כללית און-ליין
חדשות קפלן

כמו אוויר לנשימה

לראשונה בקפלן: ניתוח מתקדם לקיבוע שברים בצלעות עם פלטות להקלה בנשימה לאחר תאונת דרכים קשה

לאחרונה בוצע במרכז הרפואי קפלן, ניתוח מורכב, הראשון מסוגו בבית החולים. במהלך הניתוח קובעו  צלעות שבורותיה השבורות של  אודליה אהרוני נחום, שנפצעה קשה כשהיתה בדרכה מנס ציונה לקפלן, כדי לבקר את אביה המאושפז והחולה.  

במהלך הניתוח, שבוצע בשיתוף פעולה בין מומחי קפלן וד"ר אסף אקר, מומחה בכירורגיה אורתופדית במרכז הרפואי סורוקה,  חוברו 7 פלטות מתכתיות על הצלעות השבורות. וזאת, כדי לקבע אותן ולהשיב לאודליה את יציבות בית החזה ואת היכולת לנשום בכוחות עצמה תוך הפחתה משמעותית בכאבים.

הרכב של אודליה לאחר התאונה.jpg

(הרכב של אודליה לאחר התאונה )

"במהלך פנייה שמאלה התנגש בנו בחוזקה רבה רכב בצד שלי, למזלי הרב, שכן הבן שלי, שהיה חגור, והכלבה ישבו במושב האחורי, מספרת אודליה. "הובהלתי לקפלן מונשמת ומורדמת, במצב קשה, ללא הכרה עם צלעות שבורות וחור בריאה.

"למחרת, ביום ההולדת שלי, המשכתי להיות מורדמת בטיפול נמרץ קפלן. הניתוח המורכב פשוט החזיר את יכולת הנשימה שלי והרים אותי על הרגליים", הוסיפה אודליה, שביקשה להודות לצוות טיפול נמרץ וחדר ניתוח על הצלת חייה.

בסוף השבוע האחרון היא שוחררה לביתה.   

פלטות המתכת שחוברו לצלעות.jpg

(פלטות המתכת שחוברו לצלעות)

ד"ר גיא פינס, מומחה בכיר לכירורגיית בית החזה במרכז הרפואי קפלן, שביצע את הניתוח יחד עם ד"ר אקר וד"ר גיא לין, מנהל המחלקה לכירורגיה דחופה, אומר כי אודליה הגיעה במצב קשה לאחר תאונת דרכים קשה עם פגיעה רב מערכתית כשהיא מונשמת ומורדמת.

"הפגיעה הקשה היתה בבית החזה עם שברים מרובים בצלעות. נוצר מצב בו היה מקטע בבית החזה שהתנתק מסביבתו וגרם לפגיעה קשה בעבודת הנשימה, ומנע נשימה עצמונית של אודליה. המקטע של בית החזה למעשה נשאב פנימה ומנע כניסת אויר יעילה לריאות, בנוסף לכאבים הקשים להם גרמה הפציעה", מסביר ד"ר פינס.

"לאחר ייצוב ראשוני ביחידה לטיפול נמרץ היה קיים קושי ניכר לנתק אותה ממכשיר ההנשמה כדי שתנשום בכוחות עצמה. לכן נתקבלה החלטה מהירה לקבע את הצלעות בניתוח מורכב וראשוני בקפלן ובכך להקטין את הכאבים הכרוכים בשברים רבים בצלעות ולהחזירה לפעילות נשימתית תקינה".

 הניתוח בוצע ע"י צוות רפואי נרחב הכולל כירורגים, אורתופדים, מרדימים ואחיות חדר ניתוח.

ד"ר פינס מסביר כי ניתוח לקיבוע צלעות הנו ייחודי ולא שגרתי בשל מורכבות מצבה של המטופלת. כאמור, במהלך הניתוח שהוגדר בהצלחה בוצע חתך בבית החזה מעל הצלעות השבורות וחוברו 7 פלטות מתכתיות שנועדו לקבע את הצלעות באופן מידי ולהחזיר את יציבות בית החזה. "יתרונות משמעותיים בניתוח מורכב זה הנם בהפחתה מידית ומשמעותית בכאבים והוצאת צינור ההנשמה והיכולת לנשום בכוחות עצמה והחזרה לשגרת חיים. הפלטות נשארות לכל החיים ולא עושות שום נזק", מסכם ד"ר פינס.

 

הופיע ב - mynet רחובות :my1.jpg