כללית שלי
מצבים פסיכוטיים

פורסם בראשונה: 13.01.2017

    מאת:
  • ד"ר זיו כרמל

פסיכוזה

אירוע פסיכוטי יכול להיות חלק ממחלה כרונית, כמו סכיזופרניה, או להתפתח אחר נטילה של חומרים מסוימים, כמו סמים או תרופות

​פסיכוזה היא מצב שבו אדם מתקשה להבדיל בין המציאות החיצונית לעולמו הפנימי. במצב של פסיכוזה עלולות להופיע תופעות כמו הזיות ומחשבות שווא, אולם לעתים פסיכוזה תתבטא במצב של חשיבה או התנהגות בלתי מאורגנת בצורה קיצונית, ללא הזיות או מחשבות שווא.

אירוע של פסיכוזה יכול לחלוף בלי שיותיר סימני מחלה, בעוד שבמקרים אחרים הוא חלק ממחלה כרונית, כמו סכיזופרניה.

מהם התסמינים?

תסמיני הפסיכוזה מתאפיינים בכך שהם תואמים את המצב הנפשי של האדם. כך, באדם הלוקה במאניה עלולות להופיע מחשבות שווא של גדלות (לדוגמה, הוא עלול להאמין שהוא המשיח). באדם הסובל מדיכאון עלולות להופיע מחשבות שווא של אשמה (הוא יהיה משוכנע שהוא אשם באירועים שאין לו כל קשר אליהם).

מהם הגורמים לפסיכוזה?

מעבר למקרים שבהם פסיכוזה היא חלק ממחלה כרונית, מצב של פסיכוזה יכולה להתפתח לאחר נטילה של חומרים שונים, כמו סמים או תרופות. פסיכוזה התוקפת צעירים לאחר שימוש בסמים יכולה לחלוף לגמרי לאחר הפסקת השימוש בסמים וקבלת טיפול. אבל, לעיתים אירוע פסיכוטי כזה עלול לסמן את תחילתה של מחלה כרונית כמו סכיזופרניה.

יש סימני אזהרה?

פסיכוזה עלולה להופיע במגוון מצבים נפשיים, אולם כדאי להתייחס לסימני האזהרה הבאים: שינוי בהתנהגותו של אדם, דיבור לא הגיוני, קושי קיצוני בארגון החשיבה, מצב של בלבול קיצוני. במצבים אלה יש לפנות לרופא כדי לברר אם יש צורך בטיפול. עם זאת, חשוב לדעת כי התנהגות חריגה יכולה לבטא מגוון מצבים, ולא כל מצב שבו אדם חושב ומתנהג באופן שונה מהכלל מבטא פסיכוזה או מחלה בכלל.