כללית און-ליין
עיניים

כיצד מטפלים בפזילה ובהפרעות ראייה בקרב ילדים

פזילה, הפרעות בתשבורת וצורך במשקפיים, עין עצלה ועוד. כל אלה הינן בעיות שעלולות להפריע להתפתחות הראייה בקרב ילדים, ולכן חשוב לאתר אותן בזמן. ומה עוד חשוב לדעת?

 

ראייה היא אחד החושים החשובים ביותר ותרומתה להתפתחות הילד הינה עצומה מבחינה גופנית, נפשית ורגשית. אמנם תינוק נולד עם היכולת לראות,  אולם תאי המוח האחראים על מערכת הראייה אינם מפותחים דיים בעת הלידה. הראייה מתפתחת בהדרגה ובשלבים במהלך השנים הראשונות לחיי הילד. לכן, כשמדובר בילדים, ההמלצה היא לגשת לבדיקת עיניים על פי ההנחיות שמקבלים בטיפת חלב או מרופא הילדים. בדיקה נוספת מומלצת הינה בדיקת ראייה לפני הכניסה לכיתה א' (קישור).

פזילה בקרב ילדים הינה בעיה מולדת הנובעת משיבוש התפתחותי ואולם אל חשש – במרבית המקרים ניתן להתגבר על השיבוש באמצעים שונים. זו הסיבה שתינוקות נבדקים מיד לאחר הלידה, כדי לגלות את הבעיה מוקדם ככל הניתן ולטפל במועד.

עין עצלה הינה  בעיה שנגרמת בגלל הפרעה מסיבה כלשהי ליכולתו של המוח לעבד מידע המגיע אליו מן העיניים. טיפול בגורם להפרעה עשוי לסייע למוח לתקן את הדרוש.

הפרעות בתשבורת הן מונח רפואי המתייחס לליקוי אופטי בראייה. ובמילים פשוטות: צורך במשקפיים. כידוע, כל ילד חייב לעבור בדיקת עיניים לפני תחילת שנת הלימודים בכיתה א', כך קובע חוזר מנכ"ל משרד החינוך (קישור). איתור הפרעות בתשבורת והתאמת משקפיים עשויים למנוע התפתחות של עין עצלה.

מלבד פזילה, עין עצלה ובעיות בתשבורת, ילדים עלולים לסבול ממחלות עיניים בדיוק כמו מבוגרים, בהן קטרקט (קישור), גלאוקומה (קישור), מחלות רשתית (קישור), חסימה של דרכי הדמעות (קישור) ועוד. תופעה נוספת שאופיינית בקרב ילדים הינה דלקות עיניים ובמיוחד דלקות על רקע אלרגי.

ישנן בדיקות ראייה ובדיקות עיניים שונות שניתן לבצע: בדיקת חדות הראיה משתנה בהתאם לגיל הילד, החל מהתבוננות במעקב העיניים אחר לוחות בגדלים שונים ועד התבוננות בלוחות שונים ובהם סימנים וציורים. ניתן לבצע בדיקה של תנועת העיניים ונוכחות פזילה ויש גם בדיקות של העין עצמה באמצעות מנורת סדק ועוד. הבדיקות אינן מכאיבות  ומבוצעות בהתאמה לגילם של הילדים.   

  • מתן מרשם למשקפיים
  • תרופות בטיפות לדלקות עיניים
  • שטיפה של דרכי הדמעות
  • ניתוחים לתיקון פזילה
  • ניתוחי קטרקט ופלסטיקה למיניהם
  • טיפול באמצעות לייזר לאחר ניתוח קטרקט (קטרקט משני – אפשר לתת קישור לעמוד קטרקט)
  • ועוד.