כללית און-ליין
לב/ קרדיולוגיה
פנייה ליחידה

יצירת קשר

שעות ביקור

ימי חמישי אחת לשבועיים בין שעות 9.00-13.30

יש לקבוע תור מראש.

לביקור הראשון יש להביא מכתב הפניה מרופא מטפל עם פירוט התלונות, היסטוריה רפואית קודמת, תוצאות אק"ג, רשימת תרופות, בדיקות דם ותוצאות בירורים קודמים עד פנייתכם כגון בדיקות אקו לב,CT, מיפוי ריאות, צנתור.

מיקום

רחובות דרך פסטרנק 1 .
ביתן 10 פרוזדור הישן

מרפאת יתר לחץ דם ריאתי

מנהל המרפאה: ד"ר רומן קורנפלד

יתר לחץ דם ריאתי עורקי היא מחלת כלי דם ריאתיים הנגרמת ע"י היצרות כלי הדם ומובילה לעומס לחץ על שריר הלב. עומס זה גורם להופעת תסמינים משניים ואי ספיקת לב.

הסימפטומים כוללים: התפתחות קוצר נשימה במאמץ שמחמיר עד להופעתו גם במאמצים קלים מאד ככל שהמחלה מתקדמת, הופעת בצקות רגליים, עייפות וגודש ורידי צוואר ובמקרים מתקדמים גם כאבים בחזה במאמצים ועילפון.

לחץ הדם המוגבר בעורקי הריאה גורם להפרעות חמורות בתפקוד הלבבי. את השפעת לחץ הדם המוגבר ניתן לראות בבדיקה שגרתית פשוטה - ביצוע אקו לב. לחץ ריאתי בבדיקת אקו לב מעל 36 ממ"כ מדליק נורה אדומה לגבי אפשרות של יתר לחץ ריאתי עורקי, במיוחד בקבוצות סיכון לכך.


יתר לחץ דם ריאתי איננה מחלה נפוצה כמו יתר לחץ דם רגיל, לכן  יש לשים לב לסימנים ולדאוג לאיבחון מוקדם במיוחד באוכלוסיות עם סיכון מוגבר ליתר לחץ ריאתי: חולים עם מחלות ראומטולוגיות, חולי HIV, חולים עם מומי לב מלידה, חולים עם מחלות כבד, אנשים עם סיפור משפחתי של יתר לחץ דם ריאתי.

כאשר מטופל מאובחן כסובל מיתר לחץ דם ריאתי מוגבר אפילו קל, הרופא מבצע בירור מלא כדי לשלול את כל המחלות שגורמות לכך כמו מצבי אי ספיקת לב שונים, מחלות ריאות וכו'. במידה ונמצאה מחלה הגורמת ליתר לחץ דם ריאתי – יטפלו קודם כל במחלה הגורמת לכך.

במידה ונשללו כל הסיבות ליתר לחץ דם ריאתי משני ולא נמצאה מחלה הגורמת לכך - המטופל יעבור צנתור לב ימני עם תגובה למרכיבי כלי דם ריאתיים.

צנתור הימני עם התגובה למרכיבי כלי דם ריאתיים היא בדיקה המאפשרת, בצורה מדויקת, למקם סופית את המחלה מבחינה אנטומית, להבין את מצבו של המטופל ולתת לרופא המטפל מידע שיאפשר לו התחלת טיפול תרופתי ספציפי על ידי תרופות הגורמות להרחבת כלי דם ריאתיים במנגנונים שונים.

הטיפול ביתר לחץ דם ריאתי הוא טיפול תרופתי שנקבע על ידי רופא מומחה ליתר לחץ דם ריאתי בהתאם לתוצאות צנתור ימני.

מרפאת יתר לחץ דם ריאתי בקפלן

מרפאת יתר לחץ הדם ריאתי בקפלן היא הראשונה בארץ מסוגה שנוסדה כתוצאה משיתוף פעולה בין המערך הקרדיולוגי לבין מחלקת הריאות ומיועדת לתת מענה איבחוני וטיפולי במהלך בירור וטיפול של חולים המופנים אליה.

המחלקה פועלת במתכונת של יום אחת בשבועיים. למרפאה מגיעים לאחר הפניה מרופא משפחה, רופא פנימאי או על ידי רופאי ריאות, ראומטולוגים, המטולוגים וקרדיולוגים בהתאם לתסמינים שפורטו קודם.

לביקור הראשון נדרש להביא מכתב הפניה מרופא מטפל עם פירוט התלונות, היסטוריה רפואית קודמת, אק"ג, רשימת תרופות, בדיקות דם ותוצאות בירורים קודמים עד פנייתכם כגון בדיקות אקו לב,CT, מיפוי ריאות, צנתור.