפוז ב' (יולדות), קומה 5.

טלפונים במרפאת עיניים:

08-9441503

בשעות :

7:30-15:00

פקס: 08-9441968

דוא"ל: michalho4@clalit.org.il

טלפון במחלקה:

מיכל סגל מזכירה רפואית  מוסמכת:

08-9441353

רעות מזכירה במחלקה :

08-9441354


טלפון אחיות: 08-9441351/752
פקס: 08-9441821
דוא"ל: MichalSe@clalit.org.il

אודות מחלקת עיניים

מנהלת המחלקה: פרופ' חנה לייבה

מערך העיניים במרכז הרפואי קפלן ברחובות, מסונף לבית החולים הדסה ולאוניברסיטה העברית בירושלים ונותן שירותים רפואיים חדשניים בכל התחומים המגוונים של רפואת עיניים לתושבי אזור המרכז, ללקוחות כל הקופות ולכל המבקשים טיפול איכותי ועדכני מכל אזורי הארץ. המערך מצויד במכשור הטכנולוגי החדיש ביותר.

רופאי המערך עברו השתלמויות מיוחדות בחו"ל בכל התמחויות-העל של רפואת עיניים: ירוד (קטרקט), רשתית וזגוגית, קרנית, גלאוקומה, ילדים ופזילה, נאורואופטלמולוגיה, אוקולופלסטיקה וארובה. כל מומחה פיתח באופן ייחודי את נושא מומחיותו אשר הוביל למוקדי מצוינות. השילוב של צוות בעל הכשרה רפואית מהשורה הראשונה ושל ציוד עדכני וחדשני, מאפשר שירות איכותי, כוללני תוך תיאום של התחומים השונים ותחת קורת גג אחת.

מערך עיניים במרכז הרפואי קפלן מורכב משלוש זרועות: מחלקת אשפוז, מרפאת חוץ וחדרי ניתוח יעודים לניתוחי עיניים. רופאי המערך נותנים שירותים בכל הזרועות של המרכז ושירותים משולבים במרפאות הקהילה בערים רחובות, אשדוד, ראשל"צ וקריית מלאכי.  הקשר ההדוק של מערך עיניים עם הקהילה משפר את איכות השירות והטיפול מאפשר רצף טיפולי בין בית החולים והקהילה  והוא מוקד למובילות בשירות.

מחלקת עיניים

מחלקת העיניים עברה לאחרונה למשכנה החדש. במחלקת העיניים במרכז הרפואי קפלן  מאושפזים כ-2500 מטופלים לשנה הנזקקים לטיפול במסגרת אשפוז מלא או במסגרת אשפוז יום. האשפוז הוא למטופלים הסובלים ממחלות עיניים שונות, מטופלים לפני ואחרי ניתוחים ונפגעי תאונות וחבלות.
ניתוחי עיניים רבים מבוצעים כיום ללא צורך באשפוז ומחלקת העיניים משמשת כאחד המוקדים שמרכזים את הכנת המטופל טרם הניתוח ובדיקתו לאחריו.
בשעות הערב ובסופי שבוע וחגים משמשת המחלקה כחדר מיון לפגיעות עיניים, לצורך בדיקה ולטיפול בבעיות עיניים דחופות.

חדרי ניתוח

למערך העיניים במרכז הרפואי קפלן כמה מסגרות ניתוחיות שבהם מבוצעים כ- 2500 ניתוחים בשנה.
חדר ניתוח יעודי לעיניים, המצויד בכל חידושי הטכנולוגיה והממוקם במתחם חדרי ניתוח כלליים שבו מבוצעים ניתוחי עיניים במגוון הרחב של התמחויות עיניים: ירוד (קטרקט), רשתית, קרנית, גלאוקומה, פזילה, עפעפיים, דרכי הדמעות וארובת העין. הניתוחים מבוצעים במסגרת אשפוז או במסגרת אשפוז יום הקרוי אשפוז אמבולטורי.
ישנו ערוץ מיוחד לקיצור תורים לניתוחי הסרת ירוד הנערכים בשעות אחר הצהריים.
חדר ניתוח במסגרת אשפוז יום שבו מבוצעים ניתוחים בצורה אמבולטורית בתחום אוקולופלסטיקה.
חדר ניתוח חדיש ביותר עם ציוד עדכני לניתוחי הסרת ירוד, הממוקם בתוך מחלקת העיניים במשכנה החדש, ומאפשר נוחות בטיפול ללא צורך בשינוע המטופל.

מרפאות חוץ

במרפאות העיניים נערכים כ-22,000 ביקורים בשנה שבהם מבוצעים אבחון, מעקב וטיפול במגוון תחומי התמחויות-העל ברפואת עיניים.

שילוב עם הקהילה

רופאי מערך עיניים נותנים שירותים נרחבים במרכזים מקצועיים בקהילה באזור המרכז, כשחלק מהרופאים עובדים במתכונת משולבת. צוות המערך וצוות הקהילה יוזמים ומבצעים מיזמים משותפים, כגון פרויקט בתחום איכות "לאיתור מוקדם של מחלת עיניים שכיחות".
לאחרונה הוקמה מרפאת עיניים מייעצת בתחום רפואת ילדים בקהילה במרכז הילד בנס ציונה. מרפאה שבה רופאים מומחים ברפואת ילדים מהמרכז הרפואי יוצאים לייעץ בקהילה. 

טיפולים חדשניים ומחקרים קליניים בין-לאומיים רב-מרכזים

מערך העיניים במרכז הרפואי קפלן, הוא בין המרכזים המובילים בכל הארץ בהשתתפות ובפעילות של המחקרים קליניים רב מרכזיים בין-לאומיים. בזכות פעילות פורייה זו הרופאים וכל הצוות מתעדכנים בטיפולים החדישים. המטופלים זוכים לטיפולים העדכניים ביותר ונמצאים בשורה הראשונה של איכות הטיפול ברמה בין-לאומית. כמו כן ההשתתפות במחקרים מעניקה  לחולים אפשרות לקבל את הטיפולים המתקדמים ביותר, שאינם ניתנים להשגה בדרך אחרת, ורובם הוכחו כיעילים ואפקטיביים בעיקר במחלות עיניים הגורמות לעיוורון.
במחלקה ניתן דגש בשנים אחרונות, על טיפולים חדשניים לניוון מרכז הראייה הקשור לגיל הן במצב הרטוב והן במצב היבש ( (AMD, חסימות הוריד המרכזי של הרשתית, פגיעת סוכרת ברשתית, מחלת הגלאוקומה ופגיעות בעצב הראייה.

תחומי מחקר ייחודיים

רשתית
רופאי יחידת הרשתית של המערך הינם חלוצים ברמה בין-לאומית בתצפיות ובמחקרים בשני נושאים חשובים:

 1. תגובת כלי הדם ברשתית במחלת הסוכרת לאחר ניתוחי ירוד. 
 2. תגובת כלי הדם ברשתית במחלת ניוון מרכז הראיה הקשור לגיל לאחר ניתוחי ירוד.

מחקרים אלו הביאו לראשונה את הקהילה האופטלמולוגית הבין-לאומית למודעות, ששינויים ברשתית יכולים להתפתח לאחר ניתוחי ירוד. הכרה זו הובילה לראשונה להתייחסות ולשינוי בגישה הטיפולית. רופאי היחידה מתמקדים בנושא של ניתוחי ירוד בעיניים עם בעיות רשתית מגוונות.

קטרקט
תחום נוסף שבו רופאי מערך העיניים מובילים הוא נושא מחקר של ניתוחי ירוד עם דגש מיוחד על מחקר ופיתוח העדשות המושתלות במהלך שגרתי של ניתוח ירוד. פעילות מחקרית זו חלוצית אף היא ופותחת ערוץ טיפולי חדש ברפואת העיניים.
בין נושאי המחקר שימוש בעדשות מלאכותיות תוך עיניות כאביזר נשא לתרופות כגון תרופות אנטיביוטיות כדי להקטין את הסיכון לזיהומים לאחר ניתוח.

גלאוקומה
בתחום הגלאוקומה מתבצע מחקר ייחודי לאיתור גורמים הקשורים לתורשה משפחתית.

פעילות אקדמית

מערך העיניים מסונף לביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, ומכשיר מדי שנה סטודנטים לרפואה בתחום רפואת העיניים. תעודות הצטיינות בהוראה מוענקות לרבים מצוות הרופאים לאורך השנים.
במערך מתקיימת פעילות אקדמית סדורה של כל הצוות, פעילות הכוללת ישיבות אקדמיות  לעדכון, מועדון עיתונות, וכן השתתפות בכנסים ארציים ובין-לאומיים רבים. כמו כן מתקיימת תוכנית הוראה מובנית להוראת מתמחים ולהכנה לבחינות ההתמחות.
רופאי המערך מרצים בכנסים רפואיים רבים וזוכים לעתים קרובות בפרסי הצטיינות בתחומי ההרצאות והמחקרים המדעיים.
מערך העיניים מקיים מדי שנה כנסים מקצועיים המיועדים לרופאים בקהילה, ובכללם רופאי משפחה, רופאי ילדים ורופאי עיניים.

הצוות הרפואי

 • סגן מנהלת המחלקה

  ד"ר אריה מרקוביץ
 • אחות אחראית מחלקה

  שנית בנו
 • מזכירת המחלקה

  גב' מיכל סגל