כללית און-ליין
חדשות קפלן

ניתוח נדיר: שימוש במעי דק לשחזור הוושט

לאחרונה בוצע במחלקת ניתוח חזה במרכז הרפואי קפלן, בניהולו של ד"ר אילן בר, ניתוח נדיר שנועד להשיב למטופל את היכולת הבסיסית ביותר – לאכול אוכל מוצק

צוות המנתחים, בהובלתו של ד"ר גיא פינס, ביצע ניתוח שארך כ-8 שעות (!) ובו נכרתו מרבית הוושט והקיבה ובוצעה הארכה של המעי הדק עד לאמצע בית החזה, שנועדה לגשר על הפער שנוצר בעקבות הכריתה. המטופל שהה מספר ימים ביחידה לטיפול נמרץ והחל לאכול ללא קושי.

לפני הניתוח - הגידול חוסם מעבר של אוכל.jpg 

לדברי ד"ר גיא פינס, מומחה לכירורגיה של מערכת העיכול העליונה והוושט שהתמחה בניתוחים אלו בבית החולים המסונף להרווארד שבבוסטון, בניתוחים מסוג זה יש מרווח קטן ביותר לטעות. "המשמעות של ניתוח זה היא, שניתן טיפול למחלה הממארת והחולה לא יצטרך להיות תלוי יותר בהזנה על ידי צינורית", מסביר ד"ר פינס.

"המטופל כבן 75 הגיע לבית החולים  עם קשיי בליעה וירידה משמעותית במשקל והצליח לאכול אוכל נוזלי בלבד. בדיקות מקיפות גילו שמדובר בגידול סרטני מתקדם המערב את הקיבה והחלק התחתון של הוושט וחוסם חלקית את צינור הבליעה.

"לנוכח גודלו של הגידול הוחלט להתחיל בטיפול כימותרפי טרום ניתוחי על מנת לאפשר כריתה מלאה שלו בהמשך. בניתוח נמצא גידול גדול המערב את רוב הקיבה וחלק מהוושט התחתון. כדי לשחזר את מערכת העיכול במצב זה החלטנו להשתמש במעי הדק של החולה, באופן שיגיע עד לאמצע בית החזה ויגשר על הפער במערכת העיכול שנוצר בעקבות הכריתה". 

כאמור, הצוות הרפואי השתמש באופן נדיר ביותר במעי דק לשחזור הוושט ולאחר שהניתוח הצליח החולה התחיל לאכול באופן הדרגתי לפי טעמו.

"מדובר בניתוח מציל חיים שמביא לכריתה שלמה של הגידול הסרטני וחזרה לחיים שגרתיים ומלאים, כולל היכולת לאכול לפי טעמו של החולה", מסכם ד"ר פינס.

 

אחרי הניתוח - המעי הדק חובר לוושט ומאפשר מעבר אוכל.jpg 

 

צוות מחלקת ניתוחי חזה בקפלן מטפל בכלל ההפרעות הקשורות בוושט, ביניהן פתרון לבעיות שפירות של הוושט, ניתוחים לטיפול בצרבות קשות, תיקון בקעים סרעפתיים מורכבים, טיפול בהפרעות בתנועתיות הוושט ובניתוחי סרטן הוושט, שהינם מהניתוחים המורכבים והמסובכים הקיימים.  

ד"ר אילן בר, מנהל המחלקה, מסביר כי רוב הניתוחים במחלקה מבוצעים בגישה זעיר פולשנית המקלה על ההתאוששות מהניתוח. "אנו שמים את החולה במרכז ובגלל מורכבות הניתוחים נבנית תכנית טיפול המתאימה אישית לכל חולה".

הטיפול בחולים אלו הוא רב תחומי וכולל את צוות המנתחים, המכון האונקולוגי, מכון הגסטרו, מכון הדימות,  צוות טיפול נמרץ, וכמובן, הצוות הסיעודי ושירותי התזונה. התוצאה החשובה הנה שהמטופל חוזר הביתה וממשיך בחייו בצורה אופטימלית.