כללית און-ליין
לב/ קרדיולוגיה
פנייה ליחידה

08-9440247

 • טלפון
  • פקס
   • 08-9441883

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 ,בניין ביתן 10.
סמוך לשער חבצלת

טלפון: 08-9440247 
פקס: 08-9440145

מרפאת מסתמים

מנהלת: פרופ' שרה שמעוני

זוהי מרפאה ייחודית שמתמחה בחולים הסובלים מפגיעה במסתם אחד או יותר בלב ונותנת להם מענה. במרפאה נמצאים חולים שקיימת אצלם בעיה מסתמית וחולים לאחר ניתוח תיקון של מסתם או החלפת מסתם. מחלות מסתמים מתקדמות גורמות לשינויים מבניים ותפקודיים של הלב ועלולות לגרום לירידה בדרגה התפקודית הכללית, לאי ספיקת לב, להפרעות בקצב הלב, ליתר לחץ דם ריאתי ולהפרעה בתפקוד הכבד ולבצקות. זוהי אוכלוסיה של חולים ייחודית הזקוקה למעקב צמוד של צוות מומחים בתחום זה, שתפקידם לקבוע את הטיפול התרופתי המתאים, את הצורך ואת התזמון המתאים לפתרון ניתוחי או צנתורי למחלת המסתמים.

הבדיקות במרפאה מתבצעות על ידי רופאי המרפאה, המנוסים בפענוח בדיקות אקוקרדיוגרפיה, המשמשות ככלי בדיקה עיקרי בהערכה חוזרת של מטופלים עם מחלות מסתמים. לחולים שעברו ניתוח מסתמים הצוות המטפל מדריך אותם איך להתמודד עם מסתם מלאכותי. כולל טיפול בתרופות נוגדות קרישה.

בדיקת אקו לב היא הבדיקה החשובה ביותר למעקב אחר חולים אלו ועל כן בזמן הביקור במרפאת המסתמים מבוצע לחולה אקו לב כחלק מהמעקב.

יעדי הטיפול במחלות מסתמיות כוללים:

 1. קביעת חומרת הפגיעה בתפקוד המסתמים הגורם לפגיעה ותפקוד הלב בכללותו.
 2. התאמת טיפול לתסמינים והמלצה על טיפול שעשוי להאט את קצב התקדמות המחלה.
 3. קביעת הצורך והמועד להתערבות (ניתוחית או במסגרת צנתור).
 4. טיפול בנוגדי קרישה, אי ספיקת לב והפרעות קצב משניות למחלות המסתמים (בשיתוף פעולה עם היחידה להפרעות קצב ועם המכון ההמטולוגי).
 5. המלצה על טיפול מונע להתפתחות דלקות במסתמים.


הצוות של מרפאת המסתמים יחד עם כל המערך הקרדיולוגי עוסקים במחקר שמטרתו ללמוד ולהבין תהליכים שקורים במחלות מסתמיות מסוימות כמו הצרות המסתם האאורטלי.

הצוות הרפואי

 • רופאים:

  ד"ר שרה שמעוניד"ר סורל גולנד
 • מזכירה:

  דפנה כהן