כללית און-ליין
שד (המרכז לבריאות השד)

פורסם בראשונה: 02.08.2017

    מאת:
  • אופיר לוי

התקדמות בהדמיית אבחון וטיפול בסרטן השד במרכז הרפואי קפלן

לאחרונה החל הצוות הרפואי במרכז השד בבית החולים קפלן להסתייע בהחלטות לגבי אופן הטיפול הרפואי בעזרת מכשיר אבחוני חדש המאפשר ממוגרפיה של השד בתלת ממד. שיטה זו מבליטה ממצאים חריגים ומשפרת משמעותית אבחון גידולים ממאירים ומסייעת לאיכות הטיפול .

 מכשיר התלת ממד, הנקרא 'טומוסימטזיס', פותח בשיטה חדשנית של ממוגרפיה המאפשרת את הדמיית הרקמות של השד בתלת ממד במקום צילום דו ממדי, כפי שהיה מקובל בממוגרפיה הרגילה. ד"ר צ'רניק אטיאס מסבירה כי במכשיר החדש שפופרת הרנטגן נעה בזמן הצילום בתנועה קשתית ולאחר עיבוד ממוחשב של הנתונים מתקבל רצף  של תמונות בעובי 1 מ"מ ,שמהן מורכבת תמונת השד השלם .

 

כך נראה מכשיר ממוגרפיה בתלת מימד לשד:

"הבעיה בממוגרפיה הדו ממדית היא לעיתים מיסוך של ממצאים אמתיים בשל הטלת רקמות השד זו על זו, במיוחד בשד סמיך, ולעיתים בניית 'ממצאים מדומים' מאותה הסיבה הממוגרפיה בתלת ממד עוזרת לנו להתגבר על הבעיה", מסבירה ד"ר צ'רניק-אטיאס.  בשיטת התלת ממד הרדיולוג המפענח את הבדיקה רואה גם את תמונה השלמה של השד ובמקביל גם מדפדף בין התמונות בדומה לבדיקת CT  או MRI  וכך מתקבלת אינפורמציה מעמיקה ומדויקת יותר.

 דר צ'רניק אטיאס ליד המכשיר החדש.jpg

מבחינת הנשים הנבדקות אופן ביצוע הבדיקה זהה לממוגרפיה הדו ממדית הרגילה כך שהאישה לא מרגישה בהבדל. "מחקרים השוואתיים שנעשו בעולם על מכשיר הטומוסינטזיס (תלת ממד)  לעומת הממוגרפיה הדיגיטלית  הדו ממדית מראים שהיא משפרת את האבחון של גידולים חודרניים  וגם מקטינה את הצורך בצילומים חוזרים ונוספים", סיכמה ד"ר צ'רניק-אטיאס את היתרונות החשובים במערכת חדשנית זו.