כללית און-ליין
תמיכה במשפחה

הדרכת הורים

אשפוז פסיכיאטרי של ילד הופך את עולמם של בני המשפחה כולם. כדי להקל על ההתמודדות, מקבלים הורים לילדים מאושפזים תמיכה פרטנית וקבוצתית

מערכת התמיכה במטופל, ובפרט תמיכת בני משפחתו, חשובה מאוד בהתמודדות עם המשבר הנפשי, תהליך ההחלמה והשיקום. לכן, מחלקת נוער בשלוותה שמה דגש רב על ליווי המשפחה והדרכתה.

תמיכה מקצועית במשפחה מפחיתה דחק, משפרת התארגנות ודפוסי תקשורת ומגבירה את יכולת ההכלה וההבנה של בן המשפחה המאושפז.

אבל לא רק התמיכה במטופל חשובה, אשפוז של ילד במחלקה פסיכיאטרית מעמיד את ההורים בפני קושי וכאב רב. כדי להקל על ההתמודדות המורכבת, ההורים מקבלים תמיכה והעצמה במסגרות שונות:

התערבות פרטנית

שיחות עם המטפל האישי של הילד.

תמיכה קבוצתית

קבוצת תמיכה בהשתתפות הורים לילדים מאושפזים, בהנחייתם של מטפלים מצוות המחלקה. בקבוצה ניתן מידע חיוני, לצד עיסוק ממוקד בתכנים ובנושאים שההורים מתמודדים עמם, לדוגמה:

• אבחון, טיפול תרופתי ותחלואה נפשית.
• הקושי הרגשי שמעורר האשפוז.
• התנהלות והתארגנות עם גורמים שונים לאחר האשפוז.
• שמירה על שגרת הבית עם הילדים האחרים.
• דילמת השיתוף של בני משפחה, חברים וגורמים נוספים בעובדת האשפוז.
• סוגיות, דילמות ושאלות הקשורות במצב הילד ובהסתגלותו למצב החדש.

טיפול דיאדי

מסגרת קבוצתית שבה כמה משפחות נפגשות במקביל. בתחילת כל מפגש מתקיים משחק קבוצתי לכל המשפחות, שמהווה גורם מרגיע ומזמין לפעילות. המפגש מאפשר להורים ולילדים לשתף ולהרגיש חלק מקבוצה שבה גם אחרים חווים קשיים דומים.

העבודה הדיאדית נועדה לעזור לילד ולבני משפחתו להסתדר טוב יותר במסגרת הביתית, כשהמפגשים מספקים התייחסות לפעילויות פנאי שיכולות לעניין את בני המשפחה ולחזק את הקשר ביניהם. לצד התערבות בתחומי שיתוף\ יש התייחסות גם לנפרדות וליכולת להיות יחד בבית כשלכל אחד תחומי עיסוק אוטונומיים ופרטיות.


לקריאה ולהדפסה של עלון מידע למשפחות

לחצו כאן להורדת טופס הסכמה לטיפול קבוצתי באופן מקוון