כללית און-ליין
לב/ קרדיולוגיה
    מאת:
  • פרופסור קובי ג'ורג', מנהל המערך הקרדיולוגי

צנתור במקום ניתוח לב פתוח

אם אתם או יקירכם סובלים מהלב חשוב שתדעו על האפשרויות השונות העומדות בפניכם.

המערך הקרדיולוגי בקפלן בניהולו של פרופסור קובי ג'ורג' הינו מערך מוביל בתחומו, המשתמש בשיטות המתקדמות בעולם לטיפול מיטבי בלב.

אחת השיטות החדשניות המתבצעות בקפלן היא טיפול בהיצרות המסתם האאורטלי אצל חולים בסיכון גבוה באמצעות צנתור במקום ניתוח לב פתוח.

מה זה היצרות המסתם האאורטלי?

הלב שלנו מספק דם מועשר בחמצן לכל האיברים בגוף. כיוון זרימת הדם מווסת על ידי ארבעת מסתמי הלב. המסתם האאורטלי הוא מסתם המפריד בין החדר השמאלי לאבי העורקים בלב.

במקרים של היצרות המסתם האאורטלי, המסתם איננו נפתח כראוי והדם מתקשה לזרום ובכך  נפגעת אספקת הדם החיונית לתפקוד האיברים בגוף . כשזה קורה, החולה יסבול מכאבים בחזה, קוצר נשימה, אובדן הכרה, אי ספיקת לב ואף, חלילה, מוות.

אז איך מטפלים?

במקרים רבים המטופל יקבל טיפול תרופתי לייצב את מצבו, אך לא תמיד זה מספיק.

במקרה של היצרות חמורה של המסתם האאורטלי מקובל לטפל מזה שנים באמצעות ניתוח לב פתוח ובו מחליפים את המסתם הפגום במסתם מלאכותי. פרוצדורה שכרוכה בפתיחת בית החזה, הפסקת פעולת הלב למשך הניתוח, צלקות ותהליך שיקומי ארוך.

לא כל המטופלים מסוגלים לעמוד בכך. מטופלים בסיכון גבוה, מטופלים בגיל מבוגר או מטופלים עם מחלות נוספות ברקע לא יכולים לעבור ניתוח מורכב כזה. אז כיצד ניתן לטפל?

טכנולוגיה חדשה מאפשרת השתלה של מסתם מלאכותי באמצעות צנתור. הפעולה נעשית בהרדמה מקומית בלבד ואחוז הסיבוכים נמוך מאד. משך האשפוז יהיה בין יום אחד בלבד ל- 3 ימים והחזרה לפעילות רגילה תהיה כמעט ללא צורך בתהליך משקם. לאחרונה הוכח במחקרים בינלאומיים גדולים שהשתלת מסתם בצנתור יעילה ובטוחה מאוד גם לחולים עם סיכון ניתוחי נמוך יותר, עובדה שהביאה לאישור ה FDA  להתוויה זו.

במערך הקרדיולוגי של קפלן נעשו כבר מאות רבות של השתלות מסתמים באמצעות צנתור על ידי צוותים ייעודיים לכך: מצנתרים, מומחים באקו לב ומומחים בדימות הלב.

2 מתוך 5 המסתמים המאושרים לפעולה זאת נוסו והוכנסו לראשונה בארץ על ידי מערך הלב בקפלן, וכיום ישנם סוגי מסתמים שונים המיועדים להשתלה  – כך שלמומחים שלנו יש את האפשרות לעשות בחירה מושכלת ולהתאים את המסתם המדויק לכל חולה.

כמו כן, למערך הלב בקפלן ניסיון רב בטכנולוגיות צנתוריות למגוון בעיות מסתמים אחרות שבעבר הלא רחוק טופלו רק באמצעות ניתוח.

צנתור תוך שימוש בהדמיה תלת מימדית – עוד טכנולוגיה מצילת חיים

בקפלן מתבצעים אלפי צנתורים שגרתיים לפתיחת עורק חסום וכבר שנתיים מתבצעים, במקרה הצורך, גם צנתורים תוך שימוש בהדמיה תלת מימדית.

מערכת חדשה הכוללת שימוש בתלת מימד הוטמעה לראשונה בארץ בקפלן לפני שנתיים. המערכת מאפשרת להדגים את העורקים בלב בצורה מדויקת ביותר. היא מראה לקרדיולוג המצנתר את מיפוי כלי הדם ומכוונת אותו לנקודה המדויקת שבה יש לפתוח את העורק החסום שגרם להתקף הלב. השימוש במערכת מבטיח את הסיכוי הטוב ביותר שלא תהיינה בעיות עתידיות עם אותו תומך שהושתל בעורק של הלב.

מדובר בפיתוח שנמצא בקדמת הטכנולוגיה העולמית ובקפלן כבר בוצעו בהצלחה צנתורים רבים באמצעות המערכת המתקדמת עם הניסיון הגדול ביותר בארץ בשימוש זה.

לחצו כאן לעוד פרטים על יחידת הצנתורים בקפלן