כללית און-ליין
כירורגית פה ולסת

פורסם בראשונה: 12.09.2017

    מאת:
  • ד"ר חגי מירון

הפרעות סגר - אורתוגנטיה

מהן הפרעות סגר חריגות - אורתוגנטיה, כיצד משפיעהחוסר התאמה והרמוניה של השיניים על האסתטיקה והן על תפקוד ויעילות מערכת הלעיסה, וכיצד מטפלים?

חוסר התאמה והרמוניה של השיניים בלסת עצמה או בין הלסת התחתונה לעליונה (דוגמת צפיפות שיניים, קושי בחיתוך ולעיסת מזון, ודחיקת לשון) הינה הפרעה שכיחה המשפיעה הן על האסתטיקה והן על תפקוד ויעילות מערכת הלעיסה.

במרבית המקרים ניתן לטפל בבעיה דרך טיפול אורתודנטי שגרתי, כלומר "יישור שיניים", אצל רופא השיניים. אמנם, בחלק לא מבוטל מן המקרים חוסר ההתאמה הסגרית הינו ליקוי משני הנגרם עקב הפרעה בגדילה ובמיקום הלסתות. במקרים בהם קיימת חשיפת חניכיים מוגזמת בחיוך, לסת בולטת או שקועה, קושי בסגירת השפתיים  במנוחה ואפילו קשיי בנשימה, יישור השיניים בלבד לא יפתור את הבעיה שכן מקור הליקוי הינו מנח לקוי של הלסתות עצמן ולא של השיניים בלבד.

במקרים אלו הטיפול הנכון הוא טיפול משולב של אורתודונטיה וכירורגיה. טיפול משולב זה זכה לשם אורתוגנטיה מלשון יישור לסתות והינו שכיח מאוד ביחידה לכירורגיה של הפה והלסתות במרכז הרפואי קפלן.

כיצד מתבצעת האבחנה?

טרם הטיפול יש לבצע אבחנה רפואית ולאתר את מקור הבעיה. אבחנה זו מתבצעת בשילוב של אורתודונט מוסמך יחד עם כירורג פה ולסתות מנוסה. בשלב הראשון של הטיפול ישפר האורתודנט את מיקום השיניים בקשתות ויביא את המשנן למצב יציב ראשוני. בהמשך יבוצע ניתוח קצר תחת הרדמה כללית, שמטרתו למקם מחדש את הלסתות במיקומן האידיאלי. לבסוף, לאחר תקופת התאוששות קצרה בת כמה שבועות, ימשיך האורתודונט את הזזת השיניים עד להגעה לסגר יציב, אסטטי ותפקודי.

טיפול זה, בדומה לטיפולים אורתודונטים אחרים, הינו ממושך ויכול להמשך כשנה ואף יותר. המפתח לתוצאה אסטטית ותפקודית טובה הינו אבחנה נכונה של מקור הליקוי וטיפול מותאם ומשולב במידת הצורך. לכן, מומלץ כי טרם תחילת הטיפול ליישור השיניים התייעצו עם האורתודונט המטפל או עם רופא מומחה במרפאתנו אודות הצורך והאפשרות של טיפול משולב אורתו-כירורגי.