כללית און-ליין
טיפול נמרץ ושיקום ההכרה

פורסם בראשונה: 31.12.2013

    מאת:
  • ד"ר בן ציון קרימצ'נסקי יחד עם בכירי החוקרים מהמרכז הרפואי סוארסקי בת"א

מחקר חולים במצב וגטטיבי

מחקר חדש מצא: תהליכים רגשיים סלקטיביים ניתנים להפקה ולהדגמה בקרב חולים מחוסרי הכרה (חולים במצב וגטטיבי)

​חולים במצב וגטטיבי הינם חולים הסובלים מהפרעה קשה במצב ההכרה. מדובר במצב קליני בו החולים ערים אך אינם מראים סימני מודעות. לא מעט מחקרים ועבודות שנעשו בחולים וגטטיביים בשנים האחרונות, הראו כי למרות הגישה המסורתית, ישנם חולים וגטטיביים להם מודעות לסביבה ולעצמם הבאה לידי ביטוי בשיתוף פעולה ובביצוע מטלות קוגניטיביות.
במחקר חדש, שפורסם לאחרונה בעיתון הרפואי PLOS one, נמצא כי תהליכים רגשיים סלקטיביים יכולים להיות מופקים בקרב חולים וגטטיביים, על ידי גירוי רגשי שקט (באמצעות הצגת תמונות) וכן להפיק תגובה קוגניטיבית פנימי. תוצאות המחקר משקפים את קיום המודעות העצמית ולסביבה בחולים וגטטיביים.
קבוצת החוקרים בדקה במחקר זה ארבעה חולים, אשר חלקם היו מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ לשיקום ההכרה בלוינשטיין ואשר סבלו מנזק מוחי קשה. כמו כן נבדקו 13 מתנדבים בריאים אשר שימשו כקבוצת ביקורת.
המחקר בוצע באמצעות בדיקת FMRI אותה עברו כל משתתפי המחקר, כשבמהלכה הוצגו לנבדקים תחילה תמונות פנים לא מוכרות, לאחר מכן תמונות של פנים מוכרות להם (למשל בני משפחה) ובסופו של דבר תמונות של עצמם. לסיום הם התבקשו לדמיין את תמונת אחד ההורים שלהם.
הנחת היסוד הייתה שהתבוננות בפנים מוכרות אמורה לגרום לזיהוי ולתגובה רגשית.
תוצאות המחקר הראו שכלל משתתפי המחקר (החולים כמו הבריאים), הראו פעילות תגובתית באותם אזורים שאחראים על זיהוי פנים וגם מעורבות של המערכת הלימבית (המערכת הרגשית  הכוללת: רגשות, פחדים, זעם וכו'). בנוסף, נצפה קשר בין עצם הזיהוי לבין הפקת הרגש - שני אזורים במוח שופעלו בסדר היררכי כתגובה להצגת התמונות. במילים אחרות, זיהוי הפנים המוכרות גרם להפקת תגובה רגשית.
ד"ר בן ציון קרימצ'נסקי מציין: "תוצאות המחקר מלמדות אותנו על קיום מערכת רגשית ומודעת בקרב חלק מהחולים הוגטטיביים. הפעילות המוחית הייתה חזקה במיוחד אצל שניים מהחולים שחזרו בהמשך להכרה, כלומר שככל הנראה מלכתחילה הנזק המוחי אצלם היה פחות קשה".
היחידה לטיפול נמרץ לשיקום ההכרה של המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין נחשבת לאחת המובילות בעולם בטיפול בזקוקים לשיקום ההכרה כתוצאה מחבלת ראש. ביחידה מאושפזים נפגעי ראש קשים במצב וגטטיבי ובמצב הכרה מינימלי.
למעוניינים לקרוא את המחקר המלא להלן הקישור ברשת:
http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0074711