כללית און-ליין
חדשות קפלן

פורסם בראשונה: 14.06.2018

ניתוח ראשון מסוגו בעולם למקרה רפואי נדיר התבצע בקפלן

בניתוח שארך כ – 9 שעות במטופל בשנות השלושים לחייו הוסר גידול נדיר בוושט העליונה בגודל 10 ס"מ בניתוח מורכב וראשון מסוגו בעולם. הניתוח בוצע על ידי צוות נרחב בניהולו של ד"ר גיא פינס, פרופ' אמיר אלעמי, ד"ר שמעון ספוז'ניקוב וצוות חדר הניתוח והסתיים בהצלחה.

מדובר במקרה ראשון מסוגו בעולם שדווח בספרות הרפואית העולמי.  עד כה דווח רק על מקרה אחד בספרות הרפואית של גידול שמקורו במערכת העצבים של הוושט בגודל 2 ס"מ בלבד.

הגידול הנדיר במטופל, המכונה בספרות המקצועית 'פרה גנגליומה', התגלה על ידי הצוות הרפואי, ביחידה לכירורגיה של מערכת העיכול העליונה במרכז הרפואי קפלן.
בבדיקות הדמיה שנועדו להעריך את גודלו, מיקומו המדויק, מידת התפשטותו ופוטנציאל הממהירות שלו. "רק לעתים רחוקות נתקלים הצוותים הרפואיים במרפאות הכירורגיות בבתי החולים בגידולים על הוושט, שרובם נמצאים ברירית הושט" מסביר ד"ר גיא פינס, מנהל היחידה לכירורגיה של מערכת העיכול
הגידול העצום בוושט שהוסר בניתוח במרכז הרפואי קפלן.jpg

הגידול היה ממוקם על מערכת העצבים בוושט ולכן מנע תנועתיות של הוושט לצורך דחיפת המזון וגרם לחסימה משמעותית שמנעה מהמזון להחליק לקיבה, שאיפת מזון לריאות, תחושת חנק, ולירידה הדרגתית במשקל של המטופל, מפרט ד"ר גיא פינס.

במהלך הניתוח המורכב שבוצע כאמור, השתתפו שלושה כירורגים בכירים: ד"ר גיא פינס, פרופ' אמיר אלעמי וד"ר שמעון ספוז'ניקוב וצוות חדר הניתוח בוצעה כריתה מלאה של הוושט ושיחזור מערכת העיכול. הניתוח ארך כ –9  שעות והסתיים בהצלחה וללא סיבוכים. המטופל הועבר לחדר התאוששות ולאחר מכן ליחידה לטיפול נמרץ. המטופל החל לאכול בהדרגה ובהמשך שוחרר לביתו.

הוושט לאחר הסרת הגידול בווושט.jpg

הרופאים המנתחים ממליצים: " אם קיימים סימפטומים של קושי בבליעה לאורך זמן, תחושת חנק וירידה במשקלו, פנו לרופאי הקהילה ובקשו להיבדק בהתאם".