כללית און-ליין
כירורגית פה ולסת
    מאת:
  • ד"ר אורית וינוקור אריאס

יובש בפה: מדוע זה קורה?

כיצד משפיע הפרשת רוק על בריאות הפה, מה גורם ליובש בפה ולירידה בהפרשת רוק וכיצד מטפלים בתופעה

 

רוק הוא אחד הנוזלים המגוונים והמורכבים המיוצרים בגוף. לרוק חשיבות רבה בשמירה על בריאות חלל הפה. הרוק מכיל חלבונים מיוחדים הגורמים לשימון וסיכוך חלל הפה ומגנים על הרקמות. כמו כן, ברוק יש  נוגדנים המגנים על הגוף מפני פטריות וחיידקים, מינרלים השומרים על בריאות השן, ואנזימים העוזרים בתהליך הבליעה והעיכול.

מדוע מתרחשת ירידה בהפרשת הרוק?

ירידה בהפרשת הרוק ותחושת יובש פה הן בעיות נפוצות האופייניות לגיל המבוגר ובמיוחד בקרב נשים. מעריכים שכ-20% מבני ה-65 ומעלה סובלים מהפרעה בתפקוד בלוטות הרוק.

הסיבה הנפוצה ביותר ליובש פה, במיוחד בגיל המבוגר, היא שימוש בתרופות שונות. כ-80% מהתרופות הנפוצות גורמות ליובש פה וידועות לנו כ-400 תרופות שונות הגורמות לכך, ביניהן תרופות ליתר לחץ דם, כדורי שינה, נוגדי דיכאון ואנטי היסטמינים. בנוסף, נטילת יותר מתרופה אחת הגורמת ליובש, שמגדילה את הסיכון להופעת יובש פה.

סיבות נוספות ליובש פה הן הקרנות לאזור ראש צוואר ותסמונת סיוגרן (מחלה אוטואימונית הפוגעת בעיקר בנשים).

גם מתח וחרדה עשויים לגרום ליובש פה וכן נשימת פה ושינה עם פה פתוח.

כיצד מטפלים ביובש בפה?

הטיפול ביובש פה כולל הימנעות מחומרים מייבשים כגון קפאין ואלכוהול (וכל מה שמכיל אותם), עידוד הפרשת רוק באמצעות לעיסת מסטיק ללא סוכר או מציצת סוכריות חמוצות, וכן באמצעות שימוש בתחליפי רוק. במקרים מסוימים ניתן טיפול תרופתי המגביר את הפרשת הרוק.

חשוב לציין, כי תחושת יובש פה יכולה להופיע גם בקרב אנשים שהפרשת הרוק שלהם תקינה. לחילופין, אנשים עם הפרשת רוק מופחתת לא תמיד יתלוננו על יובש פה.

מסיבה זו, חשוב לפנות למומחה לרפואת הפה וקבל הפניה לביצוע בדיקת כמות הרוק ואיתור הגורם לתחושת היובש. לבדיקת כמות הרוק ישנה חשיבות רבה, שכן, כאמור, כמות מופחתת של רוק יכולה לגרום לפגיעה בשיניים וברקמות חלל הפה ולהופעת פטרת בפה (קנדידה).