כללית און-ליין
עיניים

מהן המחלות שעלולות לפגוע בקרנית?

עיניים יבשות, קרטוקונוס, פטריגיום, בצקת קרנית ו -OCP - הן מחלות שעלולות להתהוות בקרנית ולהפריע לראייה, חלקן עלולות גם לגרום לעיוורון. מהם החידושים בטיפול בהן?

הידעתם? הקרנית היא החלק המעוגל השקוף בקדמת העין. תפקידה העיקרי של הקרנית הוא "לשבור" את קרני האור החודרות לעין ולעזור לרכזן על גבי הרשתית. במילים אחרות: הקרנית היא מעין חלון דרכו אנחנו רואים, כדי שתתפקד כראוי, על הקרנית לשמור על צורתה הכדורית ושקיפותה.

ואולם, ישנן מחלות שונות עלולות לפגום בשקיפות הקרנית או בצורתה וכן בראייה, בהן:

  • יובש בעיניים: תסמונת ששכיחותה עולה עם הגיל, ושנגרמת כתוצאה מירידה בהפרשת הדמעות או שינוי בהרכבן. התסמונת איננה מסוכנת בשלבים הראשונים אך עלולה לפגוע בתפקוד ובאיכות החיים באופן משמעותי.
  • פטריגיום: מחלה הגורמת לניוון של הלחמית (לובן העין) וצמיחת של רקמה מהלחמית (תבלול) על גבי הקרנית. זו מחלה כרונית שעלולה להפריע לראייה ואף להוות מפגע אסתטי. 
  • קרטוקונוס:  מחלה שגורמת לקרנית לשנות צורה, להפוך לדקה וקמורה יותר, ועלולה להביא לירידה בחדות הראייה.
  • בצקת קרנית: מצב שעלול להתפתח כתוצאה של מספר מחלות או לאחר ניתוחים מעבר לפגיעה הקשה בראיה מצב זה עלול להיות מלווה בכאבים ואודם.
  • OCP - Ocular Cicatricial Pemphigoid: מחלה אוטואימונית דלקתית שעלולה לגרום לעיוורון.

כיצד מאבחנים וכיצד מטפלים?

המרפאה לטיפול במחלות קרנית במרכז הרפואי קפלן הינה ייחודית מסוגה, מציעה טיפולים חדשניים, שבחלקם רופאי מערך העיניים בקפלן, היו חלוצים בביצועם בישראל. על כן, מגיעים אלינו מטופלים מרחבי הארץ.

מבחינת אמצעי אבחון, אנו משתמשים באמצעי הדמיה מתקדמים הכוללים מיפוי טופוגרפי ממוחשב של הקרנית, ספירת תאי אנדותל, צילומי מקטע קדמי ובדיקת עובי הקרנית בעזרת אולטרה-סאונד.

עיניים יבשות: הטיפול בתסמונת כולל שימוש בתרופות שאת חלקן ניתן לקבל רק במסגרת המרפאה למחלות קרנית והן אינן ניתנות באופן שגרתי במרפאת עיניים בקהילה. הטיפול ביובש בקרנית משנית למחלת ה- OCP, מתבצע בשילוב המרפאה הראומטולוגית בבית החולים וכולל טיפול בתרופות כימותרפיות במינון נמוך.

קרטוקונוס: לשם טיפול במחלה הקמנו מרפאה יחידה מסוגה בישראל. אנו מבצעים טיפול בטכנולוגיה חדשנית, קרוס לינקינג(Cross Linking)  שמה, שנועדה לעצור את התקדמות המחלה. הסובלים מקרטוקונוס מוזמנים למרפאתנו לקבלת אבחון וייעוץ בנוגע להתאמת השיטה למצבם וכן להמשך בדיקות מעקב לאחר ביצוע הטיפול הייחודי.

כמו כן, במרפאה מבוצעות בדיקות הדמיה נחוצות, בדיקת אופטומטריסטים ובדיקה מסכמת של הרופאים, הכל תחת קורת גג אחת. בכך אנו חוסכים מכם, המטופלים, התרוצצות וזמן יקר.

פטריגיום: רופאי מרפאת קרנית בקפלן היו בין הראשונים בישראל לבצע ניתוחים להשתלת לחמית במהלך ניתוח להסרת פטריגיום. שיטה זו מעלה משמעותית את סיכויי ההצלחה ומשפרת את תוצאות הניתוח עם ירידה ניכרת בשיעורי צמיחה חוזרת של הפטריגיום.  

ניתוחי השתלת קרנית: מבוצעים אצלנו בשיטות המתקדמות ביותר בעולם, המאפשרת החלמה מהירה, הקטנת הסיכון לדחיית השתל ושמירה על חוזקה ושלמותה של העין המנותחת.  

 

מרפאת קרנית הינה חלק ממערך העיניים, במרכז הרפואי קפלן. הפניה למרפאת עיניים ניתן לקבל מרופא עיניים, באמצעות טופס 17.