כללית און-ליין
ילדים
    מאת:
  • ד"ר אלי שפירו, מנהל טיפול נמרץ ילדים ורות ברוכיאן, אחות אחראית

חבלות ראש אצל ילדים

ילדכם נחבל בראשו? מה צריך לעשות? מתי יש לפנות למיון? וכיצד מזהים שמדובר בזעזוע מוח?

חבלות ראש שכיחות מאוד בקרב ילדים בכל הגילים, אולם כ־60 אחוזים מהחבלות הן קלות ואינן מלוות בכל סימן לנזק. ברוב המקרים התינוק או הילד יפרצו בבכי מההפתעה ומהכאב הנלווה למכה, אך תוך זמן קצר הבכי ייפסק והילד ימשיך בהתנהגותו הרגילה. לכן, רוב המקרים אינם מצדיקים טיפול או בדיקה מיוחדת למעט השגחה של ההורים בבית.

האם שטף דם באזור החבלה הוא מסוכן?
בדרך כלל אין סימן חיצוני למכה למעט אודם או שריטה שטחית. לעתים לא נדירות תופיע באזור החבלה נפיחות בצבע אדום כחלחל, שמאפיינת שטף דם תת עורי באזור המכה. הופעה של שטף דם כזה אינה מפתיעה כיוון שאזור הקרקפת עשיר בכלי דם רבים. לכן, אם נגרמה פציעה חיצונית, הדימום מהפצע יהיה גדול יחסית לפציעה באזור אחר, בעוד שפציעה פנימית תתאפיין בשטף דם (המטומה) תת עורי.
איך מטפלים בשטף דם?
מצמידים לשטף הדם שמתחת לעור קרח עטוף בבד כדי להקטין את מימדיו.
איך מטפלים בדימום?
אם יש דימום חיצוני עקב שריטה, יש להפעיל לחץ מקומי בעזרת פד גזה או פיסת בד אחרת.
מתי אפשר להניח שמדובר בפגיעה קלה?
במקרים הבאים ניתן להניח שמדובר בפגיעה קלה ושניתן להשגיח על הילד בבית:
• לא מדובר בנפילה מגובה רב (גובה רב - מעל מטר אחד בתינוק צעיר מגיל שנתיים).
• הפגיעה לא נגרמה בתאונת דרכים.
• אין חבלה חודרת משמעותית.
• הפגיעה אינה נובעת מהתעללות (בכל מקרה של חשד לחבלה מכוונת יש לבצע בדיקת קרקעית עיניים וחובה לערב עובד/ת סוציאלי/ת).
• אין סימנים לאובדן הכרה או פרכוסים.
• הילד חזר לתפקד כרגיל לאחר מספר דקות.
• לא היתה יותר מהקאה אחת או שתיים לאחר החבלה.
• לא התפתח כאב ראש מתמשך או משמעותי.

האם אפשר לתת לישון אחרי חבלה בראשו?
לילד מותר לישון לאחר חבלת ראש והשינה לא תזיק לו. אולם אם נראה להורים שמדובר בישנוניות ברורה ובמצב בו קשה להעיר את הילד יש לפנות לבדיקה במיון ילדים.


מתי חייבים להגיע לבדיקה בחדר מיון?
חובה להגיע לחדר מיון לילדים במקרה הבאים:
• החבלה הייתה קשה או הייתה נפילה מגובה רב (מעל מטר) גם אם הילד נראה בריא.
• הילד סובל מכאבי ראש עזים מתמשכים
• הילד סובל מבחילות ו/או מהקאות מרובות.
• הילד מפגין אי שקט או אדישות.
• נגרם חתך הדורש טיפול.
• החבלה אירעה לתינוק קטן מגיל שנה.
שימו לב: ביקור במיון כרוך בתשלום.

איך מזהים זעזוע מוח?
בפגיעות חמורות יותר עלולים להתפתח סימנים של זעזוע מוח: הקאות חוזרות וסחרחורות משמעותיות יותר ללא עדות לפגיעה אנטומית. ילד שיש לו סימנים לזעזוע מוח, יתקבל בדרך כלל לאשפוז כדי לוודא שלא מתפתחים סימנים מדאיגים. ברוב המקרים ישוחרר הילד לביתו בתום 24 שעות.
איך מוודאים שלא נגרם שבר בגולגולת?
חבלה חמורה יותר עלולה לגרום לשבר בגולגולת. בחלק גדול מן המקרים מדובר ב"שבר קווי" שהוא בעצם סדק. האבחון ייעשה בבדיקת סי.טי, וגם במקרה כזה נדרש אשפוז להשגחה של כמה ימים, כדי לוודא שאין סימנים לפגיעה פנימית.

מתי חבלה בראש עלולה לסכן חיים?
דימום פנימי טומן בחובו סכנה ממשית והוא עלול לגרום נזק בלתי הפיך ואף למוות. הסיבה לכך היא שהדם המצטבר בתוך קופסת הגולגולת ועצמותיה לוחץ על רקמת המוח הרכה. גם אבחנה של דימום תוך גולגולתי נעשית בסריקת סי.טי של המוח. הטיפול בדימום ייעשה לעתים בניתוח נוירוכירורגי דחוף, שנועד לנקז את שטף הדם ולבטל את הלחץ.
איך נמנעים מהחבלות הללו?
ברור לחלוטין שהדבר החשוב ביותר הוא מניעה. נפילה מאופניים, קורקינט או גלגיליות עלולה להיות מסוכנת ביותר אם הילד אינו חובש קסדה לראשו. לכן חשוב להתאים את הקסדה לראש ולהשתמש בזמן הקנייה בסרט מידה למדידת היקף הראש.


היקף הראש של מבוגר הוא 51 עד 62 ס"מ בממוצע, בעוד שאצל אצל ילד מגיל שמונה מגיע ההיקף לכ־80 אחוזים מגודלו הסופי. על אריזת הקסדה מצוין היקפה בס"מ וכן המידה בערכים של סמול, מדיום או לארג'.
בעת הרכיבה יש לרכוס את הרצועה היטב ואחר כך לנער את הראש בכדי לוודא שהקסדה אינה נשמטת. קסדה גדולה מדי תהיה לא בטוחה ובשעת תאונה תגרום לנזק במקום להועיל.


חשוב שהקסדה תהיה עשויה משני חומרים או יותר כיציקה משולבת, המעניקה חוזק ועמידות מרבית. קסדה איכותית תכלול חומר ספיגה כפוליאוריתן מוקצף לצורך מיגון וחומר מלכד יצוק העמיד בפני קריעה ושפשוף. כך, גם לאחר פיצוח שכבת הספיגה בעת תאונה, יישאר המבנה המקורי של הקסדה ויגן מפני מכה שניה ושלישית. מומלץ לרכוש קסדה בעלת מנגנון נעילה אחורי לשיפור האחיזה בגולגולת וחשוב לוודא שהקסדה עומדת בתקן.
 
בברכת החלמה מהירה
צוות היחידה לטיפול נמרץ ילדים