כללית און-ליין
עור ומין
    מאת:
  • ד"ר יוליה ולדמן-גרינשפון

מולוסקום

מה זה מולוסקום? כיצד מטפלים?

מולוסקום קונטגיוסום הינה מחלה ויראלית שכיחה הנגרמת על ידי נגיף Pox . המחלה שכיחה בילדים, מועברת בסביבה מימית (בריכה, אמבט) - חולפת עצמונית לאחר 1-2 שנים. אין הכרח במתן טיפול. ניתן לקצר את מהלך המחלה על ידי טיפולים שנועדו להרוס את הנגעים.

המחלה מדבקת. אמנם שיעור ההדבקה במגע אינו גבוה, למרות זאת הילדים נדבקים לעתים קרובות ממגע עם הנגיף, בעיקר בעת רחצה באמבטיה, בריכה וכו' ועלולים להתפשט מנגע יחיד בעור. היבלות עשויות לחלוף גם ללא טיפול, אך לעתים זה קורה אחרי שנים אחדות.

 מומלץ טיפול מקומי ב TCA תחת אילחוש ב EMLA. הטיפולים נועדו להרוס את התאים שנדבקו בוירוס (לא את הוירוס עצמו) וכוללים מגוון רחב של אפשרויות כגון צריבה בחנקן נוזלי או ב-TCA (חומצה tri-chloracetic), הוצאה ע"י כפית (curettage), מריחת Verrumal או Aldara, טיפול ב- Cantharidine ועוד.

 

הטיפול בהוצאה ע''י כפית חדה (curettage), הינו טיפול דהסטרוקטיבי מכני, מתבצע ע''י רופא במסגרת מרפאה בלבד. טיפול זה הינו חד פעמי ולא מותיר צלקות לאחר החלמת הנגעים.

לצורך אילחוש, נמרח משחת EMLA  לכל הנגעים למשך שעה לפני הטיפול בכפית (פעולה זאת מתבצעת ע''י אחות במרפאה) ולאחר מכן הטיפול מתבצע ע''י רופא. בדרך כלל משך הטיפול הינו מספר דקות, תלוי בכמות הנגעים.

לאחר ביצוע הפעולה, ניתן להתרחץ כבר באותו הערב. אין צורך בהמשך טיפול. מומלץ להמנע מרחצה בבריכה וחשיפה לשמש במשך כ-3 ימים לאחר הטיפול.