כללית און-ליין
לב/ קרדיולוגיה

טכנולוגיות חדשות לטיפול בלב שלך

היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקיצוב במרכז הרפואי קפלן, היא מהמובילות בארץ ומטפלת בשיטות חדשניות ופורצות דרך טכנולוגית להצלת חיים והטבת איכות חייהם של חולי לב.

היחידה מטפלת בבעיות הקשורות בהפרעות קצב הלב וכוללת בתוכה חדר צנתורים, אשפוז יום ומרפאות ייעודיות:  מרפאת מכשירים, מרפאת הפרעות קצב, מרפאת התעלפות ומרפאת פרפור פרוזדורים.

פרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב הנפוצה ביותר

פרפור פרוזדורים היא הפרעת קצב שכיחה. במצב של פרפור פרוזדורים, עליות הלב מתכווצות באופן לא סדיר, פעילות הלב נפגמת וכך גם זרימת הדם לאיברי הגוף.

ברוב המקרים הטיפול בפרפור פרוזדורים הוא טיפול תרופתי. אך כשהטיפול השגרתי איננו משפר את מצב הלב, ישנה אפשרות לטיפול באבלציה – החדרת צנתרים אל הלב המאתרים את מקורות הבעיה הגורמת לפרפור הפרוזדורים ומנטרלים אותם. 

פעולת האבלציה לפרפור פרוזדורים  מתבצעת כתוכנית פעולה מתוכננת במטופלים, ביחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקיצוב שבמרכז הרפואי קפלן. היחידה מבצעת פעולות בקנה מידה ארצי ועולמי והיקף פעילותה גדל משנה לשנה. בנוסף, בחלק גדול מפעולות האבלציה נעשה שימוש במערכת מיפוי תלת מימדית ובאמצעותה החשיפה לקרינה מייננת פוחתת במעל 95% עם ההשלכות החיוביות לכך בעיקר עבור החולים וגם לצוות המטפל.

טכנולוגיות חדשות לטיפול בלב שלך

היחידה בקפלן הייתה בין הראשונים בארץ לטפל בטכנולוגית CCM

(Cardiac Contractility Modulation), השתלת קוצב שתפקידו להגביר את התכווצויות הלב בחולים עם אי ספיקת לב.

טכנולוגיה זו, פרי פיתוח ישראלי, הוכחה כיעילה מאד וקיבלה אישור של ה-FDA  האמריקאי. היא מתאימה לכל חולי אי ספיקת לב ונטענת אחת לשבוע כך שאין צורך לעבור ניתוחים חוזרים להחלפת הקוצב.

זוהי לא הפעולה היחידה שנעשתה לראשונה בארץ ביחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקיצוב בקפלן. ביחידה בוצעה גם השתלת דפיברילטור תת-עורי, בהליך ראשון מסוגו בישראל.

מטופלים שאינם יכולים לעבור השתלת הדפיברילטור בגישה הרגילה, כיוון שלא ניתן לגשת דרך הוריד או בגלל זיהום של מערכת הדפיברילטור לאחר השתלתו בשל מיקומו בחלל הלב, יכולים להתאים להשתלת דפיברילטור תת-עורי.

בזכות הדפיברילטור החדשני, נמנעת החדרת אלקטרודות לתוך חלל הלב והתוצאות המושגות באמצעותו הן טובות מאוד.

פעולה מצילת חיים נוספת הנעשית בקפלן, היא השתלת רכיב לסגירת האוזנית של העלייה השמאלית (watchman) .פרפור פרוזדורים עלול לגרום לאירוע מוחי שמקורו באוזנית של העלייה השמאלית בלב.

הטיפול המקובל הוא באמצעות תרופות לדילול הדם. במקרים בהם לא ניתן לטפל בתרופות אלו מתבצעת השתלת הרכיב לסגירת האוזנית. פעולה זו מתבצעת בקפלן באופן שגרתי עם צוות מנוסה ומיומן.