כללית און-ליין
שיקום

שעות ביקור

​א'-ה', בשעות 13:00-08:00

הערכה והכנה לשיקום

דפנה ארדיטי

עבודה היא מרכיב מרכזי בחיים, לכן היחידה להערכה והכנה לשיקום פועלת כסימולציה של מקום עבודה ומכינה את המאושפזות והמאושפזים לשיקום מקצועי בקהילה

היחידה להערכה והכנה לשיקום, השייכת למערך הריפוי בעיסוק בשלוותה, עוסקת בהכנת המאושפזים לשיקום מקצועי/לימודי בקהילה.

צוות היחידה מאמין כי לכל אדם יש את היכולת לחזור ולהשתלב בקהילה, בהינתן הסביבה והתמיכה המתאימות. עבודה היא מרכיב מרכזי בחיי האדם: היא משפיעה על הזהות, נותנת משמעות ותחושת ערך ומספקת סביבה חברתית. לכן, מטרת היחידה היא לסייע למשתקמים לחזור למקום העבודה הקודם, או לחלופין - לחפש כיוון עיסוקי חדש המתאים ליכולותיהם.

איך זה עובד?

היחידה פועלת כסימולציה של מקום עבודה: המשתקמים מבצעים מטלות כאמצעי לתרגול מיומנויות עבודה, בתיווכו של הצוות המקצועי המכוון את ההתערבות בהתאם לצרכים האישיים של כל משתקם. רוב העבודה הנעשית ביחידה היא עבודה הנדרשת בבית החולים והיא בעלת ערך ומשמעות. היחידה אינה עוסקת בהכשרה מקצועית, אלא בהערכת יכולות וכיווני עיסוק ולימוד אפשריים.

תהליך השיקום כולל:
• אבחון תעסוקתי.
• הקניית הרגלי עבודה.
• שיפור מיומנויות תעסוקתיות/ לימודיות.
• תרגול התנהגות מקובלת בעבודה.
• חיזוק הערכה עצמית, דימוי העצמי ותחושת המסוגלות.
• בניית סדר יום כוללני מבחינת תפקודי עבודה, פנאי, חברה, משפחה ומנוחה.

מי מתאים להכוונה לשיקום?

בפעילות משתתפים מאושפזים בשלוותה בגיל עבודה, לאחר איזון תרופתי ונפשי, בעלי מוטיבציה לעבוד, הזקוקים לעזרה בביסוס הביטחון העצמי או בבחירת כיוון עבודה/לימודים. אלה אנשים בעלי יכולת להיות במסגרת ולהתרכז בביצוע מטלה לפחות שעה אחת ברציפות. הפנייה ליחידה נעשית לאחר זיהוי צורך של המטופל או הצוות בתהליך השיקומי ופנייה למרפאה בעיסוק. לאחר קבלת הפנייה, נקבע ראיון אישי עם המטופל שבעקבותיו נקבעת תוכנית ומטרות שיקום ראשוניות, בשיתוף עם המטופל. קיימת אפשרות לביקור או להתנסות קצרה ביחידה. 

משך השהייה ביחידה נע בין חודש לכמה חודשים. בסיום התהליך מצייד צוות היחידה מצייד את המשתקם בסיכום התהליך ובהמלצות לעתיד. כמו כן, הצוות מכין ומלווה לוועדת סל שיקום ולקשירת קשרים עם משקמים בקהילה, כשהשאיפה היא למעבר ישיר למסגרת המשכית.

הצוות זמין להתייעצויות שיקומיות גם למתמודדים שאינם במסגרת היחידה. במסגרת הייעוץ נעשית חשיבה משותפת, חשיפה למידע או סימולציה של ראיון עבודה, בנוכחות המטופל והמטפל האישי.

זה עובד?

משתקמים שעברו את התהליך מספרים, שההתערבות ביחידה עזרה להם לזהות נקודות חולשה ונקודות חוזק, וכי הם למדו כלים להתמודדות והכירו ביכולתם להיות עובדים יעילים. התקופה ביחידה הייתה מעין הכנה לעולם העבודה, הן מבחינת הרגלי העבודה והן מבחינת התכנון לקראת ההשתלבות בעתיד. במהלך השנים רוב המשתקמים יצאו לתוכניות תעסוקה בשוק החופשי והשתלבו בשוק העבודה באמצעות גורמים משקמים בקהילה.

 

הצוות שלנו

 

מנהלת - דפנה ארדיטי
מרפאה בעיסוק - מרים בן זקן