כללית און-ליין
ילדים

יצירת קשר

​פקס: 08-9441145

פסיכולוגיה רפואית לילדים ונוער

פסיכולוג אחראי: יהודה ניניו

מקדמים רווחה נפשית ורגשית בהתמודדות עם מחלה גופנית

התמודדותו של ילדכם עם מחלה גופנית והטיפולים הרפואיים הניתנים לה מלווה באתגרים רגשיים, פסיכולוגיים והתנהגותיים שונים. בדומה לילד, גם אתם ההורים ושאר בני המשפחה מושפעים מכך ומהווים חלק מרכזי בהתמודדות של הילד עם המחלה ותהליך ההחלמה ממנה. כפסיכולוגים רפואיים העובדים עם ילדים אנו רואים את הילד ומשפחתו כיחידה אחת שלה צרכים ייחודיים, המבוססים על הרקע, התרבות המשפחתית וההיסטוריה ההתפתחותית הייחודית של כל אחד מכם. הטיפול הפסיכולוגי הניתן בקפלן הינו טיפול רגיש תרבות ומכוון לקשת המגוונת והעשירה של האוכלוסייה המגיעה לטיפול בבית החולים.

הצוות שלנו מורכב מפסיכולוגים רפואיים, המתמחים בהבנת ההתנהגויות, הרגשות ודפוסי החשיבה של ילדים ובני נער, המתמודדים עם מחלה או פגיעה גופנית, והוריהם. צוות הפסיכולוגים עובד בגישה אינטגרטיבית יחד עם הצוותים הרפואיים, הסיעודיים והפרא-רפואיים, כמו העובדות הסוציאליות, התזונאיות והמטפלות באומנות. שירותי הפסיכולוגיה הרפואית כוללים ביצוע הערכה מקיפה עם הילד והוריו, מתן טיפול פסיכולוגי לילד ומפגשי הדרכת הורים. אנו מאמינים ששילוב טיפול פסיכולוגי בהתמודדות עם מחלה גופנית והטיפול הרפואי בה מסייע לילד ולהוריו להתמודד עם המחלה באופן יעיל יותר ולהשיג תפקוד אופטימאלי בחיי היום יום.

הטיפול הפסיכולוגי בילד הינו טיפול באמצעות שיחה כמו גם באמצעות משחק וציור. התאמת הכלי הטיפולי נעשית בהתייחס לגיל הילד ולשלב התפתחותו. גישת הטיפול הפסיכולוגי בקפלן הינה גישה אינטגרטיבית ומשלבת בין אופנויות טיפול שונות, כמו גישה פסיכודינאמית המתמקדת בקונפליקטים רגשיים אצל הילד והוריו, גישה התנהגותית-קוגניטיבית המכוונת ליצירת שינוי בדפוסי התנהגות וחשיבה המעכבים ניהול נכון של המצב הרפואי וגישת הטיפול בציור ומשחק, המאפשרת עיבוד חלקים לא מילוליים בהתמודדות עם המחלה והטיפולים הרפואיים בה. 

התמודדותם של ילדים עם מחלה גופנית וטיפולים רפואיים עשויה לעורר דאגה ומצוקה בבואם לשוב לספסל הלימודים ולהתמודד עם מטלות לימודיות. השירות הפסיכולוגי לילדים בקפלן עובד בצמוד עם המרכז החינוכי שבחטיבת הילדים, במטרה לסייע לילדים והוריהם להתמודד נכון יותר עם השילוב של הילד במסגרת בית ספרו בתקופת הטיפול הרפואי במחלתו. בהתאם לצורך ולקושי הקיים יוצר צוות הפסיכולוגים קשר עם גורמי החינוך בבית הספר ומסייע בתאום והתאמת הצרכים של הילד במערכת החינוכית.

 

מכלול הבעיות שבהן אנו מטפלים:

 • קשיים בהיענות או בהסתגלות של הילד להמלצות הרפואיות הניתנות על ידי הרופא המטפל
 • הופעת מצוקה נפשית לפני מתן טיפול רפואי או ביצוע פרוצדורה רפואית אבחונית
 • נסיגה תפקודית של הילד כתוצאה מאבחון המחלה או הטיפול בה, בבית ובמסגרות השונות מחוצה לו.
 • התפתחות מצבים רגשיים מורכבים הנובעים מן ההתמודדות עם המחלה והטיפול בה, כמו מצבי חרדה, מצב רוח ירוד ודיכאון וקשיי הסתגלות אחרים
 • בעיות התנהגותיות וקשיים בוויסות הרגשי הנובעים מן ההתמודדות עם מחלה או פגיעה גופנית
 • הסתגלות ורכישת התנהגויות בריאות מותאמות לסוגי מצבים רפואיים שונים:
 • אפילפסיה
 • סכרת ומחלות מטבוליות
 • המטו-אונקולוגיה
 • מחלות מעי דלקתיות
 • הפרעות פונקציונליות הקשורות במערכת העיכול (מעי רגיש, אנקומפרזיס) והפרעות באכילה
 • קרדיולוגיה ומומים לבביים


ליווי הורים והדרכתם:

הורים לילדים, המתמודדים עם מחלה או פגיעה גופנית, חווים באופן טבעי דחק וקשיי הסתגלות, נוכח המצוקה של ילדם, הדרישות הרפואיות השונות והשינויים שנכפים על שגרת חייהם המוכרת. במקביל לטיפול הפסיכולוגי בילד אנו מלווים את ההורים בפגישות נפרדות, בהן אנו מסייעים בעיבוד האתגרים הנובעים מחיים עם המצב הרפואי, כמו התמודדות עם מצבי חרדה של הילד או התנגדות לטיפול הרפואי המוצע.

פנייה לשירות הפסיכולוגי:

לאחר הפנייה של הרופא המטפל בבית החולים אנו יוצרים קשר עם ההורים לתאום ההגעה להערכה. במידה וההפנייה מגיעה מרופא ילדים בקהילה יש להצטייד במכתב הפנייה ולשלוח אותו בפקס או בדואר אלקטרוני למזכירות הרפואית.

בהגעה לשירות הפסיכולוגי יש להביא:

1. טופס 17 להערכה פסיכולוגית ו/או לטיפול פסיכולוגי שאליו הופנה הילד
2. תעודה מזהה
3. מכתב הפניה מרופא מטפל – אם ניתנה הפנייה מחוץ לבית החולים
4. סיכומי אבחונים /טיפולים /הערכות רפואיות קודמות - אם בוצעו בעבר

 

צוות הפסיכולוגים

יהודה ניניו –  פסיכולוג רפואי מומחה-מדריך
מאיה ליאור – פסיכולוגית, מתמחה בפסיכולוגיה רפואית

ד"ר פיני קסוטו – פסיכולוג רפואי

צוות פרקטיקנטיות לפסיכולוגיה רפואית