כללית און-ליין
חדשות קפלן

חדש בקפלן: ניתוח זעיר פולשני לריסוק אבנים גדולות בכליות

ד"ר יניב שילה, מומחה לאורולוגיה ומנתח: "השכיחות של אבנים הולכת ועולה בעולם המערבי. הניתוח המתקדם אצלנו מתחיל ונגמר בחתך קטן מאוד והחלמה מהירה ביותר"

 

לאחרונה החלו מומחי המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי קפלן, בניהולו של פרופ' דן ליבוביץ, לבצע פרוצדורה מתקדמת לריסוק אבנים גדולות בכליות באמצעות ניתוח זעיר פולשני. המומחה המוביל בתחום ריסוק האבנים הנו ד"ר יניב שילה, שחזר לקפלן לאחר 5 שנים בפיטסבורג ומביא עמו ניסיון ככירורג בכיר מומחה לטיפול באבנים בדרכי השתן ולכירורגיה זעיר פולשנית ומאפשר לקפלן ללכת צעד אחד קדימה, ולהעניק לתושבי רחובות והסביבה את הטיפול האופטימלי לבעיה הנפוצה של אבנים גדולות בכליות בסטנדרט העומד בשורה אחת עם בתי חולים מובילים בעולם.

תפיסת האבן לאחר ריסוקה בכליות.jpg

 

מדוע נושא האבנים בכליות הופך יותר ויותר שכיח בקרב האוכלוסייה המערבית?

ד"ר שילה: "היום כ- 10% מהאוכלוסייה בעולם המערבי חוו במהלך חייהם אירוע של אבנים בדרכי השתן וזהו שיעור גבוה. השכיחות של אבנים הולכת ועולה באופן ישיר לעליית גורמי סיכון של מחלות המאפיינות את העולם המערבי, כמו: סוכרת, יתר לחץ דם, עודף משקל ועוד. כל אלה מהווים גורם סיכון יחד עם גורמים אחרים להיווצרות אבנים בכליות".

ד"ר שילה אומר כי באישורם ותמיכתם של מנהל המחלקה, פרופ' דן ליבוביץ ומנהל בית החולים, ד"ר קרלוס גרוזמן ובסיוע אנשי הרכש של בית החולים נרכש הציוד המתקדם. "הצלחנו להעמיד את התשתית האנושית והטכנולוגית המאפשרת את ביצוע הניתוחים. לאחר הכשרת הצוותים בחדר הניתוח ובמחלקה האורולוגית, היינו מוכנים לצאת לדרך, והתוצאות לא איחרו להגיע", הוא מסביר.

הפרוצדורה העונה לשם PCNL מאפשרת למעשה הוצאת אבנים גדולות של למעלה מ 2 ס"מ הממוקמות בכליה, דרך פתח זעיר של 1 ס"מ. 

איך זה קורה בפועל? 

ד"ר שילה מסביר: "אנחנו יוצרים נתיב מהמותן לכליה ומרחיבים אותו עד שניתן להעביר 'שרוול עבודה' בקוטר של 1 ס"מ. דרך השרוול מחדירים מכשיר ייעודי השובר את האבנים ושואב אותן החוצה. מבחינת המטופל הכול מתחיל ונגמר בחתך עורי קטן של סנטימטר. בעבר, היו עושים חתך מותני ארוך כדי להוציא אבנים בגודל כזה. העידן האנדוסקופי של ניתוחים להסרת אבנים מדרכי השתן הצעיד אותנו לרפואה מתקדמת המיטיבה עם המטופל. בניתוחים אלה זמן האשפוז מתקצר משמעותית, עוצמת הכאב קטנה וההחלמה מהירה הרבה יותר ומבטיחה חזרה מהירה לשגרה", הוא מסכם.

 האבן לאחר הוצאתה מהכליה.jpg