כללית און-ליין
תרופות

קלונקס - ריבוטריל | Clonex - Rivotril

קלונקס/ריבוטריל היא תרופה ממשפחת הבנזודיאזפינים

מה היא עושה?


1. לטיפול באפילפסיה - גם בילדים ובתינוקות.

2. לטיפול בהתקפי חרדה- במבוגרים


מגיעה בצורה של:

1.    קפליות - ניתן לחצות. אסור ללעוס אותן. אין מידע בנוגע לאפשרות לרסק או לכתוש אותן.

2.    טיפות - אסור לטפטף ישירות לפה. יש לטפטף את מספר הטיפות הדרוש על כפית ולאחר מכן יש לתת את המנה לתינוק או לילד. את הטיפות ניתן למהול במים, בתה או במיץ, לאחר הפתיחה הראשונית של הבקבוק ניתן להשתמש בתכולתו במשך 120 יום בלבד.

הערות לתנאי לקיחה:

השפעת התרופה: קלונקס מתחילה להשפיע תוך 30-60 דקות מנטילתה. המינון של התרופה מותאם לכל חולה באופן אישי.

תופעות לוואי: לתרופה יכולות להיות תופעות לוואי שמתמתנות עם הזמן, כלומר מרגישים פחות תופעות לוואי ויותר השפעה של התרופה, ( הכי שכיח -סחרחורות, ישנוניות, עייפות, בלבול, שינויים בהתנהגות, בעיות זיכרון, רגשנות־יתר, עלייה במחשבות האובדניות)

נהיגה: התרופה עלולה לגרום לנמנום. מותר לנהוג רק אם תופעת הלוואי הזאת לא מורגשת.

אלכוהול: שתיית אלכוהול עלולה להחריף את תופעות הלוואי של התרופה ולהחמיר את המצב הרפואי של המטופל

הריון והנקה: נא לזכור לדווח לצוות המטפל אם את מתכננת הריון או בהיריון או מניקה כדי להתאים הטיפול הטוב ביותר עבורך, ושלא יפגע במהלך ההיריון או בפעוט היונק.


מתי אסור להשתמש?

1. אם קיימת רגישות יתר לאחד ממרכיבי התרופה.

2. אם סובלים ממצוקה נשימתית חמורה או מדום נשימה בשינה.

3. אם סובלים מאי ספיקת כבד חמורה

4. אם סובלים מגלאוקומה מסוג זווית צרה

5.בתקופת ההיריון וההנקה


תדירות הנטילה:

1-3 פעמים ביום ותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח:

להתקפי חרדה – מתחילים עם 0.25 מג פעמיים ביום, לאחר 3 ימים ניתן להעלות ל- 0.5 מג פעמיים ליום,  אם יש צורך ניתן להעלות בהדרגה עד למינון יומי של 4 מג.


המינון שלי:

זמן לקיחה

בוקר

צהריים

ערב

לפני שינה

כמות

 

 

 

 

 

אזהרות חשובות

1. התרופה מרגיעה, אך גם עלולה לגרום לישנוניות. בשל כך אסור לנהוג או לרכוב על אופניים בעת שמטופלים בתרופה. ילדים שמטופלים בתרופה צריכים להיות בהשגחה של מבוגרים, במיוחד כשעליהם לעשות פעולות שמחייבות ריכוז, כמו חציית כביש.

 

2. מי שסובלים ממחלות כרוניות כמו אי־ספיקת כליות, אי־ספיקת כבד ומחלות ריאה צריכים להשתמש בתרופה בזהירות רבה, בשימוש ממושך מחייב ביצוע בדיקת תפקודי כבד וספירת דם

 

3. בשימוש ממושך עלולה התרופה לגרום לתלות ואף להתמכרות. לכן אם מפסיקים בבת אחת את נטילתה עלולים לסבול מתסמיני גמילה קשים. אם הרופא מנחה להפסיק את נטילת התרופה, יש לעשות זאת בהדרגה

 

4. קשישים שמטופלים בתרופה מצויים בסיכון מוגבר לסחרחורות ולנפילות.

 

5. תינוקות וילדים קטנים מצויים בסיכון מוגבר לחנק שכן התרופה עלולה לגרום להם לריור יתר.

 

תופעות לוואי שמחייבות התייחסות מיוחדת

התרופה מעלה את הסיכון למחשבות אובדניות, בעיקר בתחילת הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל על כל שינוי בהתנהגות או בתסמינים הנפשיים כמו החמרת הדיכאון, מחשבות או דיבורים על התאבדות, תוקפנות


קלונזפם מיועדת להרגיע ולהפחית חרדות, אך התקבלו דיווחים שמהם עולה שהיא גורמת לעיתים להפך הגמור: להתנהגות אגרסיבית, לרגזנות, לאי־שקט ולהפרעות פסיכיאטריות. אם מתפתחים אחד או יותר מהתסמינים האלה, יש לדווח על כך לרופא המטפל.

המידע בעלון זה מבוסס על העלון לצרכן של התרופה ועל עלונים שפורסמו במדריך התרופות של שירותי בריאות כללית , העלון המלא ניתן למצוא באתר מדריך התרופות של שירותי בריאות כללית:  https://www.clalit.co.il