כללית און-ליין
שיקום מוחי
פנייה ליחידה

יצירת קשר

טל' מזכירת מחלקה: 09-7709680
פקס מזכירת מחלקה: 09-7600615
מייל: lvkabnoyroc@clalit.org.il
ימי עבודה של מזכירת המחלקה: א' עד ה'
טל' דלפק אחיות: 09-7709944/3
מיקום: בניין אשפוז מרכזי קומה 5

שעות ביקור

​ראשון - חמישי 15:00 עד 21:00
שישי, שבת וחג - 10:00 עד 12:00, 15:00 עד 21:00

שיקום מוחי

מנהלת המחלקה: ד"ר דבורה אשר

המחלקה לשיקום מוחי ג', היא אחת משתי המחלקות במרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין שבהן הטיפול הוא בעיקר בחולים לאחר אירוע מוחי, מחלקות אשר הטביעו חותמן ברמה הארצית והבין-לאומית.

דר דבורה אשר

החולים מרחבי הארץ והעולם שמתקבלים לטיפול במחלקה סובלים ברובם מנזק מוחי עקב שבץ, לחלקם נזק מוחי עקב גידולים, דלקות, חוסר הספקת חמצן למוח וסיבות אחרות. שבץ מוחי אמנם נתפס כמחלה ממנה סובלים מבוגרים, אך במחלקה מטופלים גם צעירים רבים, הסובלים ממגבלות שונות.
המטופלים זוכים לטיפול אישי וצמוד של צוות שיקומי רב-מקצועי, המסייע לשפר את תפקודם בתחום המוטורי, הקוגניטיבי, התפקודי והשפתי, כדי שיגיעו למירב העצמאות, בחזרה לביתם, למשפחה ולעבודה - במידת האפשר.   

בראש המחלקה עומדת ד"ר דבורה אשר. ד"ר אשר היא בוגרת ביה"ס לרפואה של הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים, מומחית ברפואה פיזיקאלית ושיקום והשתלמה בשיקום פגיעות מוחיות במרכז השיקום בטורונטו, קנדה.

לאנשי הצוות הרפואי והפרה-רפואי שנות ניסיון רבות בטיפול בנפגעי מוח.
הצוות הרב-תחומי כולל: רופאים (מנהלת מחלקה, רופאים בכירים, מתמחים, רופאה פסיכיאטרית), צוות סיעודי (אחיות וכוחות עזר), פיזיותרפיסטים, מרפאות בעיסוק, פסיכולוגים, קלינאיות תקשורת ועובדות סוציאליות. לרשות המחלקה עומדים לפי הצורך גם יועצים חיצוניים, מומחים ברפואה פנימית ובמחלות זיהומיות, אורתופד, אורולוג, רופא עיניים, רופא אף-אוזן-גרון ועוד. את עבודת הצוות מרכז ומנווט הרופא השיקומי, המטפל בבעיות רפואיות ייחודיות ונלוות, משלים את תהליך האבחון והטיפול למניעת הישנות המחלה, מנחה את שיפור התפקוד, תוך אינטגרציה של נתוני הליקוי הגופני והחסר התפקודי ומדריך את החולה ואת קרוביו בכל התחומים. הצוות מקיים פגישות תקופתיות כדי לדון במצבו של כל חולה ולקבוע מטרות, תוכניות ולוחות זמנים לטיפול.


המחלקה לשיקום מוחי ג' היא המובילה בארץ בתחום אומדני תפקוד לנפגעי מוח, ושימושיה בכלים אלה פורסמו והוצגו בכינוסים רבים בארץ ובחו"ל. המחלקה היתה הראשונה בישראל שנעזרה בעבודה הקלינית באומדן  FIM (Functional Independence Measure), המעריך את הזדקקות המטופל לעזרת הזולת. המחלקה נעזרת גם באומדן ה-NIHSS, המודד את עצמת הליקויים הנוירולוגיים שמהם סובל המטופל בעקבות האירוע. כמו כן, המחלקה מנהלת מאגר מידע ממוחשב, ראשון מסוגו במוסדות שיקומיים בארץ, המסייע רבות למעקב אחר הפעילות, לתוצאות השיקום ולהסקת מסקנות, על סמך הניסיון הרב שצבר המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין בתחום זה.

הצוות הרפואי

  • אחות אחראית:

    רבקה גורמזנו
  • סגנית אחות אחראית:

    נוהא ג'אבארה