כללית שלי
פסיכותרפיה

פורסם בראשונה: 09.12.2016

    מאת:
  • גליה נתיב

טיפול קבוצתי דינמי

הטיפול בקבוצה מתאים לכל מי שרוצה להבין את עצמו ולהתפתח במסגרת מרחב אינטימי ואמפתי

טיפול קבוצתי הוא מפגש שבועי של מספר מטופלים ביחד לשם פתרון בעיותיהם הרגשיות. מדובר בעבודה נפשית אינטנסיבית, של בירור מרכיבי החיים ובחינתם מחדש.

בקבוצה הטיפולית משתתפים עד 8 משתתפים בליווי מנחה הקבוצה. למרות השוני הרב בין המשתתפים, הם יוצרים מרחב משותף שבו האמפתיה היא אחד המרכיבים המרכזיים לשינוי. האינטימיות שנוצרת כשהמשתתפים נמצאים ביחד  ב"סירת הצלה", מביאה לשינוי שחל בהדרגה בכל אחד מהם.

הפסיכיאטר ארווים יהלום מונה 11 גורמים טיפוליים מרפאים בקבוצה, ובהם: שיקום התקווה, אוניברסליות, קתרזיס, אלטרואיזם, לכידות קבוצתית, תיקון החוויה המשפחתית הראשונית, למידה בין אישית ועוד. קבוצות שונות מדגישות גורמים שונים.

איך מטפלים?

הקבוצה הטיפולית היא מרחב שבו המטופלים חושפים לאט לאט את הקשיים שלהם. החשיפה יכולה להיות בסיפור האישי של הקושי, אך חשיפה קיימת באותה מידה באופן שבו המטופל מתנהג בקבוצה. המרחב הוא מעין מעבדה שבה האדם מדבר על עצמו ובאותו זמן מציג את עצמו. במופע המורכב הזה יש גם סתירות הנחוות על ידי האחרים בקבוצה וגורמים להם להגיב.

נוסף על כך, בחשיפה המרובה של המשתתפים בקבוצה, יש תחושה של יציאה מהבידוד, הזרות והבושה, לקראת חוויה של יותר נורמליות. המטופלים ישירים במשוב שהם נותנים זה לזה, וכך יש אפשרות לקדם תהליכים מהר יותר. הקבוצה הטיפולית,

למרות שלרבים מאתנו הרעיון של לשבת עם קבוצה של אנשים זרים ולשפוך את סגור ליבנו בפניהם נשמע מוזר, דווקא להיעדר ההיכרות הקודמת יש פונקציה חשובה בטיפול. קבוצה טיפולית היא תמיד מפגש של זרים, כיוון שהזרות מאפשרת תהליך של השלכות. דווקא סט של אנשים זרים זה לזה מאפשר לנו לראות אותם לא כפי שהם באמת, אלא לראות בהם חלקים שלנו, שאנחנו לא יכולים לשאת: האנשים הזרים האלה יכולים להיות "לוח חלק" עליו אנחנו מקרינים חלקים מעצמנו, צרכים שלנו, משאלות ועוד.

למי זה מתאים?

הטיפול מתאים לכל מי שמחפש להבין את עצמו, מי שמחפש להתפתח. פחות מתאימים הם אנשים מאוד חשדניים, אנשים בלי אמפתיה לאחר; אנשים בדיכאון קליני קשה, אנשים במצבים של סיכון חיים ואובדנות ואנשים מאוד מנותקים מהמציאות.

מה תפקיד המנחה בקבוצה הטיפולית?

המטפל הוא כמו מנצח של תזמורת. הוא דואג שהקבוצה תזרום בהרמוניה מספקת שתאפשר עבודה. הוא עוזר לקבוצה לצמוח לקראת עצמאות. בהתחלה התפקיד שלו הוא די מרכזי: הוא אחראי על הבנייה של הקבוצה, מציב את המסגרת שבה הקבוצה תפעל ועל העברת התרבות של מה זה קבוצה טיפולית, אבל בהדרגה הוא יכול לסגת ולעודד את השחרור של הקבוצה מפסיביות ותלות. הוא צריך לתת לקבוצה לעבוד לבד, לשאול, לפרש זה את זה, להעיר וכו'. תפקידו של המטפל כשהקבוצה כבר "רצה" לבד הוא להוסיף את מה שלא נאמר בקבוצה, והוא ראה, הרגיש או הבין.

בתהליך טיפולי אמיתי ההזדהות ואחר כך ההפנמות מתרחשות בתהליך איטי, אבל הם הופכים לחלק מהאישיות. המשתתף מפנים ויוצר בעצמו אמיתות, ולא חוזר כמו הד על אמירות של אדם אחר שאותן למד במהלך של סוגסטיה רגשית סוערת ורדודה.