כללית און-ליין
לב/ קרדיולוגיה

הצנתור שיציל חיים

לאחרונה הוקמה רשומה ארצית של פעולת ה mitraclip ומסקנותיה יכולות להציל חיים של חולים קשים שאין להם אופציה טיפולית. המאמר פורסם במגזין הבינלאומי היוקרתי "European Journal – Heart Failure"

הכירו את צוות המצנתרים שלנו, ד"ר ליאון פולס מנהל תחום קרדיולוגיה פולשנית, פרופ' סורל גולנד וד"ר דן הברמן שמסתייעים בצוות טכנאי אקו.

מערך הקרדיולוגיה בקפלן הוא בין המובילים בארץ, ויחידת הצנתורים שלנו פועלת מסביב לשעון,

7 ימים בשבוע ומבצעת צנתורים אבחוניים, צנתורים טיפוליים, חלקם צינתורי חירום מצילי חיים, ופעולות לתיקון מסתם בצינתור.

המצנתרים שלנו משתמשים בטכנולוגיות החדשות והמתקדמות בעולם, כדי לאבחן ולטפל  - צנתורים תוך כדי הדמית תלת ממד, צנתורים המחליפים ניתוח לב פתוח במטופלים שנמצאים בסיכון גבוה ועוד.

כל הפעולות מתבצעות בחדר צנתורים היברידי (דו תכליתי), כזה המאפשר מעבר מהיר לניתוח לב פתוח במידת הנדרש.

אחת הפעולות המתבצעת ביחידת הצנתורים נקראת "מיטרקליפ" MitraClip – תיקון המסתם המיטרלי, הממוקם בצד שמאל של הלב ומונע מדם לדלוף מחדר לעליה, באמצעות צנתור. פעולה המעניקה פתרון בצנתור לחולים עם דלף קשה של מסתם מיטרלי שאינם יכולים לעבור ניתוח לב פתוח. המרכז הרפואי קפלן הוא מחלוצי הפעולה בארץ.

ד"ר הברמן אחראי על פרויקט קידום והטמעה של פעולת ה MitraClip אצלנו בקפלן. לאחרונה הקים ד״ר הברמן בשיתוף עם ד״ר מוני שובי מביה"ח הדסה עין כרם ובתי חולים נוספים - רשומה ארצית של הפעולה בה רוכזו עד היום נתונים של למעלה מ 700 פעולות שבוצעו בארץ.

מאמר עליו חתום ד"ר הברמן שלנו בנושא זה התפרסם במגזין הבינלאומי היוקרתי "European Journal – Heart Failure".

במאמר זו, תשומת לב מיוחדת הופנתה למקרים של חולים עם דלף של המסתם המיטרלי לאחר אירוע לב חריף בהם טיפולים תרופתיים וצנתורים אחרים כשלו ופעולת ה MItraCLip בוצעה כפעולת הצלה.

לאחר סקירה רחבה, נאספו 8 מקרים בארץ ו12 מקרים נוספים מרחבי העולם עם תוצאות מרשימות: 19 מתוך 20 המטופלים שוחררו לביתם לאחר טיפול בפעולת ה MItraCLip במצב טוב ובכך נחסך מהם ניתוח לב פתוח מורכב ומסוכן.

פרופ' קובי ג'ורג', מנהל המערך הקרדיולוגי בקפלן מציין כי מדובר בעבודה חשובה מאוד שמערך הלב בקפלן הוביל, בעיקר מאחר שלחולים קשים אלה אין כל אופציה טיפולית אחרת ולכן היא בבחינת אופציה מצילת חיים.